Rodzaje Treningu Psów: Znajdź to, co jest dla Ciebie odpowiednie

Proces szkolenia psów jest wspaniałą podróżą, którą Ty i Twój szczeniak odbędziecie razem. Przy tak wielu celach końcowych i wszelkiego rodzaju psach, istnieje wiele rodzajów metod szkolenia psów do wyboru.

W tym artykule przedstawimy różne rodzaje szkolenia psów i pomożemy Ci zdecydować, która metoda szkolenia jest najlepsza dla Ciebie i Twojego psa.

Rodzaje szkolenia psów
Ponieważ istnieje tak wiele różnych typów psów i rodziców futer, ma to tylko sens, że istnieje wiele rodzajów szkolenia psów. Niezależnie od tego, czy Twój szczeniak jest psem rodzinnym, czy też służbowym w trakcie szkolenia, istnieje jedna opcja dla Ciebie!

Szkolenie w zakresie wzmacniania pozytywnego
Trening pozytywnego stylu wzmacniania opiera się na szkoleniu psa w zakresie pożądanego zachowania z oczekiwaniem nagrody. Chodzi o to, aby nauczyć psa poleceń poprzez pokazanie mu, że na koniec otrzyma jakiś rodzaj pozytywnej nagrody. W ten sposób Twój pies nauczy się, że pożądane zachowanie prowadzi do czegoś, co mu się podoba.

Pozytywny trening wzmacniający jest wolny od wszelkich surowych kar słownych i fizycznych. Pies nauczy się, że lekceważenie Twoich poleceń po prostu powoduje, że nie dostanie nagrody, zachęcając go tym samym do podążania za nimi bez żadnej kary.

Twój proces nagradzania musi być natychmiastowo realizowany zgodnie z pożądanym zachowaniem i powinien być kontynuowany w miarę upływu czasu, gdy zachowanie zostanie poznane. Wiele osób łączy w parze pozytywny trening wzmacniający z treningiem z klikerem, więc Twój pies zawsze będzie reagował na odgłosy kliknięcia w przód.

Szkolenie z klikerem
Trening z klikerem jest kolejną formą treningu pozytywnego stylu wzmacniania. Styl ten jest zasadniczo tym samym procesem co pozytywne zbrojenie, tylko z dodaniem clickera przed zaoferowaniem nagrody. Ponieważ klikacz jest najpierw kojarzony z nagrodą, dopóki pies nie nauczy się pożądanego zachowania, ostatecznie staje się on nagrodą po opanowaniu danej umiejętności.

Szkolenie z klikerem jest jednym z najbardziej popularnych stylów szkoleniowych wśród profesjonalistów i jest idealnym sposobem, aby podjąć pozytywne treningi stylu wzmocnienia w górę nacięcie! Jest to wspaniały sposób, aby odsunąć swojego pupila od oczekiwania na smakołyki i nauczyć go, jak zaakceptować klikera jako nagrodę.

Szkolenia oparte na nauce
Szkolenia oparte na nauce opierają się na ciągle zmieniającym się krajobrazie informacji. Ten styl szkolenia wykorzystuje techniki kondycjonowania, aby wyszkolić psa w oparciu o jego naturę i normalne zachowanie psa. Ponieważ istnieje wielu trenerów, którzy wierzą w nauczanie zachowania bez nagrody, szkolenie oparte na nauce jest podstawą wielu profesjonalnych programów szkoleniowych. Ze względu na trwające badania naukowe, szkolenia oparte na nauce ulegają ciągłym zmianom w świecie szkolenia psów.

Szkolenia z zakresu elektroniki
Szkolenie z zakresu elektroniki opiera się na elektrycznych urządzeniach treningowych, które uczą pożądanych zachowań. Szkolenie z zakresu elektroniki może obejmować obroże przeciwwstrząsowe, obroże, które rozpylają cytronellę, lub wszelkiego rodzaju urządzenia treningowe, które powodują dyskomfort psa, gdy robi on coś "złego". Chociaż szkolenie to może być skuteczne w przypadku niektórych psów, styl ten jest postrzegany negatywnie ze względu na działanie powodujące ból u psa podczas szkolenia. Szkolenie z zakresu elektroniki szkoli psa, aby oczekiwał bólu, kiedy zrobi coś złego, co powoduje, że wielu trenerów i właścicieli psów niechętnie korzysta z tych narzędzi. 

Trening psów alfa
Trening psów alfa oparty jest na mentalności stada. Pomagając swojemu psu zrozumieć, że jesteś przywódcą stada, oznacza to, że będzie Ci posłuszny w oparciu o swój szacunek dla "psa alfa". Trening psów alfa uczy psa cierpliwie czekać na właściciela, aby uzyskać to, czego potrzebuje, bez żebrania i uciekania się do destrukcyjnych zachowań. Chociaż była to popularna metoda szkolenia, gdy psy po raz pierwszy weszły na rynek, to jednak w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych jest ona coraz mniej popularna.

Wybór właściwego stylu szkolenia
Wybór preferowanego stylu treningu będzie musiał być oparty na typie życia, w którym żyjesz Ty i Twój pies. Podczas gdy pies rodzinny prawdopodobnie skorzysta na pozytywnym treningu stylu wzmocnienia, profesjonalne stanowiska psów mogą wymagać bardziej ustrukturyzowanego podejścia do treningu. Właściwy styl treningu dla Twojego psa będzie w pełni zależał od celu, jaki masz na uwadze dla swojego psa towarzyszącego. Jeżeli zmagasz się z tym, która metoda jest najlepsza, zawsze możesz skontaktować się z lokalnym trenerem psów, aby uzyskać poradę, jaki styl treningu jest najlepszy dla Twojego celu końcowego. 

Zrozumienie różnych metod szkolenia psów 
Każdy styl treningu jest inny i ma swoje miejsce w dziedzinie szkolenia psów. Upewnij się, że zapoznałeś się z różnymi stylami treningu psów, które wymieniliśmy powyżej, a znajdziesz najlepsze podejście dla Ciebie i Twojego futrzastego przyjaciela.

 

Autor