Czy mój pies jest w ciąży? Jak mogę pomóc?

Kiedy ludzie myślą o ciąży u ludzi, myślą o klasycznym zaokrąglonym brzuchu lub opuchniętych kostkach, które są częstym efektem ubocznym ciąży. Na szczęście dla psów, ich połykanie lub cykl ciążowy trwa tylko około dziewięciu tygodni w porównaniu z naszymi czterdziestoma tygodniami, ale oznacza to, że ich objawy mogą być nieco mniej widoczne dla hodowców.

Podstawowe informacje na temat rozmnażania u psów

Nienaruszone suki to psy, które nie zostały spajane i zazwyczaj przechodzą przez najgorsze cykle dwa do trzech razy w roku. Kiedy pies wchodzi w cykl rui, jest w stanie zajść w ciążę. To właśnie wtedy puchnie jej srom i widoczna jest krwawa wydzielina. Przeciętny pies będzie miał pierwszą ruję przed ukończeniem pierwszego roku życia, a cykle mogą nie występować regularnie, dopóki nie skończy dwóch lub więcej lat.

Psy, które zostały spajane orovariohysterectomized nie będą już miały cykli rujowych. Oznacza to, że nawet jeśli kastrowana suka nie ma nieuszkodzonego psa, ciąża nie może nastąpić.

Czy mój pies jest w ciąży? Jak mogę to stwierdzić?
Jeśli jesteś pewien, że pies jest w ciąży w czasie jej estrukcji, istnieje duża szansa, że jest w ciąży. Może ona zacząć wykazywać takie objawy jak zmniejszona aktywność, gdzie będzie wydawała się mniej energiczna i drzemać nieco częściej. Jest to jednak trudne do zauważenia, gdy Twój pies jest już bardzo spokojnym lub wyluzowanym szczenięciem, więc być może będziesz musiał szukać innych oznak.

Niektóre ciężarne psy doświadczają zmiany apetytu na początku ciąży, a u niektórych mogą nawet wystąpić wymioty, chociaż zazwyczaj nie są one tak dotkliwe, jak u samic ludzkich. Apetyt zazwyczaj wzrasta w ostatnich tygodniach, ponieważ ciężarne psy będą musiały spożywać trzy do czterech razy więcej kalorii niż zwykle, aby pomóc w produkcji mleka.

Niektórzy właściciele zauważają również zmianę w uczuciach. Tam, gdzie niektóre psy zwracają większą uwagę na członków rodziny, inne mogą poszukiwać izolacji i zwiększać swoje zachowania związane z gniazdowaniem. Mogą one próbować niszczyć posłanie, aby zrobić miejsce dla swoich szczeniąt. Niektóre psy mogą jednak doświadczyć tzw. ciąży afalse, czyli sytuacji, w której hormony uwalniane po estrukcji mogą powodować zmiany postawy i zachowań w gniazdowaniu, nawet jeśli nie doszło do krycia lub ciąży. Może to nawet sprawić, że niektóre psy będą się drażnić, ale zazwyczaj ustępuje to po 14-21 dniach.

W późniejszych stadiach ciąży, psie gruczoły smammary powiększają się z powodu konieczności produkcji mleka, choć jest to również kolejny znak dla psów, które doświadczają fałszywej ciąży. Jednak u ciężarnych psów z dużą ilością miotu wykształci się zaokrąglony brzuch, podczas gdy u nieciężarnych nie.

Badania potwierdzające
Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy Twój pies jest w ciąży, czy nie, jest skonsultowanie się z lekarzem weterynarii. Złotym standardem badań jest badanie ultrasonograficzne w kierunku viaabdominalnym. Szczenięta można zobaczyć na USG już po 21 dniach od krycia i jest to najlepszy sposób na upewnienie się, że szczenięta są zdolne do życia, ponieważ bicie serca może być wykryte poprzez obrazowanie.

