Jak utrzymać psa w chłodzie latem

Lato może być pełne zabawy, słońca i zabawy z Twoim szczeniakiem. Uwielbiamy zabierać nasze psy na przygody na świeżym powietrzu, ale czasami zapominamy o niebezpieczeństwach związanych z upałem. Psy pozostają znacznie cieplejsze od ludzi. Utrzymanie ich w chłodzie jest niezbędne dla ich bezpieczeństwa, a dobre czasy mogą trwać przez całe lato!

Spalone ochraniacze na łapy to zbyt powszechny problem, który często jest pomijany. Gorący beton nie tylko podnosi temperaturę ciała psa, ale może również prowadzić do powstawania pęcherzy, pęknięć i bardzo bolesnych poduszek łap. Niektóre psy mogą nawet doznawać trwałych urazów, które powodują, że kuleją i płaczą.

Zawsze sprawdzaj temperaturę betonu przed wyprowadzeniem psa na spacer. Nawet gdy słońce zajdzie za chmurami lub zacznie zachodzić, beton może być gorący. Ciemny asfalt może dobrze zatrzymywać ciepło do wieczora. Używaj gołej ręki i trzymaj go na ziemi. Jeżeli temperatura jest niewygodna dla ręki, jest zbyt gorąca dla stóp psa.

Buty przeznaczone do chodzenia po śniegu mogą również chronić psie ochraniacze na łapy w upale. Najlepiej jest całkowicie zminimalizować ich ekspozycję, ale jeśli jest to absolutnie konieczne, narzędzie to może się przydać.

Odwodnienie

Jest wiele oznak, że pies jest odwodniony. Suchy nos, zapadnięte oczy, utrata elastyczności skóry i suche dziąsła - wszystkie te objawy są łatwe do zauważenia. Poważniejsze problemy mogą się pojawić, jeżeli nie zajmiesz się szybko odwodnieniem. Wymioty, utrata apetytu i senność to problemy, które mogą pogłębić odwodnienie psa.

Wyczerpywanie się ciepła

Wyczerpanie ciepła jest bardzo realnym i bardzo poważnym problemem dla właścicieli psów. Wiele psów ma sierść przeznaczoną do utrzymywania ciepła w chłodniejszych temperaturach. Ponadto, ich bliska odległość od ziemi oznacza, że ich ciała są narażone na ciepło betonu. Zwiększa to temperaturę ich ciała znacznie szybciej niż ludzi.

Psy z nadwagą są w jeszcze większym stopniu narażone na wyczerpanie cieplne. Dodatkowy tłuszcz na ich ciałach hamuje ich zdolność do kontrolowania temperatury ciała.

Objawy zmęczenia cieplnego u psów mogą obejmować nadmierne dyszenie, zmęczenie, brak apetytu i wymioty. Mogą wystąpić poważniejsze objawy, w tym udar cieplny, a nawet śmierć. Utrzymywanie psa w stanie chłodnym i nawilżonym może zapobiec tym objawom i uratować mu życie.

Oznaki udaru cieplnego są bardzo podobne do zmęczenia, ale jego skutki mogą być śmiertelne. Zwróć uwagę na wysoką temperaturę ciała, zwiększone tętno, nadmierną ślinotokę, drżenia mięśni i trudności w chodzeniu. Jeżeli Twój pies ma jakieś objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii!

Sposoby na schłodzenie psa w lecie
Chłodne legowiska dla psów występują w wielu wariantach. Żelowe posłania są szczególnie skuteczne w utrzymywaniu regulowanej temperatury ciała psa w cieplejszych miesiącach.

Dla zabawy na świeżym powietrzu w słońcu, psi basen jest świetną opcją. Możesz go napełnić ładną, zimną wodą z węża, aby dać swojemu szczeniakowi miejsce do ochłodzenia się, gdy będziesz na podwórku. Upewnij się, że woda jest świeża, aby nie nagrzała się zbytnio podczas siedzenia na zewnątrz.

