Kiedy szczeniaki mogą spotkać się z innymi psami?

Kluczem do posiadania dobrze zsocjalizowanego psa są zdrowe interakcje jako szczeniaka. Nasze psy są najbardziej otwarte na socjalizację w młodym wieku, co oznacza, że tym razem jest ona niezbędna do nauki odpowiednich zachowań psów.

W tym artykule omówimy znaczenie socjalizacji psów i powiemy Ci, kiedy rozpoczęcie poznawania innych psów jest bezpieczne dla Twojego szczeniaka!

Socjalizacja
Spotkanie z innymi psami i ludźmi poza domem jest niezwykle ważne dla zdrowego rozwoju psychicznego psa. Dobrze zsocjalizowany pies jest nie tylko szczęśliwszym psem, ale także bezpieczniejszym psem do towarzystwa ludzi i zwierząt. Tak jak ludzie zmagaliby się z lękiem społecznym po izolacji, tak samo nasze szczeniaki nie różnią się od siebie. 

Właściwa socjalizacja może nie tylko pomóc naszym psom, ale może również przynieść nam komfort w wielu sytuacjach. Zsocjalizowany pies pozwoli nowym odwiedzającym wejść do domu, sprawi, że spacer po parku będzie spokojniejszy, a wiele innych sytuacji publicznych będzie znacznie łatwiejsze. Socjalizacja przygotowuje nasze psy do świata zewnętrznego i sprawia, że stają się one bardziej pewnymi siebie szczeniakami w tym procesie. 

Tworzenie pozytywnych interakcji pomoże Twojemu psu kojarzyć szczęście z przebywaniem wokół innych ludzi i zwierząt. Praktyka czyni mistrza, czyli im więcej pozytywnych interakcji, tym lepiej dla naszych futrzastych przyjaciół!

Jak socjalizować szczeniaka
Zanim zanurkujesz na etapy socjalizacji szczeniaka, ważne jest, abyś najpierw zastanowił się nad jego zdrowiem. Chociaż możesz starać się jak najlepiej być odpowiedzialnym właścicielem zwierzęcia, nigdy nie wiesz, jaki jest stan zdrowia innych psów, z którymi Twój szczeniak może się zetknąć. Z tego powodu ważne jest, aby Twój szczeniak został w pełni zaszczepiony przed wejściem do pomieszczeń publicznych z innymi psami. Dotyczy to zarówno szczepionki skojarzonej typu distemper-parvo, jak i szczepionki przeciwko wściekliźnie.

Może to trwać nawet do czterech miesięcy, pozostawiając właścicieli w wieku 16 tygodni przed socjalizacją szczeniaka z innymi psami. Jeżeli jesteś gotowy do socjalizacji swojego szczeniaka przed otrzymaniem wszystkich 3 serii szczepionek, możesz skontaktować się z lokalnymi placówkami szkoleniowymi dla szczeniąt, aby sprawdzić, czy oferują one jakiekolwiek zajęcia dla szczeniąt poddawanych obecnie procesowi szczepień.

Gdy Twój szczeniak zostanie w pełni zaszczepiony, bezpiecznie jest rozpocząć proces socjalizacji w kontrolowanym otoczeniu. Kontrolowane otoczenie może oznaczać publiczne zajęcia szkoleniowe dla szczeniąt, w bezpiecznym miejscu na własnym podwórku lub nawet z dobrze zachowującym się szczeniakiem w parku, gdy oba są spuszczone. Bardzo ważne jest, aby mieć kontrolę w każdym środowisku socjalizacyjnym, co oznacza, że każde zwierzę powinno być zawsze trzymane na smyczy, gdy uczysz się reakcji na inne psy.

Wskazówki dotyczące prawidłowej socjalizacji szczeniąt
Ponieważ ważne jest, aby zebrać jak najwięcej pozytywnych doświadczeń dla swojego futrzastego przyjaciela, jest kilka wskazówek, których należy przestrzegać na początku procesu socjalizacji. Niektóre z nich to między innymi wskazówki dla szczeniąt:

Upewnij się, że Twój szczeniak jest "bezpieczny" dla psów. Oznacza to dobrze zachowujące się psy, psy lub szczenięta własnej wielkości, psy lub szczenięta, o których wiesz, że są zdrowe, a także z właścicielami psów, którzy szanują proces socjalizacji.
Zawsze pozwól, aby Twój szczeniak pracował w nowych sytuacjach. Na przykład, nie chcesz, aby Twój szczeniak rozluźnił się w parku dla psów jako pierwsze doświadczenie socjalizacyjne. Ważne jest, aby ułatwić im wejście w ten proces, spotykając się z jednym szczeniakiem po kolei, pracując w miejscach publicznych i dając im wystarczająco dużo czasu, aby poczuli się w nim swobodnie przed podjęciem kolejnego kroku.
Podczas socjalizacji zawsze trzymaj każdego psa na smyczy. Trzymanie ich na smyczy pozwala kontrolować sytuację, jeżeli któryś z nich stanie się zbyt surowy i może pomóc w zapobieganiu negatywnym doświadczeniom. Kiedy dwa psy poczują się swobodnie wokół siebie, możesz wtedy zdjąć smycze.
Upewnij się, że przeczytałeś psa o wszelkich oznakach dyskomfortu podczas socjalizacji. Ważne jest, aby zdjąć psa z sytuacji, gdy poczuje się przytłoczony, ponieważ pomoże mu to w odbiciu się od tego doświadczenia. Pomoże to również ograniczyć wszelkie negatywne doświadczenia w trakcie całego procesu. Jeżeli nie jesteś świadomy, jak wygląda zestresowany szczeniak, zanurkujemy w poniższe znaki.

Oznaki, że socjalizacja nie idzie dobrze
Prawidłowa socjalizacja wymaga czasu, a od nas zależy, kiedy nasze szczenięta za bardzo przytłaczają się w nowej sytuacji. Aby pomóc Ci zrozumieć swojego futrzastego przyjaciela w trakcie całego procesu, omówmy kilka znaków, które mówią Ci, że nadszedł czas, aby usunąć szczeniaka z sytuacji i dać mu przerwę.

  • Kłanianie się lub trzymanie się boku
  • Uszy przypięte, ogon schowany pod spodem, lub inne oznaki strachu.
  • Ciągłe lizanie ust
  • Ciągłe ziewanie lub ryczenie
  • Unikanie ludzi i innych psów
  • Uciekanie przed innymi ludźmi lub psami
  • Porywanie innych ludzi lub psów

Jeśli Twój szczeniak doświadczy któregoś z powyższych objawów, czas zrobić krok do tyłu i spróbować ponownie innego dnia. Może powinieneś się cofnąć i poćwiczyć z mniejszymi interakcjami, a może Twój szczeniak jest po prostu przytłoczony dniem pełnym kontaktów towarzyskich. Nasze szczeniaki nie mogą nam powiedzieć, jak się czują, więc od nas zależy, czy zdajemy sobie sprawę z tego, że są zbyt niespokojne lub zestresowane.

Kiedy pozwolić swojemu szczeniakowi się socjalizować 
Socjalizacja szczeniąt jest delikatnym procesem, który wymaga cierpliwości i opieki. Upewnij się, że zapoznałeś się z powyższymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznej interakcji ze szczeniakiem, a w mgnieniu oka będziesz miał dobrze zsocjalizowanego szczeniaka!

 

Autor