5 Wskazówek dotyczących ochrony przed kradzieżą psów

Niestety, kradzieże psów są coraz częstsze. Ze szczeniąt i psów tak łatwo kupić i sprzedać w Internecie i poprzez ogłoszenia klasyfikowane, działania, takie jak walki psżw, popularność niektórych ras i obfitość pozbawionych skrupułów hodowców, kradzież psów jest mało prawdopodobne, aby zniknąć w każdej chwili wkrótce.

Niektóre rasy są bardziej narażone na kradzieże niż inne, w zależności od tendencji i tego, po co sprawca chce psa, ale wszyscy właściciele psów wszystkich ras i ras krzyżowych muszą być świadomi ryzyka kradzieży psa i jak najlepiej zabezpieczyć go przed kradzieżą.

Bądź świadomy i bądź czujny
Nie odrzucajcie ryzyka kradzieży psa. To się może zdarzyć i zdarza. Przypadki, o których słyszymy w wiadomościach i za pośrednictwem mediów społecznościowych, to tylko wierzchołek góry lodowej. Bądź świadomy kradzieży psów, bądź świadomy, że może się ona zdarzyć wszędzie, nawet w Twojej okolicy, i że może się zdarzyć Tobie.

Na spacerach bądźcie czujni, gdy na Was lub Waszego psa obserwują obcy ludzie, gdy ktoś zbliża się do Waszego psa lub gdy zachowuje się podejrzanie. Uważaj na każdego, kto próbuje zaangażować się w rozmowę, która koncentruje się wokół Twojego psa, np. na pytania "jak się nazywają, ile mają lat, jaka jest ich rasa", a nawet na każdego, kto pyta, czy mieszkasz w okolicy i często ją odwiedzasz. To smutne, wiem, że trzeba być tak ostrożnym... ale niestety konieczne.

Trzymaj swojego psa bezpiecznie, gdy jest poza domem.
Trzymaj psa na smyczy w nowych miejscach. Jeżeli Twój pies schodzi z smyczy na znanych spacerach, upewnij się, że jest doskonale zapamiętany i trzymaj go w zasięgu wzroku przez cały czas.

Nigdy nie zostawiaj psa poza sklepem, nawet jeśli po prostu szybko wpadasz po kilka rzeczy. Podobnie, nigdy nie zostawiaj psa bez opieki w samochodzie ani w miejscu, do którego mógłby zostać zabrany. Jeżeli nie zostawisz tam swojego portfela lub dziecka, nie zostawiaj tam również psa.

Weź ze sobą alarm o gwałcie lub podobny i upewnij się, że jest on szybko i łatwo dostępny. Jeżeli ktoś będzie próbował porwać Twojego psa, podmuch alarmu może być wystarczający, aby go odstraszyć i/lub przyciągnąć uwagę. Jeżeli to możliwe, idźcie na spacer w parach lub w grupie i zawsze miej pod ręką telefon komórkowy w razie nagłych wypadków. Zmień swoją rutynę, aby codziennie nie wyprowadzać psa w to samo miejsce o tej samej porze.

Wykorzystaj społeczność swoich psów
Jedną z rzeczy, które wszyscy kochamy w posiadaniu psów, są inne psy będące właścicielami ludzi, których spotykamy na naszych regularnych spacerach. Wykorzystajcie tę społeczność do ochrony siebie nawzajem przed kradzieżą psów. Rozmawiaj z kolegami wyprowadzającymi psy o ryzyku związanym z kradzieżą psów. Uzgodnijcie między sobą, że będziecie na siebie wzajemnie uważać. Jeżeli pewnego dnia Twój pies będzie wyprowadzany na spacer przez kogoś innego, poinformuj o tym swoich psich przyjaciół i wszyscy się zgodzą, że będziesz czuwać nad wszystkimi nieznajomymi widzianymi w pobliżu lub ze swoimi psami.

