czarnowłosy owczarek belgijski

Poznaj Groenendaela – czarnowłosego owczarka belgijskiego

Poznaj Groenendaela – czarnowłosego owczarka belgijskiego

Owczarek belgijski Groenendael cieszy się uznaniem najbardziej liczących się globalnie klubów kynologicznych. W USA nazywa się go ‘Owczarkiem belgijskim’. Jego odmiany pochodne Groenendaela to: Malinois, Tervueren oraz Laekenois. Pewne Związki Kynologiczne nie wyodrębniają tych czterech ras, niektóre zaś spinają wszystkie jedną klamrą.

Owczarek belgijski Groenendael – opis rasy

“Czarna Lassie”, “długowłosy wilk”, “czarny szpic”, “mieszaniec wilczura i collie”;  to zaledwie mały wycinek obszernej listy nazw, którymi posługują się w kontekście tych psów przechodnie (należy jednak dodać, że nierzadko dorzucają “jaki on ładny”). Tak czy inaczej, wygląd groenendaela jest tak specyficzny, że pojedyncze spojrzenie wyklucza ewentualne przyszłe pomyłki co do tej rasy na całe życie.

Imponujący wygląd groenendaela to zwłaszcza sprawka jego szaty. Tworzą ją długie (nieco krótsze niż np. u collie) , proste i twarde włosy okrywowe oraz gęsty, wełnisty podszerstek. Długością wyróżnia się włos na przedpiersiu i kryzie, tzw. portkach, ogonie oraz na tylnym obszarze przedramion. Samce posiadają dłuższą i bujniejszą okrywę niż suki. Maść nieodmiennie lśni i jest czarna, zdarzają się drobne, białe wzorki na palcach i piersi.

Zdjęcia groenendaela nie kłamią; nawet wybitna fotografia nie pokaże jednak tego, co urzeka momentalnie w żywym kontakcie z psem. Jego ruchy, spojrzenie, ruchy głową i ogonem odzwierciedlają nieprzerwaną czujność, olbrzymią witalność, ciekawość co do otoczenia i niesłychane tempo reakcji fizycznych oraz psychicznych. Jednym z najbardziej krytycznych zarzutów odnośnie do psa tej rasy usłyszałem od pewnego szwajcarskiego sędziego: “To nie Belg – nie ma więc ognia!”. Cóż, jednak nie odnosiło się to do któregokolwiek z naszych psów!

Owczarek belgijski Groenendael - cechy

Owczarek belgijski Groenendael – hodowla

Owczarki belgijskie są względnie świeżą rasą. Hodowla pierwszego Groenendaela miała miejsce w latach 90. XIX stulecia i stał za nią belgijski hodowca, Nicholas Rose. Klub Owczarka Belgijskiego powstał 29 września 1891 r. w Brukseli. W tym roku też, profesor A. Reul zebrał ich w Cureghem 117, co pomogło w spisie i wyborze idealnych okazów. Kolejne lata to efektywna selekcja. W 1892 r. Klub Owczarka Belgijskiego wydał dokładny schemat, który ustalił, że to jedyna rasa o trzech typach sierści. Pierwsze owczarki były spisane w Księdze Rodowodowej Królewskiego Towarzystwa im. Św. Huberta… w 1901 roku. W roku 1910 typ i temperament tej rasy były już ustalone.

Owczarek belgijski Groenendael – waga

Groenendael jest psem średnich rozmiarów (suczki – ok.58 cm. max 60, psy ok.63 cm., max 66), jest trochę wyższy niż owczarek niemiecki. W zestawieniu z owczarkiem niemieckim jest jednak znacznie krótszy i mniej ukątowany – szczególnie samce cechują się sylwetką nieomal kwadratową. Ma też niższą wagę (dojrzały pies waży maksymalnie 36-38 kg.), czego przyczyną jest wyjątkowo sucha budowa. Nawet zimowe futro nie ukrywa zarysu mięśni. Cała sylwetka emanuje siłą w zestawie wytrzymałością i szybkością.