jak oduczyć psa załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu

Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu?

Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu?

Większość ma przekonanie, że aby mieć psa, liczyć trzeba się również ze sporymi obowiązkami. Prawdziwym kłopotem jest jednak sytuacja, gdy pies załatwia swoje potrzeby w domu. Jak odpowiednio go więc tego oduczyć? 

Najważniejsze, czego potrzebujesz to: czas, smakołyki, maty do nauki,  a także czas i cierpliwość

Jak oduczyć psa sikania w domu?

1.Trzeba pamiętać, aby nigdy nie karać pieska za załatwianie się w mieszkaniu. Piesek nie zrozumie tego, że powinien się załatwiać na zewnątrz, a jedynie będzie szukał ustronnego miejsca, jednak wciąż w domu! Może także bać się załatwiać w obecności ludzi, a nie jest to dobra metoda. Zakazane jest także wtykania nosa zwierzęcia w odchody, gdyż może nabawić się traumy i mieć w przyszłości problemy z utrzymaniem czystości.

2. Zazwyczaj szczeniak znajduje jedno miejsce, w którym załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Trzeba więc je bardzo dobrze oczyścić, gdyż psy posiadają mocny węch i wyczuwają miejsca już oznaczone odchodami. Należy więc całkowicie wyzbyć się zapachu moczu, a pomocne w tym mogą być odpowiednie detergenty, które można kupić w sklepach weterynaryjnych. Wśród domowych sposobów na likwidację brzydkich zapachów, sprawdzi się soda oczyszczona oraz ocet.

3. Gdy pies załatwia się na jakieś miejsce wyposażenia domu, na przykład kanapę czy szafę, konieczny może okazać się spray, który odstraszy swoim zapachem. Wystarczy spryskać odpowiedni miejsce, by mieć pewność, że nie dojdzie do powtórnego problemu.

Nauka czystości psa

4. Szczeniaki nie mają w pełni wykształconych mięśni odpowiadających za trzymanie moczu. Z tego też powodu, piesek taki nie sika z powodu złości czy nudy. Trzeba więc wyprowadzać go na regularne spacery. W przypadku szczeniaków, warto to robić co 1,5 – 2 godziny. Oczywiście obowiązkowo psa trzeba wyprowadzać po zabawach, posiłkach czy po nocy. Zdarza się jednak, że piesek może mieć problemy z trzymaniem moczu przez noc. Stąd też warto wydłużać wieczorne spacery, aby pies po prostu bardziej się zmęczył.

Jak oduczyć rocznego psa sikania w domu?

5. W celu zrozumienia różnicy przez psa, jaka istnieje między załatwianiem swoich potrzeb w domu,  a na zewnątrz, warto jest każdorazowo nagradzać go po tym, jak załatwił swe potrzeby na dworze. Będąc na spacerze, najlepiej jest najpierw odczekać aż pies się załatwi, a dopiero później ruszyć w dalszą drogę. W ten sposób można stworzyć nawyk, dzięki któremu pies zapamięta, że spacer równa się z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Po wysiusianiu się psa na zewnątrz należy go każdorazowo wynagrodzić małym smakołykiem, a także udzielić pochwały, na przykład mówiąc  “dobry pies”. Warto również pogłaskać czy poklepać pieska na znak uznania. Jeśli jednak pies załatwi się w domu, wówczas nie nagradzamy go w żaden sposób.

6. Dla szczeniaczka idealne okazać się mogą maty  do nauki czystości. Chronią one powierzchnie przed zniszczeniem, a także pozwalają na utrzymywanie porządku. Jeśli pies załatwi się gdzieś indziej, należy przenieść go na taką matę, aby zrozumiał, że właśnie w tym miejscu powinien załatwiać swoje potrzeby. Maty te nie mogą być jednak zastępstwem dla spacerów, gdyż trudno jest później oduczyć psa nawyku.