Co należy wiedzieć, zostawiając psa samego w domu?

Lato jest idealnym czasem na przyjęcie nowych metod, aby utrzymać futrzasty najlepszy przyjaciel rozrywki, gdy jesteś sam w domu. Istnieją proste sposoby na zmniejszenie lęku separacji i stresu. Oto jak rozpoznać znaki, dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, aby pomóc swojemu futrzastemu najlepszemu przyjacielowi.

Większość psów staje się samotna, znudzona i niespokojna bez swoich domowych rodziców, którzy chcą im towarzyszyć. "Psy, które nie są stymulowane i nie są ćwiczone fizycznie, mają zazwyczaj więcej problemów behawioralnych niż psy, które mają swoje potrzeby" - mówi Victoria Stilwell, uznana na całym świecie pozytywna trenerka psów i autorka bestsellerów.

Ekspert w dziedzinie zabawek dla psów, Nina Ottosson z Nina Ottosson Pet Activity Toys and Puzzle, Szwecja, wywołał ciekawą dyskusję na temat najlepszych zabawek dla psów, które pomogą zmniejszyć nudę psa i niektóre problemy behawioralne, które są oznakowane wraz z nudą.

Ottosson poleciła kilka swoich ulubionych labiryntów i puzzli. "Najlepszą zabawką do zabawy w puzzle, która sprawi, że pies będzie aktywny, jest Piramida dla psów i Labirynt dla psów". Najlepsza gra logiczna treat jest Dog Twister i Dog Tornado, jak można również użyć jako mięsne lody, doskonałe dla aktywnych psżw, ktżre potrzebują bardzo długą aktywność, wymieszać niektóre mięsne karmy dla psżw z wodą, wlać niektóre z mieszanek w przedziałach, umieścić gry w zamrażarce i niech to ustawić. Jest to również idealne rozwiązanie na gorące dni, a także wtedy, gdy pies potrzebuje dodatkowej aktywności", dodaje Ottosson.

Ponadto, Ottosson podkreśla, jak ważne jest, aby najpierw wprowadzić smakołyk i zabawki układanki dla swoich psów podczas ich obecności, zanim zostawisz je same z nimi. W ten sposób możesz mieć pewność, że Twój pies wie, jak się z nimi bezpiecznie bawić. Firma Ottosson zaproponowała następujące rady. "Zawsze zalecam nadzorowanie psa podczas używania zabawek zawierających smakołyki i nie zostawiaj go samego, dopóki nie dowiesz się, jak pies sobie z nimi radzi" - wyjaśnia Ottosson.

Wskazówki, by upewnić się, że twój pies dobrze się bawi
1. Nie lekceważcie Puszystej nudy i lęku separacyjnego
Na szczęście istnieje tak wiele sposobów, aby zapewnić psu dobrą zabawę w domu, kiedy jesteś na zewnątrz. Psy dobrze się bawią na dworze i bez względu na to, jak idealny jest letni dzień, wszystkie skorzystają z programu  Można to zrobić, robiąc wiele rzeczy, takich jak dostarczanie puzzli z karmą, duża skrzynia bez drzwi, która pełni funkcję jamy, oraz umieszczenie skrzynki w pomieszczeniu z widokiem, tak aby pies mógł zobaczyć ptaki i wiewiórki na zewnątrz. Piętnaście procent psów pozostawionych samych sobie ma jawny niepokój związany z separacją."

Telewizor dla psów został zaprojektowany specjalnie z myślą o psie, aby łagodzić stres i nudę u psów. Został on naukowo zaprogramowany, aby dotrzymać psu towarzystwa, gdy jest pozostawiony samemu sobie w domu. Jest on ukierunkowany na wzrok i słuch Twojego psa i zawiera takie treści, które łagodzą jego stres i pobudzają ciekawość.

Nuda może prowadzić do problemów behawioralnych u psów. Jedną z najważniejszych rzeczy, które może zrobić zwierzęcy rodzic, jest przygotowanie się z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli masz niespokojnego psa, który cierpi z powodu lęku separacyjnego. Dobre posłanie dla psa jest kluczem do jego relaksu. W dzisiejszych czasach, nierzadko zdarza się, że psy mają liczne legowiska w całym domu w różnych stylach. Jest to pewny sposób na zapewnienie psu komfortu.

 2. Wybierz Zabawki pobudzające umysłowo i umieść je w swoim domu
Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem dużego czy małego psa, upewnij się, że kupujesz zabawki interaktywne odpowiedniej wielkości. 

