przepisy i zasady żywienia psów

Przepisy i zasady żywienia psów

Przepisy i zasady żywienia psów

Na pewno przede wszystkim nie wolno dać się zwariować. Stron na temat żywienia psów jest mnóstwo, ale nie wiadomo, na której są rady warte uwagi. Jednak istnieją pewne reguły, których dobrze jest przestrzegać. Psiakom na pewno nie wolno dawać czekolady czy ostrych potraw prosto ze stołu.

Żywienie psa

Do żywienia psa należy podejść z rozsądkiem. Najlepiej po prostu wiedzieć czego pies nie może jeść. Zagłębiając się zbyt mocno w temat, traci się po prostu zbyt dużo cennego czasu.

Najlepiej psu smakują potrawy gotowane, a więc mięso – drób, wołowina czy cielęcina. Psy przepadają za mięsem mielonym z dodatkiem warzyw czy kaszy manny. Można im podawać podroby, ale w rozsądnych ilościach i raczej jako urozmaicenie diety, a nie jej podstawa. W przypadku szczeniaków mięso należy ugotować lub wcześniej sparzyć. Starszym psom można podawać surową wołowinę, ale tylko świeżą. Zdania w kontekście podawania psom nieświeżego mięsa są podzielone. Od czasu do czasu można je podawać, gdyż to urozmaica ich florę przewodu pokarmowego. Poza tym warto pamiętać, że psy lubią zakopywać niekiedy swoje przysmaki na później.

Prawidłowe żywienie psa

Szczeniakom i młodym psom można raz w t tygodniu dać sparzone lub ugotowane gnatki cielęce. Na tym wywarze można potem ugotować ryż czy kaszę. Co do kaszy to również i w tym przypadku zdania są mocno podzielone. Niektóre osoby są zdania, że kaszy nie powinno się psom podawać, bo jej nie trawią. Inni z kolei sugerują, że kasza jest dobra, ale rozgotowana i nie pęczak. Zresztą również i makaron czy ziemniaki budzą w tym kontekście sporo kontrowersji.  Szczeniaki lubią też ogonki cielęce oraz mostki. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość cielęciny prowadzić może do biegunki. Nie wolno więc z nią przesadzać.

Ryby psom podaje się ugotowane lub sparzone. Co ciekawe, powszechna jest opinia, że psy lubią ryby wędzone. Jednak nie warto dawać im ich zbyt często i raczej w formie nagrody. Psom można podawać ryby z puszki – tuńczyka czy makrelę. Lubią warzywa gotowane, ale oprócz warzyw strączkowych. Powinny być one mocno rozdrobnione. Psy przepadają za marchewką – surową i gotowaną. Serek biały należy traktować raczej jako przysmak, ale nie w dużych ilościach. Podobnie jest z serem żółtym i pleśniowym.
Psiakom od czasu do czasu można podać jajko ugotowane na twardo. Surowe białka źle wpływają na sierść. Psom nie powinno się natomiast dawać słodyczy, a jeśli już to bardzo rzadko. Same za nimi mocno przepadają, ale są dla nich szkodliwe.

Prawidłowe karmienie psa

Żywienie psa – przepisy

Zapiekanka dla owczarka niemieckiego:

50 dkg dowolnego mięsa, drobno posiekana marchewka, mały ziemniak drobno posiekany, posiekana laska selera naciowego, pół szklanki fasolki szparagowej (świeżej lub mrożonej)

Wszystkie składniki wystarczy umieścić w naczyniu do zapiekania i zalać wodą. Potem trzeba doprowadzić ją do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 20 minut. Potrawę dobrze jest przygotować wcześniej, aby ostygła przed podaniem. Do jedzenia należy dodać zestaw enzymów i probiotyki, a także i inne suplementy.

  • Potrawa dla goldena

5 szklanek brązowego ryżu, 10 filiżanek wody, 5 łyżek suszonej mięty, 90 dkg wołowiny

Ryż należy doprowadzić do wrzenia, a potem dodać do niego mięso i mięte. Całość gotuje się, aż do całkowitego wchłonięcia wody. Posiłek można podzielić na mniejsze porcje i włożyć do lodówki. Mięta w tym przypadku likwiduje nieświeży oddech u psa.

  • Misz masz

po pół szklanki wieprzowiny, wołowiny, kurczaka, indyka i wątroby, 4 szklanki ryżu parboiled, szklanka warzyw (ziemniaki, fasolka szparagowa, marchewka), łyżka oleju roślinnego, 2 ząbki czosnku

Wszystkie składniki gotuje się razem w dużym garnku. To jedzenie na wiele dni.

  • Pyszne jedzenie na kilka dni

1,5 kg mięsa, 4 łodygi selera naciowego, 5 startych marchewek, jabłko, 2 jajka, 2 kromki chleba, szklanka ryżu, przecier pomidorowy, 2 ziemniaki

Całość zalewa się wodą i gotuje do miękkości. Taka potrawa może być przechowywana przez wiele dni w lodówce. Do każdej porcji dodawać należy suplementy diety.

Podróżujesz? Karmę dla swojego pupila kupisz w wielu krajach europejskich:

zoofast niemcy  zoofast - włochy  zoofast - słowacja  zoofast - węgry  zoofast - rumunia  zoofast - francja  zoofast - hiszpania  zoofast - czechy  zoofast - dania  zoofast - bułgania  zoofast - belgia