Kiedy i w jaki sposób nagradzać posłusznego psa?

Chęć posiadania psa nakłada na właściciela pewne obowiązki – nauka czystości, dbanie o jego zdrowie i odpowiednią pielęgnację, wizyty u weterynarza, codzienne spacery, a także kształtowanie jego zachowania. Pracę z psem warto zacząć od samego początku, kiedy tylko zwierzak pojawi się w naszym domu. Możemy zabrać się do tego sami lub skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera. To ważne, aby ustalić pewne zasady wzajemnego funkcjonowania. Aby cieszyć się wzajemną obecnością, eliminując ewentualne problemy behawioralne. Pamiętajmy, aby treningi prowadzić w miłej atmosferze, najlepiej poprzez zabawę, bez krzyków, szarpania, czy innych tego typu agresywnych zachowań, które nie przyniosą niczego dobrego ani nam ani naszemu pupilowi, a jedynie oddalą nas od siebie. A chcemy przecież, aby pies nam ufał, czuł się bezpieczny i szczęśliwy w naszej obecności.

Co warto ćwiczyć z psem? Czego niewątpliwie powinniśmy go nauczyć?

Po pierwsze czystości. Wymaga to dużo cierpliwości i samozaparcia, nieraz wstawania w nocy i ciągłego obserwowania psa, zakupu specjalnych mat, ale nasz wysiłek szybko przyniesie upragnione efekty. Nauka czystości może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jeśli to możliwe to warto wziąć choć parę dni urlopu i w 100% poświęcić się tej czynności, aby pomóc psu jak najszybciej nauczyć się sygnalizowania swoich potrzeb i załatwiania na zewnątrz.

Sklep Zoologiczny Wufy

Po drugie zostawania samemu w domu. Choć początkowo może być to trudne – zwierzak może piszczeć, szczekać, ujadać, gryźć nasze rzeczy, a nawet demolować dom, musimy powoli, krok po kroku, wydłużając stopniowo czas naszej nieobecności, uczyć go i uświadamiać, że nawet kiedy jest sam w domu to nic złego mu się nie stanie, jest bezpieczny i może w tym czasie zająć się sobą i odpocząć, bo my i tak zawsze w końcu do niego wrócimy. Aby zając czymś psa warto zostawiać mu specjalne zabawki - gryzaki, kongi, kości. To bardzo ważne, aby od małego uczyć psa samodzielności, by nie rozwinął się w nim lęk separacyjny.

Po trzecie warto trenować z psem różne sztuczki, spokojne chodzenie na smyczy, przychodzenie na nasze zawołanie, nieskakanie na gości. Aby wzmocnić pozytywne zachowania i utrwalić je, podczas tresury warto nagradzać posłuszeństwo psa i odpowiednio motywować go do dalszej pracy. Może zrobić to na kilka sposobów – poprzez jedzenie – w tym celu możemy używać smaczków, (https://wufy.pl/collections/przysmaki), przysmaków lub dobrej jakościowo karmy (https://wufy.pl/collections/acana, https://wufy.pl/collections/orijen). Warto trenować z psem nieco głodnym, przed planowanym posiłkiem, a nie bezpośrednio po nim. Nagrodą za dobrze wykonane zadanie może być także pochwała – miłe słowo, pieszczota, niektóre psy bardzo to lubią i docenią, inne nieco mniej – musimy obserwować naszego pupila. Z pewnością żaden jednak nie odmówi wspólnej zabawy z właścicielem! Przeciąganie się szarpakiem, aportowanie, węszenie w poszukiwaniu smaczków, wspólne wygłupy to świetne podziękowanie za dobrze wykonaną pracę. Jeśli zaś mamy taką możliwość, możemy także spuścić psa ze smyczy, pozwolić mu zaznać nieco wolności, wybiegania się czy zabawy z innymi psami.

Jaką zasadę stosowania nagród zastosować?

Podczas nagradzania posłuszeństwa psa warto kierować się zasadą stosowania nagród naprzemiennie – raz smakołyk, potem pochwała, zabawa itd. Dzięki temu pies nie wie czego się spodziewać, wciąż pozostaje zaangażowany, czujny i aktywny, skupiony na swoim zadania, a następnie wyczekujący z radością czekającej go niespodzianki. Nagroda nie powinna pojawiać się ani zbyt często (wtedy znudzi psa, przestanie stanowić aż tak cenną atrakcję) ani zbyt rzadko (spowoduje to zniechęcenie psa i osłabi jego motywację do dalszych starań).

Nie zapominajmy o nagradzaniu psa za dobre, pożądane zachowanie – czy to podczas nauki sztuczek, czy codziennego funkcjonowania, kiedy nas słucha i spełnia nasze prośby, zachowuje się grzecznie i nie sprawia kłopotów. Wzmacnianie pozytywnego zachowania, docenianie starań naszego pupila i zauważanie jego postępów przyniesie owoce na długie lata.

Artykuł partnera

Autor