Jak powstrzymać psa przed uciekaniem z ogródka

Utrzymywanie szczeniaka w ścianach podwórka jest ważne, jeśli chodzi o zapewnienie mu bezpieczeństwa i zdrowia. Nasze psy są narażone na duże ryzyko, gdy tylko uciekną z naszego domu, dlatego tak ważne jest zrozumienie kroków, jakie należy podjąć, aby zapobiec ucieczce. 

W tym artykule zanurkujemy, dlaczego nasze psy próbują uciec z naszego podwórka, a także jakie są najlepsze sposoby, aby zapobiec temu, by to się nie stało twojemu futrzastemu przyjacielowi. 

Dlaczego psy uciekają ze swoich podwórek?
Psy są ciekawymi stworzeniami. Mają tendencję do poszukiwania nowych dźwięków i zapachów, przez co tęsknią za tym, co znajduje się poza ich ogrodzonym podwórkiem. Słyszenie lub widzenie czegoś nowego i ekscytującego podczas spaceru po ich podwórku może być niezwykle kuszące dla naszych futrzastych przyjaciół i może być na tyle kuszące, że będą próbowały uciec. 

Niektóre z najczęstszych szczeniąt, ktżre mają potrzebę zbadać to nietknięte samce, psy, ktżre są pozostawione same lub znudzone, i psy, ktżre są znane z polowania i poszukiwania critters. Każda z tych możliwości może spowodować, że pies będzie walczył z ciągłą chęcią do odkrywania, czyniąc możliwą drogę ucieczki naprawdę kuszące. 

Nasze psy są niezwykle sprytne, gdy się nad czymś zastanawiają, co ułatwia im znalezienie jakichkolwiek słabych punktów w bezpieczeństwie podwórka. Większość psów, które uciekają ze swojego podwórka, znalazła złamany odcinek w ogrodzeniu, obszar, który łatwo wykopać, lub nie są prawidłowo związane. 

Jak uchronić psy przed ucieczką z ich podwórka
Aby Twój ukochany towarzysz był bezpieczny na Twoim podwórku, jest kilka kroków do zrobienia, aby Twój pupil był bezpieczny i zdrowy. Do najlepszych sposobów zapobiegania ucieczce psa z Twojego podwórka należą:

 • Usuń wszystkie przedmioty, na które można się wspinać na swoim podwórku. Jeśli przy ogrodzeniu jest coś, na co pies mógłby się wspiąć i uciec, najlepiej jest to usunąć dla bezpieczeństwa. Nigdy nie wiadomo, czy Twój futrzasty przyjaciel będzie próbował użyć tego jako drogi ucieczki.  
 • Niech twój pies będzie naćpany lub wykastrowany. Nienaruszone psy są znane z tego, że włóczą się po okolicy w poszukiwaniu partnera, co oznacza, że Twój pies będzie mniej skłonny do ucieczki, jeżeli zostanie naprawiony.
 • American Kennel Club poleca wałek kojotowy, metalowy pręt, który otacza szczyt ogrodzenia i uniemożliwia psu podciągnięcie się do niego. Niektóre psy używają swoich potężnych nóg, aby się podnieść i nadal ciągnąć się za ogrodzenie. Wałek kojotowy uniemożliwi psu takie działanie.
 • Wiele psów jest naturalnymi wspinaczami, a ogrodzenia z ogniwami łańcucha są dla nich łatwe do wspinania się i ucieczki. Weź pod uwagę drewniane ogrodzenie, które jest wystarczająco wysokie, aby utrzymać psa w środku i nie pozwala na łatwą wspinaczkę.
 • Pamiętaj, aby regularnie dbać o swoje ogrodzenie. Słabe płoty są bardziej narażone na ucieczkę, dlatego ważne jest, aby nadążać za słabymi punktami wzdłuż linii ogrodzenia. Nawet najtwardsze z ogrodzeń mogą z czasem zacząć się pogarszać.  
 • Niektóre psy, które mają skłonność do ucieczki, najlepiej poradzą sobie z biegiem psa na swoim podwórku. Bieg dla psów to specjalnie zbudowane i ogrodzone miejsce, w którym pies może poruszać się na wolności bez ryzyka ucieczki. Jest to powszechne w budach i schroniskach.  
 • Dodatkowy czas spędzony na zewnątrz z psem może pomóc mu w utrzymaniu zajęcia i doprowadzić do mniejszej liczby, jeśli nie zero, prób ucieczki. Zabawy, które wiążą się z grami, treningiem lub po prostu wygłupami, mogą sprawić, że pies skupi się na Tobie i nie będzie miał ochoty na zwiedzanie poza swoim podwórkiem. Szczeniak stymulowany psychicznie i fizycznie jest mniej skłonny do działania, a to obejmuje również próby ucieczki.

Bądź przygotowany, jeśli Twój pies ucieknie
Wypadki się zdarzają i istnieją sposoby, aby dać psu najlepszą szansę na odnalezienie go i pozostanie bezpiecznym, jeżeli zdarzy się, że ucieknie z Twojego podwórka. Niektóre sposoby, aby się przygotować, to między innymi:

 • Upewnij się, że twój pies jest mikrochipem. Jest to najlepszy sposób na odnalezienie psa, jeśli rzeczywiście ucieknie z Twojego domu.
 • Upewnij się, że Twój pies ma identyfikator z Twoimi informacjami na obroży. Jest to niezwykle ważne, ponieważ niektóre psy nie zawsze są zabierane do placówki, która posiada skaner z mikrochipem. Ułatwi to znalezienie psa, który zadzwoni do Ciebie.
 • Postaraj się upewnić, że na obroży lub uprzęży Twojego psa znajduje się jakiś rodzaj materiału odblaskowego. Pomoże to Twojemu psu być łatwo widocznym w nocy i może zapobiec potrąceniu go przez pojazd.
 • Upewnij się, że masz mnóstwo aktualnych zdjęć swojego futrzastego przyjaciela. Przydadzą się one, gdy będziesz musiał rozpowszechniać informacje o swoim zaginionym szczeniaku.
 • Upewnij się, że znasz wszystkie lokalne schroniska i kliniki dla zwierząt w Twojej okolicy. Ułatwi Ci to poszukiwania, jeżeli będziesz musiał zadzwonić i sprawdzić, czy Twój pies został znaleziony.
 • Trzymaj psa bezpiecznie, trzymaj go na miejscu

Psy są wspaniałymi artystami uciekającymi, ale zawsze są sposoby, aby zapobiec ich ucieczce. Pamiętaj o zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami, aby trzymać szczeniaka na swoim podwórku, a pies nadal będzie bezpieczny i opanowany!

 

Autor