owczarek belgijski tervueren

Owczarek belgijski Tervueren – poznaj tą szczególną odmianę

Owczarek belgijski Tervueren – poznaj tą szczególną odmianę

Owczarek belgijski Tervueren to rasa blisko spokrewniona innymi owczarkami belgijskimi: Malinois, Groenendael i Laekenois.

Owczarek belgijski Tervueren

Upłynęło wiele czasu zanim Tervueren zyskał osobną kategorię rasową. Jeszcze do niedawna zaliczany był do jednej z odmian owczarka długowłosego. Nie wszystkie związki kynologiczne jednak uznają jego odrębność rasową. Dla przykładu, Canadian Kennel Club w dalszym ciągu włączają go do wzorca owczarków belgijskich, nie uznając jego rasowości.

Owczarek belgijski Tervueren – charakter

Owczarki belgijskie Tervueren to rasa wymagająca w hodowli. Są wyjątkowo energiczne, inteligentne, a przy tym szybko się uczą. Co jednak ważne, każdy właściciel musi przeprowadzać szkolenia z zakresu posłuszeństwa od najmłodszych miesięcy życia psa. Owczarki te wykazują silne tendencje do dominacji, dlatego też nie każdy właściciel czy hodowla poradzi sobie z tą rasą. Są polecane głównie tym, którzy mają już doświadczenie w wychowaniu i prowadzeniu  psów. Nagroda jest jednak warta wysiłku, bo odpowiednio wychowane, wyszkolone i uspołecznione, owczarki Tervueren z powodzeniem startują w konkursach agility, a także konkurencjach flyball czy śledzeniu. Rasa ta jest często wykorzystywana przez służby ratownicze, ponieważ mają neutralne predyspozycje do odszukiwania zaginionych osób, a także ofiar lawin. Owczarki źle prowadzone – mało zaangażowane w życie rodzinne i za mało stymulowane – mogą stać się nadpobudliwe.

Owczarek belgijski Tervueren – opis rasy

Jako towarzysz człowieka, owczarki te są bardzo silnie związane z rodziną i niezwykle lojalne. Czasami mogą sprawiać wrażenie wyobcowanych, a nawet zalęknionych. Nie przepadają za kontaktami z obcymi, jak również nie radzą sobie dobrze ze zmianami. Szybko i mocno przyzwyczajają się do rodzinnego domu. Ważne jest, by szczenię pochodziło z dobrej hodowli. W przeciwnym razie może wykazywać pewne trudności wychowawcze, mianowicie: lęk przed kontaktami czy wręcz unikanie kontaktów oraz reagowanie agresją na obcych ludzi.

zabawa z owczarkiem belgijskim

Owczarek belgijski Tervueren – hodowla

Owczarki Tervueren swą genezę mają w roku 1895 w przedmieściu Brukseli, Tervuren. Tam bowiem piwowar o nazwisku Corbeels rozpoczął hodowlę owczarków belgijskich. Corbeerls pierwotnie zamierzał zająć się hodowlą groenendali. Zakupił w związku z tym dwa długowłose psy – mahoniowe z czarnymi końcówkami włosów. Pies nazywał się TOM, a suka POES. Jedno z ich szczeniąt, MISS, jest uznawane za babkę tervuerenów. Sama MISS została pokryta wielokrotnie nagradzanym psem DUC de Groenendael, co zaowocowało psem MILSART – brązowo-rudym, wielokrotnie używanym w hodowli terveuerenów. To on przez wielu hodowców jest uważany za protoplastę rasy. Nie bez znaczenia jest fakt, że MILSART przekazywał swą maść kolejnym szczeniętom, co ostatecznie dało początek nowej odmianie owczarków belgijskich.

Owczarek belgijski Tervueren – pielęgnacja

Pod kątem pielęgnacyjnym owczarek belgijski Tervuren jest mało wymagającą i wdzięczną rasą. Ogólnie uważa się go za zdrową rasę, chociaż niektóre osobniki mogą cierpieć na pewne dolegliwości związane głównie z przedstawicielami ras dużych. Mowa to m.in. o dysplazji stawu biodrowego, epilepsji, problemach żołądkowych (torsjach i wzdęciach), a także problemach z oczami i skórą.

Wymagająca jest natomiast szata owczarka, której codzienne szczotkowanie jest obowiązkiem każdego właściciela. Odpowiednio pielęgnowana, sierść owczarka powinna być lekko twardawa i powinna płasko przylegać do ciała. Mniej istotne są regularne kąpiele czworonoga, bowiem brud i zanieczyszczenia są naturalnie zrzucane z sierści. Dbania wymaga jednak sierść na kończynach i przestrzeń między palcami.