Jak pomóc z zatruciem czekoladą u psów

Czy Twój pies właśnie zjadł całą partię ciasteczek, czy też wziął z półki cały worek czekolady piekarskiej. Odrobina czekolady może być dobra dla Twojego psa, ale cała masa czekolady może spowodować wiele problemów u psów. 

Ten artykuł wyjaśni, co zobaczysz, gdy pies zje czekoladę i co musisz z tym zrobić.

Czy czekolada jest trująca dla psów?
Czekolada rzadko jest śmiertelna, ale może powodować poważne choroby u Twojego psa. Czekolada zawiera substancję chemiczną zwaną teobrominą. Twój pies nie może metabolizować tej substancji. 

Teobromina jest stosowana medycznie jako środek moczopędny, stymulujący serce, rozszerzający naczynia krwionośne i rozluźniający mięśnie gładkie. Te efekty mogą powodować wiele problemów u zdrowego psa.

Czekolada piekarska i Czekolada Ciemna zawierają najwięcej teobrominy w przeliczeniu na oz, co czyni je bardzo toksycznymi. Mleczna i biała czekolada zawierają znacznie mniej, co czyni je najmniej toksycznymi.

Łatwy sposób, aby dowiedzieć się czy Twój pies za dużo nie zje około pół uncji czekolady piekarskiej lub 4,5 uncji czekolady mlecznej, aby mieć toksyczne skutki uboczne.

Ile czekolady może zranić mojego psa?
Ilość czekolady, którą może zjeść Twój pies, zależy od wielkości psa i rodzaju czekolady. Są to wspólne stężenia teobrominy występujące w różnych rodzajach czekolady. Są to ilości teobrominy zawarte w uncji różnych rodzajów czekolady.

Baker's Chocolate i Dark Chocolate zawiera 130-450mg na uncję teobrominy.
Czekolada mleczna zawiera 44-58mg teobrominy na uncję
Biała czekolada zawiera 0,25 mg na uncję teobrominy

Toksyczna dawka czekolady
Są to różne oznaki, które zauważyłbyś na podstawie ilości teobrominy, którą zjadł Twój pies.

Za łagodne znaki: 10mg na funt masy ciała powoduje pobudzenie, nadpobudliwość i objawy IG, takie jak wymioty i biegunka.
Przy umiarkowanych oznakach: 20mg na funt masy ciała spowoduje wzrost tętna i wysokie ciśnienie krwi
Poważne oznaki: 30mg na funt masy ciała powoduje objawy neurologiczne, takie jak drgawki i napady.
Na śmierć: 100mg/ funt

Jeżeli równania matematyczne nie są Twoją ekspertyzą, istnieje kalkulator toksyczności czekoladowej, którego możesz użyć, aby dowiedzieć się, czy Twój pies zjadł toksyczną ilość czy nie. Kalkulator ten ułatwi Ci nawet odgadnięcie, ile Twój pies ewentualnie zjadł.

Wiele razy nie znamy na pewno dokładnej wagi czekolady, którą zjadł nasz pies, a to pomaga w zgadywaniu. Ten kalkulator toksyczności czekolady pomoże Ci również w uzyskaniu informacji, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli Twój pies zjadł taką ilość czekolady.

Objawy zatrucia czekoladą
Istnieje wiele oznak i objawów, które możesz zaobserwować u swojego psa. W zależności od tego, ile czekolady zjadł Twój pies, w ciągu 2 godzin od zjedzenia czekolady zaczną pojawiać się u niego objawy, takie jak wymioty i biegunka.

W miarę upływu czasu, te oznaki będą się pogarszać. Może minąć nawet 10 lub więcej godzin, zanim pojawią się bardzo poważne oznaki. Zazwyczaj, po trzech dniach, cała czekolada przestaje działać w organizmie psa i wraca do normy.

Inne powszechne oznaki są widoczne u psów, które zjadły czekoladę:

  • Wymioty
  • Biegunka
  • Zwiększona temperatura ciała
  • Zwiększone reakcje odruchowe
  • Sztywność mięśni
  • Szybki oddech
  • Zwiększony rytm serca
  • Niskie ciśnienie krwi F
  • Konfiskaty

Niewydolność serca, osłabienie lub śpiączka są często spotykane przy zatruciach w późnym stadium.

Jeśli zauważysz któryś z tych znaków, zadzwoń do weterynarza. Dadzą ci radę, co zrobić dalej.

Leczenie zatrucia czekoladą
Jeżeli Twój pies zjadł dużą ilość czekolady lub uważasz, że teraz zaczyna wykazywać oznaki toksyczności czekoladowej, najlepiej zadzwoń do lekarza weterynarii. Twój lekarz weterynarii poinformuje Cię, czy są jakieś natychmiastowe procedury, które musisz wykonać, zanim zabierzesz psa do niego.

Twój weterynarz będzie wywoływał wymioty, żeby wydostać trochę toksyn. Może on także podać psu lekarstwa, które pomogą kontrolować napady, jeżeli zaczną się pojawiać.

W zależności od ilości i rodzaju zjedzonej czekolady, pies może być zmuszony do pozostania w szpitalu i poddania się obserwacji pod kątem pogarszających się objawów. Zostaną one umieszczone na płynach dożylnych, aby pomóc im utrzymać regulowane ciśnienie krwi i utrzymać odpowiednie nawodnienie.

Czy mogę leczyć mojego psa w domu?
Jeśli Twój pies je czekoladę, a nie dostał jej zbyt wiele, musisz zadbać o to, aby pies był nawodniony dużą ilością płynów. Zazwyczaj tylko jeden mały kawałek mlecznej czekolady nie zaszkodzi psu. Najlepiej jest także ograniczyć dietę na kilka dni do mdłych pokarmów, które są łatwiejsze do spożycia przez psa.

Musisz monitorować psa przez następne trzy dni, a jeżeli kiedykolwiek zacznie wykazywać objawy, zabierz go do lekarza weterynarii.

Podczas gdy czekolada w dużych ilościach może być bardzo toksyczna dla psa i spowodować, że będzie on bardzo chory. Jeżeli Twój pies spożywa czekoladę, zadzwoń do lekarza weterynarii lub na infolinię ds. trucizn, aby sprawdzić, czy u Twojego psa nie wystąpią żadne z tych skutków ubocznych.

Jak tylko zaczniesz zauważać coś złego u swojego psa, zabierz go do lekarza weterynarii, ponieważ im szybciej zwierzę będzie leczone, tym lepszy będzie rezultat.

 

Autor