Adopcja psa - co warto wiedzieć
Przed adopcją psa
- Możesz przeglądać ogłoszenia o psach na stronach internetowej lub odwiedzić schronisko.
- Aby uzyskać więcej informacji lub poznać psa na miejscu, skontaktuj się z biurem adopcyjnym lub wolontariuszem, który wytypował zwierzę.
- Po nawiązaniu kontaktu z psem, możesz odesłać do schroniska kwestionariusz przedadopcyjny.
- Pracownik Biura Adopcyjnego skontaktuje się z Tobą telefonicznie w celu omówienia wyników ankiety.
- Spacery przedadopcyjne są dostępne po wcześniejszym umówieniu się. W przypadku psów starszych niż 4 miesiące, należy umówić się na co najmniej 2 spacery.
- W Schronisku podpiszesz umowę i odbierzesz zwierzę. Konieczne będzie posiadanie własnego kojca.
Informujemy również, że niektóre psy są dostępne do adopcji w domach tymczasowych. Na stronie znajdują się ogłoszenia o zwierzętach, w których jest informacja, czy zwierzę przebywa w schronisku, czy w domu tymczasowym. W przypadku psów mieszkających w domach tymczasowych prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się na spotkanie.
Przeczytaj również: Pies gryzie meble: co robić?
Po adopcji, jak postępować z psem
Pierwsze chwile w nowym domu
- Pamiętaj, żeby ze schroniska wracać do domu, a nie do sklepu. Na zakupy będzie jeszcze dużo czasu.
- Zdecydowałeś się na adopcję psa ze schroniska i chcesz dać mu szczęście. Chcesz dać mu bezpieczeństwo i wszystko to, czego potrzebuje. Adoptowany pies może nie być w stanie zrozumieć Twoich intencji i może być zdezorientowany nową sytuacją. Widzi cię jako człowieka, którego nie zna i który zabiera go w nowe miejsce.
- Pomóż zwierzęciu w jego najtrudniejszych chwilach.
- Nie płacz, nie przytulaj, nie pocieszaj i nie pochylaj się nad psem. To tylko spotęguje jego strach.
- Pozwól psu zbadać nowy dom. Daj mu czas na obwąchanie kątów i znalezienie wygodnego miejsca. Nie zmuszaj psa do podchodzenia do Ciebie, jeśli nie chce lub chowa się pod meblami. Jeśli czuje się na tyle swobodnie, aby do Ciebie podejść, pozwól mu na to.
- Każde podejście nagradzaj przyjazną pochwałą i smakołykiem (nie martw się, jeśli nie zostanie zjedzony).
- Pamiętaj, że zestresowane psy dużo piją, więc podawaj im wodę.
- Poproś domowników, aby przez kilka pierwszych dni nie zachęcali psa do zabawy i kontaktu z innymi ludźmi.
- W pierwszych tygodniach po adopcji nie zapraszaj nikogo do domu. Pozwól psu przyzwyczaić się do towarzystwa członków rodziny i poczuć się bezpiecznie w ich obecności.
- Posłanie psa umieść w bezpiecznym miejscu, z dala od wszelkich przejść.
- Nie zmuszaj psa do spania na łóżku. Sam wybierze sobie inne miejsca do odpoczynku.
- Powinieneś być przygotowany na to, że pies będzie reagował lękowo na różne bodźce, takie jak hałasy na dworze, na schodach, dzwoniący telefon, dźwięk pralki, suszarki, odkurzacza itp. Nie denerwuj się i pozwól psu przyzwyczaić się do nowych dźwięków.
- Nie denerwuj się i pozwól psu przyzwyczaić się do nowych odgłosów. Przez co najmniej 4-5 dni trzymaj zwierzę z dala od wanny, aż poczuje się komfortowo. Kąpiel może być bardzo emocjonalnym doświadczeniem dla większości psów. Postaraj się zapewnić swojemu pupilowi komfort psychiczny, a nie dodawać mu stresu.
- Suchy szampon dla psów jest dobrym rozwiązaniem, jeśli naprawdę przeszkadza Ci zapach psa.
- Biegunka może być spowodowana przeprowadzką na nowy teren, życiem z nieznanymi ludźmi, zmianą wody lub karmy. Sytuacja powinna się poprawić w ciągu kilku dni. Nie należy wpadać w panikę. Jeśli stan utrzymuje się dłużej niż trzy dni, zabierz swojego pupila do weterynarza, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.