Nauczanie psa zachowania się wokół gości

Czekasz na gości, ale czy twój pies będzie się zachowywał? Wszystkie psy lubią się witać! Twój pies może szczekać, podskakiwać na gości i witać się z dużym niechlujnym pocałunkiem! Może też warczeć i odpowiadać Twoim gościom warkotem.

Zrozumienie sposobu myślenia Twojego psa pomoże zapewnić, że Twój futrzasty najlepszy przyjaciel będzie się dobrze zachowywał w otoczeniu gości. W tym artykule omówimy, jak nauczyć psa wskazówek dotyczących najlepszej etykiety.

Nie podskakiwać na gości
Według znanej trenerki pozytywnej Victorii Stilwell z Claudii Bensimoun, Animal Wellness Magazine, "Celem jest sprawienie, abyś ty, twoi goście i twoje otoczenie byli 'nudni'" - mówi Stilwell - "Jeśli pies czuje, że to nic wielkiego, gdy ktoś nowy wchodzi przez drzwi i siada na jego ulubionej kanapie lub gdy wokół stołu w jadalni jest dużo ludzi, nie będzie czuł potrzeby reagowania".

Kluczem do psa, który dobrze zachowuje się z gośćmi jest planowanie z wyprzedzeniem, dodaje. "Pracuj z dużym wyprzedzeniem nad powitalnym zachowaniem psa i przyzwyczajaj go do widywania nowych ludzi w domu."

Smycze dla psa

Stilwell dodaje, że "większość psów skacze na ludzi z czystego podniecenia i dlatego, że jest to skuteczny sposób na przyciągnięcie uwagi, ale niektóre skaczą, ponieważ czują się niepewnie, gdy ktoś nowy przychodzi do domu, a skakanie jest skutecznym sposobem radzenia sobie z tym dyskomfortem". Kontynuuje: "Najlepszym sposobem na powstrzymanie psa przed podskakiwaniem jest ignorowanie go w trakcie skakania".

Oto kilka pozytywnych etapów szkolenia psów, które Stillwell zaleca:

  • Za każdym razem, gdy pies podskoczy na ciebie, odwróć się plecami.
  • W żadnym momencie nie patrz, nie rozmawiaj ani nie dotykaj swojego psa. Złóż ręce przed sobą, aby się nudzić.
  • Kiedy przestanie skakać, poczekaj trzy sekundy z czterema łapami na podłodze, a następnie nagrodź samokontrolę swoją uwagą.
  • Jeśli znowu skoczy, powtórz ćwiczenie.
  • Ćwicz to z przyjaciółmi i członkami rodziny, aby zachować konsekwencję.
  • Dając psu dużo przestrzeni

Kluczem do tego, aby psy zachowywały się dobrze w towarzystwie wszystkich gości, jest wiedza, co pies może zrobić przed czasem. Kiedy zrozumiesz jego sposób myślenia, będziesz w stanie zapobiec podskakiwaniu przez niego do gości lub robieniu czegoś innego, co jest niestosowne, np. warczeniu lub gryzieniu.

"W takich sytuacjach najlepiej jest dać wszystkim swoją osobistą przestrzeń, a nie wymuszać interakcje" - mówi dr Nick Dodman z Wydziału Zachowania Zwierząt w Cummings School of Veterinary Sciencesto Animal Wellness Magazine. Stillwell rozwija się dalej, zauważając, że "aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, jeśli masz gości, którzy boją się psów, najmilszą i najbezpieczniejszą rzeczą dla wszystkich zainteresowanych jest umieszczenie psa w innym pokoju lub trzymanie go bezpiecznie za bramą dla dzieci".

Czy to ten pies jest przerażony? "Agresywne lub nieśmiałe psy muszą być umieszczone w innym pokoju, z dala od gości wakacyjnych." "Pamiętaj, że zestresowany lub reaktywny pies jest o wiele bardziej skłonny ugryźć kogoś niż pies, który uwielbia przebywać z ludźmi."

A jeśli to ty jesteś tym gościem?
Nie ma nic gorszego niż bycie celem reaktywnego psa podczas wizyty u kogoś w domu. Małe psy mogą czuć się bardziej wrażliwe ze względu na swój rozmiar.

"Małe psy czują się szczególnie bezbronne ze względu na swój rozmiar, i czują potrzebę obrony przed ludźmi, którzy pochylają się nad nimi, by się przywitać, zauważa Stillwell. "Jeżeli masz reaktywnego psa dowolnej wielkości, stosuj techniki bezpiecznego zarządzania, aby uniknąć jakichkolwiek problemów. Jeżeli nie możesz powstrzymać psa, powiedz swoim gościom, aby nie zwracali na niego uwagi przy pierwszym wejściu. Jeżeli pies nadal się boi, powiedz gościom, aby go ignorowali przez cały czas jego pobytu" - kontynuuje. "To zdejmie ze wszystkich presję i da im bardzo potrzebną przestrzeń".

Żebranie przy stole
Jeżeli jesteś dumnym zwierzęcym rodzicem psa, który zawsze błaga przy stole, najlepiej nie karmić go smakołykami, aby wyeliminować to zachowanie. Jest to powszechna skarga rodziców psów i trudna do zakończenia. Ale mimo to, wszyscy mamy tendencję do wzmacniania tego zachowania, ponieważ trudno jest tego nie robić. W tym przypadku Stilwell radzi za pośrednictwem Animal Wellness Magazine: "Najlepszym sposobem na zapobieganie żebraniu jest nigdy nie karmienie psów ze stołu obiadowego. Jeżeli masz psa, który ma do tego skłonność, stań mu na drodze." Kontynuuje: "Zablokuj mu drogę swoim ciałem i powiedz "z powrotem", machając nim, ale nie ruszaj go fizycznie ani nie krzycz na niego. Blokowanie to sposób, w jaki psy kontrolują przestrzeń z innymi psami; robiąc to samodzielnie, wyraźnie komunikujesz mu, że chcesz mieć swoją przestrzeń przy stole w jadalni".

"Jeśli będziesz musiał przenieść swojego psa do innego pokoju, nie będziesz wzmacniał złego zachowania" - dodaje Stillwell. "Zamiast tego przeniesiesz go z pokusy i nastawisz na sukces, nie dając mu możliwości ćwiczenia zachowań żebraczych".

Ekspert od etykiety Dianne Gottsman zaleca, aby szanować swoich gości, zauważając: "Jeśli masz grupę przyjaciół, którzy są podekscytowani przyprowadzeniem swoich psów na imprezę wakacyjną, na wszelki wypadek, cieszyć się sezonem z psem. Jednakże, jeśli organizujesz imprezę dla mieszanej grupy ludzi, być może z alergią, najlepiej byłoby zorganizować dla nich osobne przyjęcie, a może zorganizować inne dla kolegów rodziców psów, którzy, jak wiesz, będą otwarci na zwierzęta przebywające w pobliżu," (Animal Wellness, tom 15, wydanie 6, strona 24).

Nauczanie futrzastego przyjaciela dobrych manier wokół gości wymaga czasu i powinno rozpocząć się w okresie szczenięcym. "Petykiety" należy uczyć wcześnie, gdy szczeniak jest młody. Jeśli od pierwszego dnia będziesz wzmacniał dobre zachowanie, nie będziesz miał problemu później, gdy twoja rodzina i przyjaciele przyjadą na wakacje!

Pamiętaj, że zawsze warto mieć dużo nowych zabawek dla psa w jego osobistej przestrzeni, aby był zajęty.

 

Autor