Jeśli masz zamiar wyprowadzić psa na zewnątrz w upale, upewnij się, że jest on nawodniony. Butelki z wodą zaprojektowane specjalnie dla Twojego psa często mają dołączoną miskę lub kubek, aby ułatwić ich transport i używanie w podróży.

Spróbuj zabrać psa na spacery wczesnym rankiem lub wieczorem. Jeżeli musisz je zabrać w ciągu dnia, spróbuj wybrać miejsce lub trasę, która jest zacieniona przez cały dzień. Szlaki brudne są zazwyczaj chłodniejsze niż betonowe, a spacery w lesie będą znacznie wygodniejsze dla was obu. Do celów szkoleniowych można skorzystać z usług lokalnego sklepu zoologicznego. Niektóre sklepy z narzędziami pozwalają również na smycze dla psów.

Dobre rasy psów rasowych o gorącej pogodzie
Chihuahuas pochodzi z Meksyku, gdzie klimat jest szczególnie gorący. Ich płaszcz rzeczowy i przeciętny ryj sprawiają, że są bardzo odporne na ciepło. Jednak ich krótkie nogi trzymają je blisko ziemi i nie są one odporne na niebezpieczeństwa związane z gorącym asfaltem.

Dalmatyńczycy mają też długi ryj i krótki płaszcz. Ich wzrost również działa na ich korzyść. Psy te są zbudowane do ekstremalnego wysiłku fizycznego i są dobrze wyposażone do regulacji temperatury ich ciała podczas wysokiego poziomu aktywności.

Basenjis pochodzą z Afryki, która jest domem dla jednych z najgorętszych klimatów na świecie. Ich długie nosy, duże uszy i krótka sierść czynią z nich doskonałego hot-doga.

Pies faraona również pochodzi z Afryki. Pierwotnie hodowano je do polowań na pustyniach Egiptu, co czyni je instynktownie w domu w suchą, gorącą pogodę. Ich niezwykle krótkie kurtki sprawiają, że w gorącym klimacie są miłe i chłodne, a upał ich nie spowalnia.

Długa chuda sylwetka i niezwykle lekka sierść sprawiają, że Saluki są świetnym psem na ciepłą pogodę. Pochodzą z Bliskiego Wschodu i są genetycznie dobrze przygotowane do radzenia sobie z upałami. Mają tendencję do przesadzania, jeśli jest to dozwolone, więc nie pozwól im bawić się zbyt długo lub mocno w upale.

Szare psy mają minimalną ilość tkanki tłuszczowej i bardzo krótkie futro. Nie mają żadnego podkładu, który by je izolował. Dobrze sobie radzą w ciepłą pogodę, ale nie dopuszczają do zbyt dzikiego biegu. Ich brak tłuszczu i sierści hamuje również ich zdolność do regulowania temperatury ciała, jeśli warunki są zbyt ekstremalne.

Whippety, podobnie jak charty, mają bardzo krótkie futro i minimalną ilość tkanki tłuszczowej. Mają długie nosy, które pomagają im w cyrkulacji powietrza i utrzymują chłód. Wystarczy mieć ich na oku, gdy ciepło osiągnie ekstremalny poziom.

W upalne miesiące, utrzymanie psa w chłodzie powinno być priorytetem. Użycie narzędzi takich jak chłodzenie legowisk dla psów i basenów zapewni im komfort. Ważne jest również, aby mieć możliwość nawodnienia ich w podróży. Jeśli potrzebujesz wody, kiedy jesteś na zewnątrz i w pobliżu, oni również!

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym panuje ekstremalna temperatura, najlepiej wybrać rasę psów o krótkiej sierści, chudej sylwetce i długim pysku. Pamiętaj, że wiele szczeniąt nie chce zwalniać tempa, nawet jeśli ich ciała tego potrzebują. Najlepiej jest unikać ćwiczeń i treningów w gorących okresach dnia. Naszym zadaniem, jako ich opiekunów, jest zapewnienie im tego, czego potrzebują!

 

Autor