Psie mity - prawda czy fałsz?

Przez tysiące lat, które my, ludzie, spędziliśmy z psami, nie dziwi, że pojawiło się wiele samorodków mądrości. Wiele z nich jest branych pod uwagę jako ewangelia, ale co jest prawdą?

Patrzymy na niektóre z najczęściej uznawanych "prawd" dotyczących psów i pytamy, które z nich są faktami, a które fikcją. Czy można dostrzec psie mity?

Chory pies ma ciepły, suchy nos

Jednym z największych mitów dotyczących psów jest to, że zdrowe psy mają zimne, mokre nosy, a złe psy mają suche, ciepłe nosy. To było być może oparte na pewnym zdrowym rozsądku, być może z notowanych objawów choroby lub oczywiście ogólną gorączkę, ale nos psa to nie jest jedynym wskaźnikiem zdrowia. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy Twój pies ma gorączkę, weź pod uwagę jego temperaturę.

Jeden psi rok to siedem ludzkich lat.

Ten mit trwa do dziś, gdy ludzie wypracowują swój psi wiek ludzki, mnożąc go przez siedem. Jest to szybkie i łatwe do wypracowania, ale nie wszystko jest takie dokładne. Po pierwsze nie bierze się pod uwagę faktu, że mniejsze psy mogą żyć w wieku nastoletnim, podczas gdy większe mają zazwyczaj krótsze życie. Po drugie, psy różnej wielkości rozwijają się w różnym tempie. Małe psy osiągają dorosłość szybciej niż duże, pomimo dłuższej żywotności.

Psy są tak samo inteligentne jak dzieci.

Tak, psy są o wiele więcej niż tylko słodkimi, lojalnymi towarzyszami. Dużo się dzieje w tych futrzastych małych główkach. Wiele badań wykazało, że psy są tak inteligentne jak dziecko w wieku około 2 lat. Wykazano, że psy rozumieją wiele z naszych słów i gestów, mają wysoko rozwinięte umiejętności społeczne i specjalne, a nawet potrafią się liczyć. Wow.

Tylko psy płci męskiej garbią się lub podnoszą nogę do sikania

Najczęściej to mężczyźni wykonują garbowanie, ale nie zdziwcie się, jeśli dziewczyny również wykonują tę czynność, zwłaszcza jeśli są całe. Samice mogą się garbować z całkiem podobnych powodów, co samce i nie zawsze jest to czynność seksualna. Podniecenie, frustracja, zabawa, a nawet dominacja mogą prowadzić do zachowań polegających na garbowaniu. Terytorialna i/lub dominująca samica lub samica chcąca reklamować swoją obecność hodowlaną może nawet podnieść nogę do siusiu, aby uzyskać jej znak tak wysoko, jak potrafi. Podobnie, pies w domu, który nie ma powodu do zaznaczania lub czuje, że nie ma nic do udowodnienia, może po prostu przykucnąć do siusiu.

Psy mogą zjeść wszystko

Na szczęście słyszy się, że to po prostu nie jest prawdą. Istnieje zaskakująca ilość ludzkiej żywności, której psy nigdy nie powinny otrzymywać. Niektóre z nich będą denerwować swoje brzuszki, podczas gdy inne mogą być śmiertelne, więc ważne jest, aby wiedzieć, co karma jest złe dla psów. Proszę sprawdzić i podzielić się tymi linkami:

Psy robią rzeczy, które są niegrzeczne

Jest to klasyczny przypadek antropomorfizmu; przywiązywania motywów i cech ludzkich do innych zwierząt. Psy nie robią rzeczy niegrzecznych. Psy robią psie rzeczy. Jeśli żują twoje kapcie lub sikają na twój najlepszy dywan, nie próbują cię zdenerwować ani zarobić sobie miejsca na niegrzecznym kroku. Psy po prostu nie myślą w ten sposób.

Podobnie psy wyglądające na przykucnięte i smutne nie cierpią z powodu poczucia winy. Nie czują się winne i, jak już wspomniano, nie są "niegrzeczne" na pierwszym miejscu. Pies wyglądający na "winnego" reaguje na Twój gniew i negatywną mowę ciała.