Dbaj o bezpieczeństwo swojego psa w domu
Upewnij się, że Twój pies jest nadzorowany nawet w ogrodzie, a zwłaszcza w przednim ogrodzie, z którego mógłby zostać wyrwany. Jeżeli wychodzisz, upewnij się, że Twój pies nie ma nieograniczonego dostępu do ogrodu, chyba że jest on bardzo bezpieczny i nikt nie może wejść do niego i go ukraść. Nie zostawiaj psa w domu sam na sam z robotnikami lub obcymi, którzy mają do niego dostęp, bez względu na to, jak ładnie wyglądają.

Zidentyfikuj swojego psa
Zgodnie z prawem Twój pies musi nosić identyfikator, z bardzo nielicznymi wyjątkami. Upewnij się, że Twój pies zawsze nosi wysokiej jakości identyfikator z wszystkimi prawidłowymi danymi na nim zawartymi, zgodnie z wymogami prawa. Upewnij się, że dane są aktualne i nadal są czytelne.

Trzymam identyfikatory na moich psach przez cały czas, nawet w domu. Jeśli Twój pies ucieknie lub zostanie skradziony z domu i nie będzie miał na sobie identyfikatora, znajdziesz się w całej kupie kłopotów i bólu serca. Jeśli martwisz się o ich codzienny komfort, kup dla swojego psa ładną, wygodną obroże domową i dołącz do niej plakietkę do noszenia zawsze.

Bardzo zalecane jest, aby Twój pies zaczipowany. Daj swojemu psu czip teraz i bądź spokojny o niego. 

Jeżeli Twój pies jest już rozdrobniony, upewnij się, że jego dane dotyczące mikroczipa są aktualne. Jeżeli nie możesz sobie przypomnieć, z kim Twój pies ma chip lub jak zaktualizować jego dane.

Co zrobić, gdy pies zostanie skradziony?
Jeśli zdarzy się najgorsze i Twój pies zostanie skradziony lub zgubiony, wiedz co robić.

Dlaczego ktoś miałby kraść mojego psa?
Istnieje wiele powodów, dla których każdy pies jest zagrożony kradzieżą. Psy mogą być kradzione na:

- Hodowle
- Sprzedaż
- Walki psów

Cała suka lub pies może wyprodukować szczeniaki na gotową gotówkę, więc warto zastanowić się nad sterylizacją psa.

Popularne lub modne rasy można łatwo sprzedawać za pośrednictwem wielu źródeł, takich jak internet oraz ogłoszeń w sklepach i gazetach. To znowu jest łatwa gotówka dla złodzieja.

Walka z psem jest nielegalną działalnością, która niestety nadal ma miejsce. Psy są szkolone i zmuszane do walki między sobą, jako chory sport. Jeżeli Twój pies jest bardziej kochankiem niż wojownikiem, nadal nie jest bezpieczny przed kradzieżą na ring do walk psów. Spokojne psy są nadal brane i używane jako przynęta, dla psów walczących, aby ćwiczyć na.

Czy jest coś jeszcze, co możemy zrobić, aby powstrzymać kradzieże psów?
Nigdy nie kupujcie psów i szczeniąt z nierzetelnych źródeł. Po prostu nie wiesz, skąd pochodzą psy ani w jakim stanie są szczeniaki. Proszę to rozpowszechniać. Jeśli nikt nie kupi, ludzie przestaną sprzedawać (i kraść, aby sprzedać). Przyjmij psa ratunkowego z renomowanego ośrodka rehabilitacyjnego lub kup szczeniaka od renomowanego hodowcy, upewniając się oczywiście, że widzisz mamę szczeniaka.

Jeżeli adoptujesz psa, kupujesz psa lub kupujesz go w inny sposób... prosimy o zeskanowanie psa w poszukiwaniu chipa. Ten pies może mieć złamane serce szukającego go właściciela.

Nie pozwól, żeby kradzież psa zepsuła ci zabawę z psem. Świadomość jest zawsze kluczem, więc tylko czytając to, jesteś już na dobrej drodze, aby uchronić swojego najlepszego przyjaciela przed kradzieżą.

Autor