Jak zapobiegać kleszczom na psach

Kleszcze są jednym z najbardziej różnorodnych rodzajów ektopasożytów, które znajdują się w wielu częściach świata. Wiele różnych gatunków kleszczy może być obecnych w twojej okolicy, a nawet na twoim podwórku! Mogą one żywić się ludźmi i zwierzętami, w tym twoimi kłami towarzyszami. Co się stanie, jeśli kleszcz ugryzie Twojego psa? Czy zachoruje i jak można zapobiec ugryzieniu kleszcza?

Co to są kleszcze?
Chociaż większość ludzi uważa kleszcze za owady, są one pajęczakami, co czyni je spokrewnionymi z pająkami. Przeciętny kleszcz ma mały, płaski, owalny kształt ciała i osiem nóg. Mogą mieć od dwóch do pięciu milimetrów wielkości, ale po nakarmieniu mogą zbliżyć się do dziesięciu milimetrów szerokości.

Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi. Zazwyczaj znajdują się w gęstych, zalesionych lasach lub na terenach z wysokimi źdźbłami trawy. Kleszcze nie są w stanie skakać jak pchły, więc wspinają się na szczyty źdźbeł trawy i czekają na gospodarza, który będzie je szczotkował. Następnie kleszcz spadnie z ostrza i spadnie na gospodarza.

Istnieje wiele gatunków kleszczy i znajdują się one w wielu częściach Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w stanach północno-wschodnich, środkowo-zachodnich i południowych. Przykłady gatunków kleszczy to między innymi następujące:

  • American dog tick, aka wood tick
  • Wschodnio-czarno-nogie kleszcze, aka jelenie kleszcze
  • Zachodnio-czarno-czarno-nogie kleszcze
  • Brązowy kleszcz psa
  • Kleszcz Wybrzeża Zatoki Perskiej
  • Samotny kleszcz gwiazdkowy
  • Kleszcz z drewna Rocky Mountain

Jakie choroby mogą rozprzestrzeniać się kleszcze?
Istnieje wiele różnych chorób, które kleszcze mogą się rozprzestrzeniać, a wiele z tych chorób przenoszonych przez kleszcze powoduje podobne objawy kliniczne, takie jak gorączka, kulawizna, ból stawów i senność.

Anaplazmoza jest jedną z takich chorób przenoszonych przez kleszcze, która rozprzestrzenia się zarówno przez zachodnio- i wschodnio-czarno-nonogie gatunki kleszczy, jak i przez kleszcza brązowego psa. W niektórych przypadkach psy, ktżre są ugryzione przez te kleszcze mogą także wystąpić wymioty, biegunka i kaszel.

Wielu weterynarzy przeprowadza testy SNAP, które mogą wykryć anaplazmozę przy pomocy zaledwie kilku kropli krwi. Leczenie zazwyczaj składa się z doustnej doksycykliny przez cztery tygodnie plus leki na bóle stawów, a powrót do zdrowia jest doskonały przy szybkiej terapii.

Babeszjoza rozprzestrzenia się również poprzez ugryzienia kleszczy, ale istnieje również wiele doniesień o przenoszeniu się jej poprzez bezpośredni kontakt zwierząt ze zwierzętami, np. poprzez rany kąsane. Małe pierwotniaki przedostają się do krwiobiegu i powodują rozerwanie lub hemolizę czerwonych krwinek, co prowadzi do ciężkiej, zagrażającej życiu anemii.

Specjalne badania krwi mogą być konieczne do postawienia diagnozy, a leczenie zazwyczaj polega na połączeniu leków przeciwpasożytniczych i antybiotykowych.

Podobnie jak u ludzi gorączka kleszczowa Colorado, gorączka plamista Rocky Mountain jest powodowana przez kleszcze takie jak kleszcze drewniane Rocky Mountain i kleszcze amerykańskie. Objawy obejmują ból stawów, gorączkę, ból brzucha, opuchniętą twarz lub kończyny i senność. Problemy z krwawieniem, takie jak krwotoki z nosa i krwotoki ogniskowe dziąseł i oczu są również możliwe ze względu na sposób, w jaki bakterie te zwiększają ryzyko anemii i problemów z krzepliwością krwi.

Leczenie obejmuje trzy do czterech tygodniowy przebieg doksycykliny doustnej, ale cięższe objawy kliniczne mogą uzasadniać hospitalizację i terapię płynami, zwłaszcza w przypadku podejrzenia niewydolności narządów.