Psia kupa może sprawić, że dzieci będą niewidome

To prawda. Toksykokaraza może poważnie uszkodzić wzrok dziecka. Jest ona spowodowana przez larwy nicieni Toxocara canis, których jaja można znaleźć w nierobaczywej kupie psa. Jaja w kupie mogą być dotykane przez dzieci i połykane. Kiedy jaja wykluwają się do larw, mogą migrować do innych części ciała ludzkiego, w tym do oczu. Dlatego ważne jest, aby psy robili robaki i odpowiednio czyściły kupę. Dlatego też psy mają często zakaz wstępu na dziecięce place zabaw, dlatego też należy szanować te uwagi o "zakazie wstępu psów".

Zakładanie ogonów zawsze oznacza szczęście

Jest to szeroko rozpowszechnione i bardzo niebezpieczne błędne przekonanie. Rozstawiony ogon nie zawsze jest oznaką szczęśliwego psa. Obstawianie ogona może również wskazywać, że pies czuje się nerwowy lub agresywny. Ważne jest, aby przyjrzeć się całemu zakresowi wyświetlanej mowy ciała.

Na marginesie, ostatnie badania wykazały, że wózek ogonowy jest znacznie bardziej złożony niż wcześniej sądzono. Podczas gdy wózek z prawej strony może wskazywać na szczęście, to wózek z lewej strony częściej wskazuje na coś mniej przyjaznego. Nie tylko to, ale i psy rozumieją różnicę. Interesujące.

Psy jedzą trawę, aby wywołać wymioty

Ten jest trochę kurczakowo-jajowy. Mit ten powstał prawdopodobnie dlatego, że właściciele psów widzieli jak ich pies zjada trawę, a następnie czasami wymiotuje w wyniku tego. Jako ludzie zakładamy, że było to intencją psa, ale być może po prostu lubi on zjadać trawę i zjadał jej zbyt wiele, co spowodowało, że zachorował.

Usta psa są czystsze od naszych.

Nie ma żadnego powodu, dla którego miałoby to być prawdą. Wszyscy mamy bakterie w jamie ustnej, w tym psy i po prostu pomyśl o wszystkich miejscach, w których znajdował się język psa. Wcale nie jestem wybredna w kwestii psich pocałunków, ale nie posunęłabym się do stwierdzenia, że są one czyste.

Psy ratownicze to psy z problemami

Istnieje błędne przekonanie, że psy ratownicze mają problemy behawioralne, ale jeśli spojrzeć na to, dlaczego większość psów jest w trakcie ratowania, to często to właściciel jest winny lub sytuacje zmieniły się w domu, które nie mają nic wspólnego z psem. Ośrodki ratownicze są pełne doskonale przystosowanych i dobrze zachowanych psów, którym brakuje tylko dobrego domu.

Szuranie tyłkiem jest oznaką robaków

Kiedy pies jest widziany, jak szura swój tyłek po podłodze, automatyczna ocena zawsze była "mają robaki", ale nie musi tak być. Najczęstszym powodem, dla którego pies jest w rzeczywistości pełne lub zapalne woreczki/glanice odbytu. To może być bolesne, więc musi być sprawdzone przez lekarza weterynarii, jeśli zachowanie hulajnogi utrzymuje się. Dowiedz się więcej Kiedy i jak opróżnić gruczoły odbytu swojego psa

Wszystkie psy mają śmierdzący oddech

Psi oddech nie powinien tak naprawdę pachnieć bardziej niż nasz. Jeżeli ich ogólny stan zdrowia i stan zdrowia jamy ustnej jest na wierzchu, ich oddech nie powinien być uciążliwy. Jeżeli Twój pies ma nieświeży oddech, najlepiej jest go sprawdzić.

Psy nigdy nie mogą być zostawiane same z dziećmi.

