karma dla psa alergika

Wybieramy karmę dla psa alergika

Wybieramy karmę dla psa alergika

Alergia pokarmowa to problem wielu psów. Wiąże się ona z niemożnością przyswajania niektórych składników pokarmowych, zwykle białka drobiowego i zbożowego. Zwierzęta z takimi problemami wymagają zakupu specjalnej karmy dla psa alergika. 

Jaka karma dla psa alergika?

Alergia pokarmowa zdarza się u psów w każdym wieku. Tak jak i u ludzi,  nie jest wiadomo, kiedy się pojawi. Okazuje się również, że nawet najlepsza karma dla psa nie sprawi, że pies nigdy nie zachoruje na alergię.

Diagnoza alergii pokarmowej wiąże się z ustaleniem alergenu. Wiąże się to z dietą wykluczającą składnik, który jest podejrzany. Metoda ta wiąże się ze uważnym karmieniem zwierzęcia, a także współpracy między właścicielem i lekarzem weterynarii. Pies otrzymuje przez 14 dni dietę kontrolną i podlega wówczas obserwacji w celu sprawdzenia objawów klinicznych.

Alergenem, który wywołuje reakcję alergiczną może być prawie wszystko, stąd też najdroższa karma może również stać się przyczyną choroby, gdy choćby jeden składnik jest nietolerowany przez zwierzę.

Najpopularniejsze Karmy Dla Psów Alergików

 

Bez zbóż

Białko w ziarnach zbóż, na przykład w pszenicy jest zwykle ciężkostrawne dla większości psów. Nie dziwi to, gdyż zboża nie są idealnym pokarmem dla zwierząt.

Jako alergen w karmie dla psów może powodować wymioty, zaburzenia w trawieniu czy zmiany skórne, jak chociażby wypadanie sierści i świąd.

Najlepsza karma dla psa alergika

Najlepsze rozwiązanie tego problemu to oczywiście: zmiana diety naszego psa. W sklepach zoologicznych istnieje oferta karm, które nie zawierają zbóż. Do wyboru są karmy suche, jak i mokre. Ich ilość nie jest duża, ale na pewno uda znaleźć się coś, aby spełnić potrzeby naszego psa. pupila.

W takich  karmach  zamiast zboża, stosowane są owoce oraz warzywa.

Zdrowa karma dla psa

Karmy bez drobiu 

Białko drobiowe jest także równie częstym alergenem dla naszych pupilów jak białko zbożowe. Przyczyną może być nowoczesny sposób chowu drobiu, gdyż bywają one faszerowane antybiotykami czy karmione sztucznymi paszami, przez co mięso nie jest najlepsze.

Najlepsza karma sucha dla psa alergika

Negatywne skutki uczulenia psa na białko drobiowe mogą być niemal identyczne jak w przypadku uczulenia na białko zbóż,  a więc wymioty i problemy dermatologiczne. Zdarza się jednak, że przyczyny tych dolegliwości wynikają z czegoś innego, stąd niezbędna bywa wizyta u lekarza weterynarii, który potwierdzi lub też wykluczy alergię pokarmową.

W sklepach zoologicznych oferowane są karmy bez drobiu dla psów. Warto jednak dokładnie sprawdzić czy na pewno nie ma w nich mięsa drobiowego, gdyż zdarza się, że w karmach znajdują się choćby niewielkie jego ilości.

Zdarza się również, że drobiowy tłuszcz, który nie jest alergenem, to jednak może posiadać zanieczyszczenia białkiem. Może to być spowodowane niezbyt dokładnym oddzielaniem tłuszczu od mięsa. Im wyższej jakości produkt, tym zwykle niestety droższy.

Wybieramy karmę dla psa alergika

W przypadku stwierdzonej alergii na białko drobiowe lub zbożowe, jasne jest, że należy znaleźć taki produkt, który nie posiada tych składników. Najlepiej jednak, by jednocześnie spełniał on także inne potrzeby psa.

Rozmaite wymagania żywieniowe u psów zależne są od wieku, masy ciała czy kondycji. Dla szczeniaków najlepsza jest karma dla młodych psów natomiast psy z nadwagą należy karmić karmą o niskiej kaloryczności. Istotne też, aby pożywienie dopasować do grupy wagowej naszego psa, a więc na przykład odpowiednią karmę dla małego, średniego czy też dużego psa.

Podróżujesz? Karmę dla swojego pupila kupisz w wielu krajach europejskich: