tervueren groenendaes - owczarek belgijski

Tervueren, Groenendaes – poznaj najczęstsze przypadłości owczarków belgijskich

Tervueren, Groenendaes – poznaj najczęstsze przypadłości owczarków belgijskich

Owczarki belgijskie to wywodzące się z Belgii psy pasterskie, które często mylone są z owczarkami niemieckimi. Jest to jednak zupełnie odrębna rasa, która ma swoją historię oraz niezwykłą osobowość, charakteryzująca się tym, iż doskonale współpracuje z ludźmi. Nie dziwi zatem fakt, iż obecnie te inteligentne czworonogi pracują w policji, wojsku czy służbach celnych. Doskonale radzą sobie również w roli psów obronnych oraz stróżów, ale także w dogoterapii.

Owczarki belgijskie choroby

Niestety decydując się na zakup przedstawiciela tej rasy, musimy być świadomi tego, iż jest ona narażona na wiele dolegliwości. Oczywiście, warto przy tym wybierać psa z renomowanej hodowli, co jest w stanie ograniczyć możliwość pojawienia się poszczególnych chorób u naszego czworonoga. Najczęściej występujące dolegliwości u owczarków belgijskich to choroby oczu, krwi oraz tarczycy, dysplazje i kontuzje, ale od czasu do czasu trafiają się także przypadki nowotworów oraz epilepsji.

Jeśli nie chcemy, aby nasz owczarek belgijski zmagał się z nadwagą lub problemami związanymi z przewodem pokarmowym, trzeba zadbać o to, by otrzymywał dobrej jakości karmę. Ważna jest także odpowiednia ilość aktywności fizycznej.

Owczarki belgijskie Tervueren choroby

Owczarki belgijskie Tervueren rzadko zapadają na choroby i są psami odpornymi na zmienne warunki atmosferyczne. Do najpoważniejszych dolegliwości, które są spotykane u tej rasy należy padaczka, choć można również usłyszeć o przypadkach dysplazji biodrowej oraz dziedzicznych chorób oczu. Niestety niektórzy przedstawiciele rasy mogą mieć także skłonność do alergii pokarmowej. Wszystkie owczarki belgijskie Tervueren tyją, jeśli podawane są im zbyt duże ilości pokarmu. U psów tej rasy znacznie częściej odnotowuje się także przypadki nowotworu żołądka, choć schorzenie to jest charakterystyczne dla czworonogów z niektórych linii hodowlanych. Zwykle są to groenendaele i tervuereny, a znacznie rzadziej malinois.

Dolegliwości owczarków belgijskich

Trzeba również pamiętać, że większość przedstawicieli owczarków belgijskich jest nadwrażliwa na działanie środków stosowanych do znieczulenia ogólnego podczas zabiegów chirurgicznych. Dlatego też, właściciele tych psów, przed każdym zabiegiem powinni wspomnieć o tym lekarzowi weterynarii.

Owczarek belgijski Groenendael – choroby

Ten pies jest stosunkowo odporny. W niektórych przypadkach występuje dysplazja stawów biodrowych, lub też postępujący zanik siatkówki, padaczka czy niedoczynność tarczycy. Owczarki belgijskie są również nadwrażliwe na środki stosowane przy znieczuleniu ogólnym. Choć nie mają one zbyt często problemów z aparatem ruchu, warto kupować psa z hodowli, w której wykonywane są prześwietlenia pod kątem dysplazji.

Niestety większy kłopot w przypadku tej rasy sprawia epilepsja. Kiedy zatem wybieramy szczeniaka, powinniśmy się dowiedzieć czy oraz jak często u zwierzaków spokrewnionych z rodzicami szczeniaka występowała epilepsja właśnie. Oczywistym jest również to, że należy kupować psy wyłącznie z hodowli, gdzie mają one udokumentowane pochodzenie.