Ile godzin dziennie śpią psy?

Psy mają tendencję do ścisłego przestrzegania naszych własnych planów. Często budzą się mniej więcej w tym samym czasie, co my, może nawet kilka minut wcześniej, i zawsze zdają się wiedzieć, kiedy zbliża się pora obiadu. 

Jednak psy mają zazwyczaj więcej "puchu" w ciągu dnia niż ich ludzie, a to pozostawia czas na drzemkę. Jaki jest całkowity czas snu Twojego psa w porównaniu z przeciętnymi siedmio- do ośmiogodzinnymi godzinami snu u ludzi?  

Czynniki podczas snu psa
Istnieje wiele czynników, które wpływają na całkowity czas snu psów. Przeciętnie, dorosły pies będzie spał około 12 do 14 godzin dziennie.

Młode szczenięta, podobnie jak niemowlęta, będą spać więcej w ciągu dnia ze względu na ich wymagania dotyczące wzrostu i fakt, że nie są jeszcze przyzwyczajone do ustalonego harmonogramu snu.

Psy starsze również będą spały więcej, ponieważ mogą być mniej aktywne niż ich młodsze odpowiedniki.

Niektóre starsze psy mogą być mniej aktywne z powodu bólów związanych z zapaleniem stawów, a starsze psy z dysfunkcją poznawczą psów (tzw. "psia demencja") są bardziej narażone na sen w ciągu dnia ze względu na sposób, w jaki dysfunkcja poznawcza wpływa na ich cykle snu-budzenia.

Większe rasy psów mają tendencję do spania nieco częściej niż mniejsze psy, chociaż psy hodowane w celach łowieckich i rolniczych są zazwyczaj bardziej aktywne i śpią mniej niż psy o bardziej siedzącym stylu życia.

Nagłe zmiany w życiu, takie jak przeprowadzka lub nowa własność, mogą wpłynąć na wzorce snu psa. Dzieje się tak, ponieważ zmiany w rutynie mogą prowadzić do zdenerwowania i niepokoju, co może uniemożliwić psom spanie tak długo, jak powinny. I odwrotnie, psy, które popadają w depresję mogą wydawać się ospałe i mogą spać więcej niż normalnie.

Powody do obaw
Kiedy zmiany w rytmie snu Twojego psa są powodem do niepokoju? Wiedza o tym, kiedy należy się martwić jest ważna, ponieważ może pomóc w zapobieganiu poważnym problemom dla Twojego futrzastego przyjaciela.

Jeżeli masz aktywnego psa, który nagle staje się ospały lub śpi bardziej niż normalnie, może pojawić się problem.

Psy cierpiące na senność mogą mieć wiele problemów zdrowotnych, od anemii, przez problemy żołądkowo-jelitowe, po choroby serca. Jeżeli Twój pies cierpi na chorobę podstawową, może mieć inne objawy kliniczne, takie jak utrata apetytu, wymioty i biegunka.

Psy z chorobami układu pokarmowego mają tendencję do wchłaniania mniejszej ilości składników odżywczych, co może powodować brak energii, a tym samym więcej snu. To samo dotyczy psów z niedokrwistością, ponieważ mają one mniej czerwonych krwinek, co prowadzi do tego, że mniej tlenu jest przenoszone do części ciała. Bez wystarczającej ilości tlenu psy są zwykle znacznie bardziej zmęczone niż normalnie.  

Jeżeli Twój pies ma problem, który powoduje, że tempo jego życia jest większe niż normalnie, możesz zauważyć, że śpi mniej w ciągu dnia lub w nocy.

Psy z bólami spowodowanymi zapaleniem stawżw, chorobami żołądkowo-jelitowymi i innymi problemami mogą spać mniej ze względu na ich niezdolność do odczuwania komfortu. Ból może sprawić, że psy będą bardziej niespokojne, a co za tym idzie, że będą częściej spać i przyspieszać tempo.