Absolutnie prawda. Nieważne jak dobrze znasz swojego psa, nieważne jak mały, słodki, delikatny czy kochający jest... nigdy nie zostawiaj psa, żadnego psa, sam na sam z dzieckiem. Nawet gdy są razem, a Ty pilnujesz sytuacji, upewnij się, że dziecko albo zostawi psa samego, albo traktuje go z szacunkiem.

Łańcuchy dławiące powstrzymują psa przed ciągnięciem za smycz

Nie tylko odpowiedź "nie", ale także możliwość wyrządzenia psu poważnych szkód. Łańcuchy dławiące nie zostały wynalezione w tym celu.

Psy są ślepe na kolor

Było to szeroko rozpowszechnione błędne przekonanie, ale w miarę postępu nauki uważa się obecnie, że psy mogą widzieć w kolorze, ale niekoniecznie w tej samej szerokiej gamie kolorów, które możemy zobaczyć. Ludzie potrafią rozróżnić kolor czerwony, niebieski, zielony i żółty, podczas gdy psy potrafią rozróżnić kolor niebieski i żółty, ale nie czerwony i zielony. Jednakże, psy są lepsze od nas, ludzi, jeśli chodzi o wykrywanie ruchów i mogą również widzieć lepiej od nas w warunkach słabego oświetlenia.

Pocieraj w niej psa nosem

Jest to prawdziwy podmuch z przeszłości, który niestety trwa do dziś. Pocieranie nosa psa w ich bałaganie miało jakoś przeszkolić go w domu. To obrzydliwe, barbarzyńskie i nie uczy psa niczego poza strachem i zamieszaniem. Nigdy nie pocieraj psa nosem w wypadkach. Trening domowy powinien być zawsze przeprowadzany spokojnie i z uprzejmością, jak każdy trening psa.

Rasy krzyżowe są zdrowsze

Tak, wystarczy zapytać firmy ubezpieczeniowe. Oczywiście zawsze są wyjątki, ale z reguły jest to prawda. Rasy krzyżowe na ogół żyją dłużej, zdrowiej niż przeciętna rasa czysta.

Hodowla jest zła

Nie, warczenie to komunikacja. Jeśli ukarasz warczenie, wyeliminujesz poważne ostrzeżenie, które pies może dać i zwiększysz swoje szanse na to, że zostaniesz złapany. W warczeniu pies próbuje Ci coś powiedzieć. Słuchaj, postrzegaj to jako komunikację i zadaj sobie pytanie: "Co Twój pies Ci mówi i dlaczego?".

Psy to zasadniczo wilki.

To jest stary kapelusz. Psy są udomowione i dalekie od swoich wilczych przodków. W kontaktach z psem domowym najlepiej jest ignorować wszelkie szkolenia lub porady behawioralne, a nawet porady żywieniowe, które opierają się na wilkach i ich potrzebach.

Używanie karmy w trakcie szkolenia jest przekupstwem i należy go unikać.

Wszyscy, zarówno ludzie jak i psy, potrzebują zachęty i czegoś, co zasygnalizuje, że zrobiliśmy to dobrze. Jedzenie jest świetną motywacją i nagrodą. Używanie ulubionej zabawki, pochwały itp... jest również motywujące i nagradzające.

Czyszczenie zębów psa jest opcjonalne.

Nie więcej niż oczyszczenie naszych własnych zębów. Zależy to od tego, czy Ty, czy Twój pies chcecie, aby doszło do próchnicy zębów i chorób dziąseł. Wszystkie psy potrzebują czyszczenia zębów. Niektórzy mówią, że podają swojemu psu suchą lub twardą karmę, więc nie muszą czyścić jego zębów. To nieprawda. Wciąż musisz czyścić zęby. Kup szczoteczkę do zębów dla psów i pastę do zębów dla psów (nigdy ludzką) i zacznij szczotkować zęby.