Kong włączył również Wubba Weaves, aby włączyć piszczałki. Unikaj produktów, które zostały wyprodukowane tanio lub które mogłyby być toksyczne, i wybierz produkty naturalne, które są przyjazne dla środowiska. Zabawki Harry'ego Barkera, które są w 72% z kauczuku naturalnego, a reszta związków jest naturalna, są również dobrym rozwiązaniem.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, wybierz znane marki, takie jak Kong i Ottosson, które oferują gry logiczne i zabawki aktywizujące. Przygotowanie jest kluczem do tego, aby Twój pies dobrze się bawił i był bezpieczny będąc sam w domu. Daj swojemu psu wiele możliwości. Podobnie jak dzieci, wszystkie psy są wyjątkowe, a wiedza o tym, co pies lubi, jest kluczem do jego szczęścia.

"Jest kilka wspaniałych gier, w które możesz grać z Fido, w tym ukrywanie się i szukanie. Jest to łatwiejsze, gdy dwie osoby bawią się, a jedna zatrzymuje psa, podczas gdy druga ukrywa się i woła do nich psa. Zacznij od tego, a następnie rzuć psu wyzwanie, chowając się w trudniejszych miejscach. Możesz także dać swojemu psu czas na żucie z gryzakami lub zabawkami wypełnionymi jedzeniem. Spróbuj podawać psu posiłki za pomocą trwałych, gumowych zabawek. Jest to o wiele bardziej stymulujące. Spróbuj ukrywać wypchane jedzeniem zabawki w różnych miejscach Twojego domu, aby pies musiał na nie zapolować przed posiłkiem. Ukrywaj i szukaj, chowaj zabawkę i idź szukać, gonić za zabawką, każdy rodzaj zabawek łamigłówkowych, zwłaszcza Nina Ottosson, zapewni Fido rozrywkę" - dodaje Victoria Stilwell.

3. Utrzymuj psa aktywnego przed wyjściem z domu
Zminimalizuj szanse na powrót do domu niespokojnego psa, zabierając go na długi spacer przed wyjazdem lub grając szybko w Fetcha na własnym podwórku. Jeżeli lubisz zręczność, zbuduj mały kurs zręcznościowy w swoim ogrodzie lub salonie i bawcie się razem przed wyjściem z domu. Idealnie byłoby, gdyby pies był zmęczony ćwiczeniami i gotowy do odpoczynku po wyjściu z domu. Wszystkie małe i duże rasy psów odnoszą korzyści z regularnych ćwiczeń fizycznych.

Jeśli masz dzieci, które mają rzucić w szkole i idą do pracy, wziąć na zmianę z dziećmi bawiącymi się w chowanego i szukających z Fido, i chowając kilka wypchanych mrożonych Kongs wokół domu. Wszystkie te zabawne czynności i dodatkowa uwaga, jaką otrzymuje, pomogą zminimalizować skutki wyjścia z domu na raz.

4. Alternatywne farsze kongowe z wypełniaczami zdrowymi i naturalnymi
Jeśli masz psa, który lubi swój Kong, zmień farsz z Kongiem przed wyjściem z domu. Jak ludzie, psy lubią różnorodność. Na przykład, rzucanie codziennie tego samego, wypełnionego kongiem smakołyku, prawdopodobnie go znudzi. Zamiast tego poszukaj zdrowych, alternatywnych nadzień kongowych, takich jak gotowany łosoś czy quinoa, i chwal go, gdy będzie próbował. Unikaj farszów, które mogłyby być niebezpieczne dla psa. Przy tak wielu przepisach na zdrowy kong, wystarczy powiedzieć, że nie będziesz miał problemu ze smakowitymi kongami.

5. Przeczytaj Rasę i Poziom Energii Twojego Psa 
Ponieważ każda rasa jest tak inna i każdy pies ma swoje własne, niepowtarzalne dziwactwa, zapewne wiesz dokładnie, ile wysiłku fizycznego będzie potrzebował Fido. Jeśli masz zrelaksowanego dorosłego Labradora, jest szansa, że wystarczy spacer wokół bloku i jego ulubiony Kong. Z drugiej strony, jeśli jesteś dumnym rodzicem nastoletniego Pasterza w treningu, właściwy dobór zabawek do ćwiczeń i aktywności fizycznej zwierząt ma kluczowe znaczenie.

Najlepsza opcja? Szybki 20-30-minutowy spacer lub jogging wokół bloku, lub zaledwie 10-15-minutowy bieg w pobliskim parku dla psów, gdzie może ćwiczyć ze smyczy i spalić tę energię. Nie musisz spędzać godzin w parku dla psów. Tak długo, jak pies może cieszyć się codziennymi biegami na smyczy, pomoże to uniknąć depresji, niepokoju, problemów behawioralnych, a nawet agresji. Unikaj wielogodzinnego zamykania psa w budce.