Jeśli badanie ultrasonograficzne nie jest dostępne, wykonuje się badanie krwi w celu wykrycia hormonu zwanego asrelaxin, który pomaga przygotować szyjkę macicy i macicę do porodu. Relaksina jest uwalniana z rozwijającego się łożyska i może być stosowana już od 22 do 27 dni po porodzie.

Negatywny wynik testu oznacza, że być może testowałeś psa zbyt wcześnie, więc w takim przypadku powtórz go w ciągu tygodnia. Badanie relaksujące może również pomóc w wykluczeniu fałszywych ciąż.

Zdjęcia rentgenowskie mogą nie pomóc w potwierdzeniu ciąży do 45 dni po porodzie, ponieważ jest to czas, w którym szkielety szczeniąt zostaną uformowane i tym samym będą mogły zostać wykryte. Zdjęcia rentgenowskie pomogą Ci policzyć liczbę obecnych szczeniąt, ale nie pozwolą Ci stwierdzić, czy są one zdolne do życia, czy też nie. Mogą one również pomóc w ustaleniu, czy konieczne jest przeprowadzenie operacji cięcia cesarskiego.

Na przykład, jeżeli głowa szczeniaka jest znacznie większa niż kanał rodny matki, poród może nie postępować i może spowodować indystozję, która zagraża życiu matki i jej nienarodzonych szczeniąt. Buldogi francuskie są jedną z najczęstszych ras, które wymagają operacji cięcia cesarskiego dla swoich miotów.

Jak mogę pomóc mojemu psu w ciąży?
Prawidłowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla ciężarnych psów. Wysokiej jakości karma dla psów jest kluczowa, a Twój lekarz weterynarii może pomóc Ci wybrać najlepszą karmę. Wielu lekarzy weterynarii zaleca podawanie ciężarnej suce karmy dla szczeniąt pod koniec ciąży. Dzieje się tak, ponieważ karmy dla szczeniąt mają najwięcej kalorii w kiblu i z łatwością pomogą zwiększyć spożycie kalorii przez ciężarne psy.

Należy zgłosić się do lekarza weterynarii co najmniej raz w tym czasie, zwykle na początku, gdy wykonywane są badania potwierdzające. Jeśli jest coś, co Cię martwi, np. wymioty, biegunka, nieprawidłowa wydzielina z pochwy, niejedzenie, problemy z oddychaniem, itp. należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Boksy Whelping to skrzynie, w których pies może bezpiecznie trzymać swoje szczeniaki. Powinny być one przechowywane w bezpiecznym i cichym miejscu, najlepiej w ciemności lub przykryte kocem dla zachowania prywatności. Powinny być one również ciepłe, ale należy unikać korzystania z bezpośrednich źródeł ciepła, ponieważ może to zranić mamę i jej szczeniaki.

W przypadku, gdy poród nie nastąpi po 65 dniach od kojarzenia, lub jeśli poród nie nastąpi, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Ciężarne psy, ktżre aktywnie przepychają się przez więcej niż jedną godzinę, mają więcej niż dwie godziny pomiędzy szczeniętami, lub nie przechodzą łożyska po trzech godzinach może wymagać natychmiastowej interwencji medycznej lub operacji w nagłych wypadkach. Może to być bardzo kosztowne, dlatego najlepiej jest mieć ubezpieczenie zwierząt lub przynajmniej 2000 dolarów przeznaczonych na taki właśnie nagły przypadek.

___

Objawy ciąży u suczek mogą być subtelne i łatwo jest pomylić te objawy z fałszywą ciążą lub chorobą. Badania potwierdzające to najlepszy sposób, aby się o tym przekonać, a jeżeli Twój pies jest w ciąży, upewnij się, że z wyprzedzeniem ustaliłeś dla niego odpowiednie warunki. Może to również oznaczać nagłą wizytę u lekarza weterynarii w przypadku wystąpienia dystansu, więc upewnij się, że masz plan na wszelki wypadek!

 

Autor