Czy psy mogą jeść rodzynki?

Choć kuszące może być dzielenie się ludzkimi przekąskami ze swoim pupilem, ważne jest, aby nauczyć się, co jest bezpieczne dla psów do spożycia. Coś, co może wydawać się nieszkodliwe, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych u Twojego pupila. Oto kilka wskazówek, jak dbać o bezpieczeństwo swojego psa. 

Czy psy mogą jeść owoce?
Istnieje duża różnorodność owoców, które są bezpieczne dla Twojego psa do jedzenia. Wiele z nich ma wartość odżywczą i można je znaleźć w przysmakach i karmie dla psów.

Banany zawierają wysoki poziom potasu, biotyny, błonnika i innych witamin, które są świetne dla Twojego psa. Mają niski poziom złych składników, takich jak kalorie, cholesterol i sód. Nie pozwól psu zjeść skórki, ponieważ może ona być dla niego trudna do strawienia.

Jabłka są bezpieczne dla psa pod warunkiem, że zostaną usunięte ich rdzeń i nasiona. Mają niską zawartość kalorii i tłuszczu, ale wysoką zawartość witaminy C i A. Psy również uwielbiają to chrupanie!

Brzoskwinie są wspaniałą przekąską w małych ilościach. Najlepiej dzielić się nimi ze szczeniakiem w małych kęsach, upewniając się, że wykop i jego resztki zostaną usunięte. Ta konkretna przekąska może stanowić zagrożenie, jeśli Twój pies zje dowolną część dołu lub łodygi. Upewnij się także, że nie ma żadnych liści brzoskwini, które pies mógłby przypadkowo zjeść.

Truskawki zawierają wysoki poziom witaminy C i antyoksydantów, które są świetne dla Twojego psa. Mają również dużo błonnika, który może być dobry w trawieniu. Truskawki zawierają nawet enzym, który może wybielić zęby Twojego psa.

Borówki są naładowane antyoksydantami. Są one jedną z najzdrowszych przekąsek dla Twojego psa, jeśli chodzi o pokarm dla ludzi. Mają mnóstwo witamin i minerałów, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że łatwo jest ćwiczyć umiar! Ich mały rozmiar może również stanowić zagrożenie udławieniem, więc zawsze nadzoruj swojego psa podczas dzielenia się z nim tą przekąską.

Owoce te zawierają składniki odżywcze, które są bezpieczne dla psa. Pamiętaj jednak, aby karmić nimi szczeniaka z umiarem. Większość owoców, a nawet niektóre warzywa zawierają wysoki poziom cukru, dlatego najlepiej jest używać ich jako przysmaku od czasu do czasu, w przeciwieństwie do zwykłej przekąski.

Zbyt duża ilość cukru może powodować problemy ze zdrowiem jamy ustnej Twojego psa, a także z jego wagą. Jeżeli Twój pies próbuje schudnąć, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, jakie przekąski pomogą mu w podróży odchudzającej. 

Pamiętaj, że to, że jest bezpieczny dla ludzi, nie oznacza, że jest w porządku dla Twojego psa.

Czy psy mogą jeść rodzynki?
Powszechnie wiadomo, że winogrona są toksyczne dla psów. Łatwo jest zapomnieć, że rodzynki to nadal winogrona! Proces odwodnienia nie eliminuje toksyczności owoców.

Nadal prowadzone są aktywne badania mające na celu ustalenie, jaka część winogron jest toksyczna dla psów. Mykotoksyna znajduje się w winogronach i rodzynkach i jest wysoce toksyczna dla psów. Może to być przyczyną niepożądanej reakcji, ale są też inne składniki winogron i rodzynek, które mogą się do niej przyczyniać.

Objawy zatrucia winogronami lub rodzynkami u psów
Wykrycie objawów zatrucia winogronami lub rodzynkami nie jest trudne. Zauważysz, że pies ma zdenerwowany żołądek. Zarówno wymioty jak i biegunka są częste. W jego stolcu zazwyczaj znajdują się kawałki winogron lub rodzynek.

Wraz ze zdenerwowanym żołądkiem, pies nie będzie miał apetytu. Może to być bardzo niebezpieczne, ponieważ prawdopodobnie straci dużo płynu i nie pozostanie nawodniony.

Zdenerwowany żołądek może powodować poważny dyskomfort i ból. Czasami psy nawet jęczą z powodu bólu.

Twój pies też może być zbyt cicho. Nie będzie się czuł dobrze, co spowoduje, że będzie bardzo zmęczony i zachowywał się nietypowo.

Poważne odwodnienie stanowi poważne ryzyko w przypadku rozstroju żołądka Twojego psa. Może ono prowadzić do Oligurii, co oznacza, że Twój pies sika tylko w bardzo małych ilościach. Może również powodować anurię, która występuje wtedy, gdy Twój pies w ogóle nie oddaje moczu.

Nieświeży oddech jest powszechną dolegliwością u psów, ale jeśli wydaje się on gorszy niż zwykle, może być również oznaką zatrucia rodzynek lub winogron. Będzie on pachniał inaczej niż Twój typowy psi oddech i może być poważną czerwoną flagą. To może być nieprzyjemne, ale wstanie z bliska i osobiste z psem może uratować im życie!

Podczas sprawdzania oddechu psa można również po prostu sprawdzić, czy nie ma wrzodów w jamie ustnej. Będą one widoczne gołym okiem i spowodowane są również spożyciem rodzynek.

W ciężkich przypadkach mogą wystąpić drgawki i napady. Twój pies nie musi spożywać dużej ilości winogron, aby wystąpić tego typu reakcja. Ten rodzaj zatrucia jest niezwykle niebezpieczny i poważny.

Psy mogą również zapadać w śpiączkę lub gorzej, gdy spożywają zbyt wiele winogron lub rodzynek i nie otrzymują odpowiedniej opieki medycznej.

Co zrobić, gdy pies zje rodzynki?
Jeżeli Twój pies spożył nawet niewielką ilość winogron lub rodzynek, koniecznie skontaktuj się natychmiast z lekarzem weterynarii. Objawy mogą pojawić się szybko i stać się bardzo niebezpieczne, jeżeli nie zostaną szybko usunięte.

Twój pies prawdopodobnie będzie musiał zostać u lekarza weterynarii na noc i być obserwowany przez 24 godziny. Lekarz weterynarii jest przygotowany do zapewnienia psu bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów. Może on upewnić się, że Twój szczeniak pozostanie nawodniony podczas okresu detoksykacji. 

Olej CBD może być stosowany w przypadku wystąpienia napadów lub wstrząsów. Bezpiecznie jest podawać jako środek zapobiegawczy. Upewnij się tylko, że lekarz weterynarii umieszcza na nim znaki przed podaniem czegokolwiek psu, gdy jest chory.

Zatrucie rodzynek może stanowić zagrożenie dla życia psa. Ważne jest również, aby pamiętać, że wiele karm dla ludzi może zawierać ekstrakty z winogron lub kawałków rodzynek. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego, czy dana karma jest bezpieczna dla Twojego psa, bądź zbyt ostrożny.

Lepiej się nie dzielić, niż narażać je na te przerażające i niebezpieczne objawy. Użyj tego jako odniesienia, aby dowiedzieć się, które przekąski są bezpieczne, i unikać winogron lub rodzynek.

 

Autor