Psy z chorobami serca mogą majaczyć, a także kaszleć, zwłaszcza w nocy, a psy starsze, które często wykazują wczesne oznaki dysfunkcji poznawczej psów.

Psy z lękiem spowodowanym fobią hałasową, lękiem separacyjnym i nagłymi rutynowymi zmianami zazwyczaj częściej majstrują i wykazują inne oznaki lęku, takie jak unikanie, skubanie ogona i chowanie się. Zaburzenia endokrynologiczne, takie jak cukrzyca i choroba Cushinga, mogą również powodować nadmierne majtki.

Wszystkie te problemy zdrowotne są dobrym powodem, aby od razu szukać pomocy u lekarza weterynarii, zwłaszcza jeśli Twój pies ma nadmierny sen.

Jeżeli Twój pies ma niedokrwistość, wówczas lekarz weterynarii sprawdzi wyniki badań krwi i dodatkowej diagnostyki, aby określić przyczynę niedokrwistości, taką jak pasożyty jelitowe i zaburzenia immunologiczne.

Psy chore na anemię wymagają leczenia specyficznego dla danej przyczyny, a opieka wspomagająca obejmuje karmę wysokokaloryczną, suplement żelaza oraz transfuzję krwi w przypadku ciężkiej anemii. Psy z problemami żołądkowo-jelitowymi mogą mieć także pasożyty jelitowe, a problemy zdrowotne z innymi narządami mogą naśladować objawy choroby przewodu pokarmowego.      

Jeżeli u Twojego psa występują krótsze cykle snu, lekarz weterynarii może zalecić diagnozę na podstawie wywiadu lekarskiego i wyników badań lekarskich Twojego psa. Psy cierpiące na dyszenie i kaszel z powodu chorób serca będą wymagały prześwietlenia klatki piersiowej oraz poddania się badaniom na obecność nicieni sercowych. 

Podstawowe badania krwi i moczu mogą pomóc w wykluczeniu cukrzycy i innych zaburzeń endokrynologicznych, które mogą powodować dyszenie i stymulację. Jeżeli Twój pies odczuwa lęk, lekarz weterynarii może udzielić mu wielu zaleceń, takich jak środki uspokajające na bazie feromonu, olejek CBD, trening modyfikujący zachowanie oraz leki przeciwlękowe.

Niektóre z doktryn leczenia lęku mogą być również stosowane w przypadkach, gdy u starszych psów występują oznaki dysfunkcji poznawczej psów.

Jeżeli nie jesteś pewien, gdzie znajdują się wzorce snu Twojego psa, postaraj się śledzić jego cykle snu w dzienniku lub notatniku. Pomocne jest robienie notatek na temat zachowania psa w ciągu dnia, kiedy się drzemie i na jak długo.

Jeśli kręci się w nocy, to upewnij się, że to też masz na uwadze. Na przykład starsze psy z psami z dysfunkcją poznawczą mogą mieć większe szanse na to, że w nocy będą poruszać się tam i z powrotem, przechodząc z pokoju do pokoju.

Po prześledzeniu tygodnia lub dwóch w tej książce, będziesz mógł zobaczyć, jak wyglądają wzorce snu Twojego psa w porównaniu z przeciętnymi 12 do 14 godzinami snu, których doświadcza większość psów.

___


Kiedy ostatni raz myślisz o wzorcach snu swojego psa? Okazuje się, że śledzenie cykli snu Twojego psa może wiele powiedzieć o jego ogólnym stanie zdrowia, a wiele rzeczy, które mogą mieć wpływ na człowieka, może także wpłynąć na Twojego futrzastego przyjaciela.

Jeżeli kiedykolwiek poczujesz, że Twój pies śpi za dużo lub za mało, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji. Jeżeli robiłeś notatki, zabierz je ze sobą. Nie ma czegoś takiego jak zbyt wiele informacji, jeżeli chodzi o pomoc psu!

 

Autor