To co robisz każdego dnia z psem będzie miało wpływ na jego ogólne zachowanie. Psi rodzice mają dziś tendencję do częstszych, ale krótszych wyjazdów do psiego parku. Można to robić wczesnym rankiem przed wyjściem do pracy lub po południu jako rodzinne wyjście z dziećmi.

6. Realny czynnik oczekiwania
Szczeniaki będą szczeniakami! Jeśli Twój szczeniak ma za sobą historię zabawnego niszczenia, planuj z wyprzedzeniem. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, trenerem lub behawiorystą psów, który specjalizuje się w lęku i stresie separacyjnym. 

Wybierz zabawki dla psów odpowiednie dla Twojego wieku, o których wiesz, że pies będzie lubił i bawił się. Istnieje wiele czynników, takich jak rasa, rozmiar, wiek i preferencje dotyczące niektórych materiałów, takich jak konopie czy guma, które mają wpływ na to, jak korzystna będzie zabawka. Być może ukryj kilka zamrożonych zabawek wypełnionych smakołykami wokół domu pod łóżkami i za zasłonami. Chodzi o to, aby twój futrzasty najlepszy przyjaciel był pobudzony umysłowo i nie sprawiał kłopotów, aby nic innego nie miało pierwszeństwa przed tymi smakołykami i zabawkami. 

Czas jest wszystkim! W przypadku młodej, nastoletniej i aktywnej rasy, ćwiczenie z wyprzedzeniem jest niezbędne, aby upewnić się, że pies jest gotowy do osiedlenia się z dobrą zabawką do żucia, taką jak Kong, która będzie go angażować i pocieszać. Na początkowych etapach szkolenia szczeniaka lub psa należy ograniczyć czas wychodzenia z domu do półgodzinnych sesji, stopniowo wydłużając czas pozostawania poza domem, ponieważ pies akceptuje bycie samemu. W ten sposób minimalizujesz poziom jego stresu. 

Możesz nawet zacząć od wyjścia frontowymi drzwiami i pójścia na podwórko. Spróbuj spojrzeć przez okna, aby zobaczyć, jak reaguje Twój pies. Jeżeli odchodzi, poczekaj, aż się zatrzyma, wróć do domu i nagrodź go smacznym przysmakiem. Musisz to zrobić tylko wtedy, gdy pies nie szczeka i nie wycieka, w przeciwnym razie będziesz wzmacniał jego szczekanie i negatywne zachowanie. Kiedy zrobisz to kilka razy, a Twój pies zorientuje się, że zawsze wracasz do domu, będzie mniej niespokojny po Twoim wyjściu.

7.  Ograniczyć wszystkie emocje zanim wyjdziesz z domu
Wielu psich rodziców przed wyjściem z domu robi wielkie zamieszanie, machając kluczami i klepiąc psa na pożegnanie. Unikaj robienia dużego zamieszania przy wychodzeniu z domu. Kiedy skończysz ćwiczyć psa, będzie zadowolony, pójdzie do miski z wodą i prawdopodobnie wskoczy na kanapę, aby się zrelaksować. Jest to czas, aby zacząć minimalizować kontakt z niespokojnym psem poprzez ograniczenie czasu spędzanego na szukaniu kluczy, szczególnie jeśli masz psa, który cierpi na lęk separacyjny.

Chwal psa po powrocie do domu i nagradzaj go, jeśli jest zajęty zabawą lub drzemką. Jeżeli wracasz do domu ze szczeniakiem lub dorosłym psem, u którego występują objawy lęku separacyjnego lub nudy, unikaj złości. Zamiast tego, przyjmij podejście bardziej przyjazne dla psów i spróbuj ponownie. 

Skróć swoje podróże i ewentualnie skorzystaj z babyproofing gates, aby ograniczyć obszary, do których Twój psiak ma dostęp podczas Twojej nieobecności. Zabierz psa do lekarza weterynarii na badanie kontrolne, aby upewnić się, że jego problemy behawioralne nie wynikają z choroby. 

Dzięki odpowiednim umiejętnościom zarządzania czasem oraz zabawkom stymulującym aktywność psa, telewizji dla psów, odpowiednim ćwiczeniom i opiece weterynaryjnej, możesz nauczyć swojego futrzastego najlepszego przyjaciela, jak radzić sobie w domu samemu. Pamiętaj, że jeżeli musisz spędzać dużo czasu poza domem, najlepiej znaleźć dobrą opiekunkę do psa lub opiekunkę do zwierzęcia, która została polecona przez lekarza weterynarii lub przyjaciela.

"Zrób psu czas każdego dnia, nawet jeśli musisz go zaplanować. Jego potrzeby są nadal ważne, nawet jeśli jesteś zajęty, spełnienie tych potrzeb każdego dnia sprawi, że pies będzie szczęśliwszy, a Ty szczęśliwszy" - mówi Victoria Stilwell.

 

Autor