Ehrlichioza jest kolejną chorobą bakteryjną przenoszoną przez ukąszenia kleszczy. Brązowy kleszcz psa jest głównym nosicielem, ale inne kleszcze, takie jak kleszcz Lone Star, są również odpowiedzialne za zakażenia Ehrlichia. Objawy kliniczne są podobne do tych obserwowanych w przypadkach anaplazmozy i gorączki plamistej Gór Skalistych, ale w niektórych przypadkach psy mogą być bezobjawowymi nosicielami.

Nie mogą one przekazać go innym psom, chyba że kleszcz ugryzie jednego psa, a następnie drugiego, a nosiciele bezobjawowi mogą nadal wykazywać wynik pozytywny w badaniach SNAP przeprowadzanych przez lekarzy weterynarii. Psy bezobjawowe nie powinny być leczone, a psy z objawami będą potrzebowały doksycykliny doustnej przez cztery tygodnie.

Hepatozoonoza jest spowodowana połknięciem kleszcza Gulf Coat lub kleszcza brunatnego psa, a każdy z nich jest nosicielem innego gatunku pierwotniaka Hepatozoon. Po spożyciu kleszcza przez psa, będzie albo rozwijać problemy z krwawieniem w przewodzie pokarmowym lub duże, bolesne torbiele mięśniowe. Wersja żołądkowo-jelitowa od kleszcza brązowego psa może być leczona, ale wersja torbieli mięśniowych od kleszcza Gulf Coast nie może być całkowicie wyleczona.

Choroba z Lyme jest chorobą bakteryjną przenoszoną przez ukąszenia kleszczy czarnodziobych. Jest to jedna z najbardziej znanych chorób przenoszonych przez kleszcze, ponieważ powoduje u ludzi zmiany typu "bullseye", ale tak nie jest w przypadku psów.

Oprócz gorączki i bólu stawów, borelioza może również powodować niewydolność nerek, a w ciężkich przypadkach została udokumentowana w przypadkach śmiertelnego zapalenia mięśnia sercowego u psów rasy Boxer. Psy mogą być nosicielami bezobjawowymi, ale psy z objawami będą wymagały doksycykliny i opieki pomocniczej w zależności od ich objawów.

Jak zapobiec zatrzaśnięciu się kleszczy na psie
Kleszcze mogą ukrywać się w miejscach, w których możesz ich nie zauważyć na swoim szczeniaku. Dotyczy to również wnętrza kanałów słuchowych, między palcami, pod nogami, a nawet w nietypowych miejscach, jak na dziąsłach! Spróbuj sprawdzić te miejsca po tym, jak Twój pies pójdzie na spacer po zdrewniałych miejscach lub miejscach z wysoką trawą.

Kleszcze zazwyczaj uwielbiają cieplejszą pogodę, więc cieplejsze miesiące w roku zwiększą ryzyko ugryzienia przez kleszcze dla Twojego psa. Jednak jeden gatunek kleszcza - kleszcz brązowy pies - może faktycznie wtargnąć do twojego domu! Dlatego właśnie przez cały rok ważne jest stosowanie środków zapobiegających powstawaniu kleszczy.

Najlepsze produkty zapobiegające powstawaniu kleszczy to te, które można kupić u lekarza weterynarii. Wiele z tych produktów należy do klasy leków izoksazoliny i może zabić kleszcza w ciągu kilku godzin od ugryzienia, zapobiegając w ten sposób rozprzestrzenianiu się choroby.

Produkty odstraszające, takie jak olejki do stosowania miejscowego i obroże, mogą również zwiększyć szanse, że kleszcze nie ugryzą Twojego psa, ale produkty te szybko tracą swoją moc. W obszarach z dużą ilością kleszczy może być konieczne połączenie produktów doustnych z produktami odstraszającymi!

Upewnij się, że umówiłeś się na rutynowe wizyty u lekarza weterynarii, przynajmniej dwa razy w roku, i zgłoś, że Twój pies wykazuje jakiekolwiek nietypowe objawy. Większość lekarzy weterynarii posiada również szczepionkę na boreliozę. Jest ona bardzo skuteczna po dwóch dawkach przypominających i nadal jest zalecana dla psów, które miały już boreliozę, ponieważ ponowne zarażenie jest możliwe.

___

Choroby przenoszone przez kleszcze mogą powodować ciężkie choroby, a leczenie jest najskuteczniejsze, gdy jest podawane jak najszybciej. Regularnie sprawdzając psa i stosując skuteczne środki zapobiegawcze, możesz całkowicie zapobiec bolesnym i kosztownym chorobom!

 

Autor