owczarek belgijski - wyjątkowa rasa psa

Owczarek belgijski – wyjątkowa rasa psa

Owczarek belgijski – wyjątkowa rasa psa

Aktywność i inteligencja to główne cechy tej rasy. Każdy dzień spędzi na dopominaniu się o uwagę właściciela. To pies, który musi coś ciągle robić, bo z nudów jest skłonny do zdemolowania całego domu. Uczy się wyjątkowo szybko i doskonale sprawdza się we wszystkich psich sportach. Nie jest mu obce przynoszenie kapci czy telefonu. Wręcz słynie ze swej nieufności wobec obcych.

Owczarek belgijski – rasa

Owczarek belgijski posiada wrodzoną zdolność do pilnowania stada, dzięki czemu może być również wyjątkowym stróżem domu. Gdy zajdzie taka potrzeba, bez chwili zawahania i z godną podziwu determinacją będzie bronić swego pana. Jest czujny i baczny. Rasa ta nie jest jednak odpowiednia dla każdego, bo jest niesamowicie aktywny i wręcz naładowany energią. To rasa, która potrzebuje konkretnego zajęcia, a najlepiej jeśli z tą samą osobą. To pies, który będzie zachwycony, jeśli będzie mógł ciężko pracować wraz z właścicielem. Nie ma tutaj znaczenia czy zajęciem tym będą psie sporty, czy towarzyszenie podczas joggingu, wycieczek rowerowych lub pieszych. Każda forma aktywności jest dla owczarka belgijskiego spełnieniem marzeń.

Owczarek belgijski rasa – opis rasy

Owczarek belgijski nie będzie dobrym wyborem, jeśli potencjalny właściciel preferuje spokojne spędzanie czasu na oglądaniu telewizji czy czytaniu książek. Równocześnie nie będzie dobrym towarzyszem dla bardzo wymagających trenerów. Nawet przeciętny owczarek belgijski jest w stanie nauczyć się wszystkich komend bezpieczeństwa na tylko trzech zajęciach. Równocześnie zbyt twardy czy intensywny trening powoduje bezmyślny, wręcz tępy stosunek do narzucanych rygorów, co ma zniechęcić właściciela do obrażania zdolności umysłowych psa. Jeśli nawet to nie zniechęci pana do wydawania kolejnych poleceń, owczarek belgijski zacznie kombinować, jak szkolenie zamienić w bardziej interesującą grę. Ostatecznie skończy się na wykonywaniu poleceń po swojemu.

zabawy z psem - owczarek belgijski

Znudzone owczarki belgijskie same organizują sobie rozrywkę, a gonitwa za kotem czy zaganianie dzieci wydają się im bardzo dobrą zabawą. Również przemeblowanie mieszkania jest dla nich ciekawym zajęciem: ściąganie poduszek z kanapy, przesuwanie chodników, a nawet noszenie butów i małych przedmiotów z pokoju do pokoju. Psy tej rasy nie mają problemów z otwarciem drzwi frontowych z klamką w kształcie gałki, gdy chcą iść na spacer. Owczarki belgijskie są inteligentne i ostrożne. Taki sam powinien być ich idealny właściciel: inteligentny, aktywny, bystry i skory do działania.

Owczarek belgijski rasa – informacje o rasie

Owczarki belgijskie charakteryzują się intensywnym linieniem, dlatego nie nadają się dla osób, którym ciągłe kłęby sierści na dywanie będą przeszkadzać. Miłośnicy dywanów będą musieli się z nimi pożegnać lub w ostateczności zasypywać je preparatami przeciwpchelnymi i regularnie czyścić. Do tego konieczna jest regularna dezynfekcja ogródka lub terenu, na którym pies przebywa. Trzeba też zapomnieć o rabatkach z kwiatkami czy jarzynami. Owczarki belgijskie to bardzo towarzyskie psy, dlatego pozostawione w kojcu będą się źle rozwijać. Staną się niebezpieczne albo też oszaleją, nie radząc sobie z samotnością. To psy, które muszą być blisko pana, czyli w domu. Długowłose odmiany wymagają częstego szczotkowania, a pazury regularnego przycinania, uszy – czyszczenia z kurzu i pyłu mniej więcej raz na tydzień.

Wyróżnia się kilka odmian owczarków belgijskich. Groenendael to odmiana długowłosa – ich maść jest wyłącznie czarna, dopuszczalne jest białe znaczenie na piersi i pazurach. Tervueren to również odmiana długowłosa, ale płowa z czarną maską i czarnym nalotem z dopuszczalnym białym znaczeniem na piersi i pazurach. Laekenois to odmiana szorstkowłosa. Mają czarną maskę i czarny nalot, a także dopuszczalne białe znaczenia na piersi i pazurach. Malinois – odmiana krótkowłosa również o płowej maści z czarną maską, bardzo śladowym nalotem. Podobnie jak wcześniej, dopuszczalne jest białe znaczenie na piersi i pazurach.