Kleszcze mogą być spalone

To wcale nie jest dobry pomysł. Kleszcze powinny być zawsze usuwane z psa jak najszybciej, szybko i całkowicie, aby uniknąć potencjalnych chorób, ale musi to być zrobione poprawnie. Nigdy nie wolno przypalić kleszcza, ani stosować do niego alkoholu, spirytusu chirurgicznego czy czegokolwiek innego. Podanie jakiegokolwiek roztworu lub czegoś gorącego lub zimnego może spowodować, że kleszcz ponownie zacznie oddychać w żołądku, co może zawierać organizmy infekcyjne.

Okowita chirurgiczna, alkohol lub ogólny środek antyseptyczny mogą być aplikowane na miejsce ugryzienia dopiero po usunięciu kleszcza za pomocą odpowiedniego narzędzia.

Nie można nauczyć starego psa nowych sztuczek

Stare psy są bardzo podobne do ludzkich OAP-ów. Mogą się uczyć, ale mogą wydawać się mniej wrażliwe na naukę nowych rzeczy i bardziej nastawione na swoje sposoby. Nie bądź zbyt szybki, by je spisać na straty. Być może nie mają nieustannego entuzjazmu i odbijają się od siebie z podekscytowaniem, ale nie oznacza to, że nie bawią się dobrze. Nie zostawiaj starych psów, by gniły fizycznie i psychicznie. Wszystkie psy w każdym wieku uwielbiają się uczyć i uważają, że to zabawne i stymulujące. Wymyśl kilka zabawnych rzeczy do zabawy, które są w ramach ich możliwości fizycznych i zabawy

Psy można zostawić w zaparkowanych samochodach na 10 minut.

Zostawienie psa w zaparkowanym samochodzie nawet na krótki czas, nawet w łagodny dzień, może okazać się śmiertelne. Temperatura wewnątrz samochodu może nie wydawać się zbyt wysoka podczas pierwszego postoju, ale może szybko wzrosnąć. Nigdy jej nie ryzykuj. Nawet w chłodny dzień, nie zostawiaj psa samego w samochodzie. Ryzyko kradzieży jest kolejnym powodem, dla którego jest to zły pomysł. Nie zostawiaj torebki, laptopa ani innych wartościowych przedmiotów w spokoju i na widoku, więc nie stawiaj psa w takiej sytuacji. Podobnie, nie wiązaj psa na zewnątrz sklepów, nawet tylko po to, aby się tam dostać.

Zawsze najlepiej jest adoptować szczeniaka

Niestety, starsze psy są często pomijane przez potencjalnych rehomerów i zostawiane na ratunek, podczas gdy szczenięta i młodsze psy otrzymują całą uwagę i na zawsze zostają w domach. To prawdziwa szkoda. Starszy pies byłby o wiele bardziej odpowiedni dla tak wielu osób.

Dorosłe psy i starsze są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą ominąć te szalone szczenięce lata. Korzyści z rehomingu dorosłego psa są liczne.

Psy mają niesamowity zmysł węchu i smaku.

Aspekt zmysłu węchu jest absolutnie prawdziwy. Psy są mistrzami węchu. Ich nosy są pełne receptorów zapachowych (o wiele więcej niż my) i nawet ich mózgi są lepsze w rozpoznawaniu zapachów. Ich nosy są specjalnie ukształtowane do wąchania w trakcie wdechu i wydechu (a nie tylko na wdechu jak u ludzi). Kiedy psy coś wyczuwają, otrzymują mnóstwo przydatnych informacji o tym, kto gdzie był, jakie jest ich zdrowie, a nawet nastrój. Niesamowite.

Gdybyśmy uwierzyli reklamom karmy dla psów, pomyślelibyśmy, że psy również mają doskonałe wyczucie smaku, ale tak nie jest. Psy mają mniej kubków smakowych niż ludzie, a ich języki wyewoluowały, aby rozszyfrować różne smaki dla nas. Niesamowitym faktem, o którym dowiedziałam się podczas badań tego artykułu jest to, że psy faktycznie potrafią smakować wodę. Mają one kubki smakowe, które są specjalnie przystosowane do wody smakowej, której my nie mamy. Wow. Nic dziwnego, że uwielbiają docierać do tego H2O.

Autor