Dlaczego mój pies je trawę?

Czy twój pies ciągle je trawę? Niektóre psy pełnią funkcję kosiarki i zjadają trawę za każdym razem, gdy wychodzą na zewnątrz. Może Cię to zaniepokoić, że coś się dzieje z dietą psa lub systemem wspomagania trawy. 

Wiele razy Twój pies jest w porządku, po prostu uwielbia smak trawy. W artykule wyjaśnimy, dlaczego Twój pies je trawę i co możesz zrobić, aby pomóc mu powstrzymać te niepożądane zachowania.

Co to jest Pica?
Pica to zachowanie Twojego psa, gdy zjada coś, co nie jest karmą. To może być trawa, papier, zabawki, albo skały. Pica może być wskazówką, że Twój pies ma niedobory żywieniowe, ale mogą one być całkowicie normalne. Szczenięta i psy często jedzą trawę z nudów, a nie z niedoborów żywieniowych.

Niewielkie badania wykazały, że około 80% psów w pewnym momencie swojego życia zjada rośliny i jest to całkowicie normalne. Nie wszystkie karmy dla psów zawierają tylko białko. Wiele karm dla psów zawiera również materiały roślinne. Wszystkie psy, u których stwierdzono, że żywią się roślinami, trawa jest prawdopodobnie najbardziej regularnie spożywaną roślinnością.

Dlaczego Pies zjada trawę?
Jest wiele powodów, dla których Twój pies może chcieć zjeść trawę.

Twój pies nie czuje się dobrze: Twierdzono, że jeśli pies nie czuje się dobrze, zje trawę, żeby się zwymiotować. To nie ma żadnych badań na poparcie tego twierdzenia. Tylko około 10% psów, które zjadają trawę, wydaje się być chora, zanim zobaczy spożycie roślinności.
Twój szczeniak ząbkował: Ząbkowane szczenięta zjadają trawę, gałązki/pałeczki i inne rzeczy na zewnątrz podczas próby ząbkowania. Pomaga to w łagodzeniu bólu, który może być odczuwany podczas utraty zębów.
Pomaga w trawieniu: Uważa się, że trawa może być zjedzona, aby pomóc w trawieniu. Trawa jest włóknem roślinnym, które powinno pomagać psu w prawidłowym trawieniu pokarmu.
Pomaga w walce z pasożytami: Inni twierdzą, że jedzenie trawy może pomóc w walce z robakami jelitowymi.
Czy jedzenie trawy jest niebezpieczne dla mojego psa?
Zazwyczaj jedzenie trawy nie powoduje żadnych problemów dla psa. Istnieje kilka przypadków, w których jedzenie trawy może spowodować chorobę psa. 

Jedzenie trawy może prowadzić do zjedzenia przez psy pasożytów lub robaków, co może prowadzić do poważnych problemów. Większość pasożytów żyje w glebie, a kiedy pies zjada trawę, może łatwo zarazić się pasożytem. Inwazja pasożytów może spowodować, że pies będzie wymiotował lub będzie miał biegunkę.  
Jeśli na trawie użyto jakichkolwiek środków chemicznych lub pestycydów, stanowią one zagrożenie dla zdrowia psa.

Jak powstrzymać mojego psa od jedzenia trawy
Jednym z pytań numer jeden, na które odpowiedzieli lekarze weterynarii, jest: "czy powinienem powstrzymać psa od jedzenia trawy? Chociaż być może nie musisz powstrzymywać swojego psa przed zjadaniem trawy, wiele osób nie lubi, gdy pies zjada trawę ze względu na możliwe problemy, które może powodować.

Używają traktatów i pochwał. Dając im pozytywne wzmocnienie, możesz łatwo wytrenować z nich zachowanie. Jak tylko zauważysz, że Twój pies je trawę, powiedz mu nie i przekieruj go na zabawkę lub smakołyk. W końcu Twój pies będzie bardziej zainteresowany swoimi smakołykami i zabawkami i nie będzie chciał jeść trawy, kiedy będzie na zewnątrz.
Sprawdź, czy nie ma problemu medycznego. Zabierz psa do weterynarza i zleć zbadanie go pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych. Twój lekarz weterynarii może sprawdzić, czy Twój pies nie ma niedoborów żywieniowych lub problemów z żołądkiem i jelitami. Jeżeli tak się stanie, może zacząć podawać psu leki, aby poczuł się znacznie lepiej.
Weź pod uwagę domowy ogródek. Sadzenie warzyw, które są zdrowe i bezpieczne do jedzenia dla Twojego psa jest świetnym pomysłem. Będzie to bezpieczne, wolne od pasożytów miejsce, w którym pies będzie mógł wypasać się na trawie. Upewnij się, że zwracasz uwagę na te trawy, aby były one wolne od chorób i innych problemów, które mogłyby spowodować chorobę psa.
Upewnij się, że Twój pies ma dietę bogatą w błonnik pokarmowy. Jeśli Twój pies spożywa trawę, może ona powodować wymioty. Upewnij się, że zastąpiłeś dietę bogatą w błonnik, co może pomóc mu przestać jeść trawę. Niektóre psy zjadają trawę tylko dlatego, że się nudzą lub mają do czynienia z innymi problemami trawiennymi.
Zabierz psa na zewnątrz na ćwiczenia: Ćwiczenia mogą być świetnym sposobem na zajęcie umysłu psa. Dzięki temu pies mniej się nudzi i ma mniejszą skłonność do jedzenia trawy.
Stosując kilka środków zapobiegawczych, możesz łatwo wytrenować psa, aby nie jadł trawy.

Jeżeli Twój pies ciągle je trawę, najlepiej zabierz go do lekarza weterynarii, aby upewnił się, że nie ma w nim nic złego z medycznego punktu widzenia.

Wiele razy jest to kwestia behawioralna, którą będziesz musiał popracować z psem nad przeszkoleniem go do nie jedzenia trawy. Przy odrobinie treningu, modyfikacji diety i zwiększonym wysiłku fizycznym, pies może szybko nauczyć się, że jedzenie trawy nie jest zachowaniem zatwierdzonym.

 

Autor