Siad, leżeć, zostań – poradnik jak wychować psa

Siad, leżeć, zostań – poradnik jak wychować psa

Wczesna faza rozwoju psa jest najlepszym momentem na to, aby nauczyć go takich zachowań, które będzie powtarzał w przyszłości. Dlatego też, nie warto żałować czasu na odpowiednie przeszkolenie psa, gdyż dzięki temu, w późniejszym czasie nie będziemy mieli problemów z jego sprawowaniem.

Jak wychować psa?

Układ nerwowy szczeniaka jest niezwykle plastyczny, dzięki czemu psy w tym wieku bardzo szybko chłoną wiedzę. Pomiędzy 6 a 8 miesiącem życia czworonoga, następuje najbardziej intensywny wzrost jego mózgu. I właśnie ten czas jest najlepszy jeśli chodzi o trenowanie zachowania naszego psa. Warto jednak dowiedzieć się w jaki sposób należy szkolić takiego psa i na jakie kwestie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Trenowanie psa – od czego zacząć?

Tak naprawdę, już w chwili, gdy szczeniak pojawia się w naszym domu, zaczyna się jego szkolenie. Od początku należy zatem ustalić z wszystkimi domownikami pewne zasady, którymi każdy musi się kierować. Jeśli będzie on bowiem otrzymywał sprzeczne sygnały, jego zachowanie na pewno nie będzie takie jakiego oczekujemy. Doskonałym przykładem niekonsekwencji jest chociażby pozwalanie na coś psu, a następnie zakazywanie tego. Pies nie wie przez to, na co właściwie ma przyzwolenie, a co jest zabronione, zatem stara się próbować wszystkiego po trochu. Oprócz tego, szczeniak staje się sfrustrowany, zestresowany oraz zdezorientowany, gdyż nie wie do końca jakimi regułami się kierować w domu, przez co nie jest on dla niego bezpiecznym miejscem.

Wychowanie psa - tresura owczarka belgijskiego

Jeśli chcemy stworzyć z psem dobre, trwałe oraz harmonijne relacje, ich fundamentem musi być zaufanie. Aby je zbudować warto zatem wytyczyć jasne granice, bo tylko dzięki nim, nasz pupil będzie w stanie przewidzieć, czego może się po nas spodziewać. To natomiast sprawia, że zwierzę czuje się bezpieczne oraz spokojne, a do tego z większym entuzjazmem wykonuje nasze polecenia i szybciej uczy się nowych zadań. Konieczne jest przy tym opanowanie oraz cierpliwość, ale także pozostawanie łagodnie stanowczym.

Najpopularniejsze Artykuły Szkoleniowe Dla Psa

smycz taśmowa dla psa - zdjęcie 1smycz taśmowa dla psa - zdjęcie 2smycz taśmowa dla psa - zdjęcie 3

artykuły szkoleniowe dla psa - cena

Jak wychować psa ze schroniska?

Po sfinalizowaniu umowy, szczeniak w końcu może być przez nas zabrany do domu. W tym momencie zaczyna się proces jego socjalizacji. Przede wszystkim, należy sprawić, by nasz nowy pupil odnalazł się w środowisku domowym, oraz znaleźć mu takie miejsce, w którym będzie się czuł naprawdę bezpiecznie. To tam bowiem może się schować, gdy będzie chciał pobyć sam. Musimy bacznie obserwować naszego nowego psa, aby móc ustalić jego preferencje oraz to na jak wiele możemy sobie pozwolić w stosunku do niego. Nie wiemy przecież jak był traktowany przez wcześniejszego właściciela oraz co przeżył zanim pojawił się w naszym domu.

Początkowo, wychowanie psa może być wyjątkowo trudne, ale próbując szkolić naszego pupila nie możemy z pewnością na niego naciskać, czy też oczekiwać, że będzie się zachowywał w konkretny sposób. Częste są przypadki, gdy pies ucieka przed właścicielem tylko dlatego, że w jego pobliżu dostrzegł jakiś obiekt, który negatywnie kojarzy mu się z jego przeszłością.