owczarek belgijski Malinois

Owczarek belgijski Malinois — wyjątkowy kompan i obrońca

Owczarek belgijski Malinois — wyjątkowy kompan i obrońca

Owczarki belgijskie Malinois mogą niektórym przypominać nieco owczarki niemieckie. Wyróżnia je jednak lżejsza, smuklejsza sylwetka. Niewątpliwie, są to psy niezwykle silne, zwinne i wytrzymałe. Co więcej, cechuje je ogromna inteligencja oraz wierność opiekunom co czyni je wspaniałymi towarzyszami życia. 

Owczarek Belgijski Malinois — opis rasy

Owczarek belgijski Malinois posiada krótką sierść o brązowej, czerwonobrązowej, niekiedy rudawej barwie. Nazwa pochodzi od miejscowości Malines w Belgii. Jest to pies średniej wielkości, o zwartej sylwetce i mocnym umięśnieniu. Malinoisy cechują się dużą inteligencją, wrażliwością, opanowaniem. Z drugiej strony bywają zadziorne, niesforne oraz agresywne w stosunku do nieznajomych. Owczarek Malinois znakomicie sprawdza się zarówno, jako pies obronny, jak i pupil rodziny.

Malinois — rys historyczny

W końcówce 19. wieku grupa belgijskich rolników rozpoczęła hodowlę psów pasterskich, które miały w założeniu opiekować się zwierzętami w stadzie oraz skutecznie chronić je przed drapieżcami. Po pewnym czasie hodowla wzorowych egzemplarzy pozwoliła uzyskać owczarki belgijskie czystej rasy. Wyróżniamy cztery odmiany: owczarki belgijskie Groenendael, owczarki belgijskie Tervueren, owczarki belgijskie Laeknois oraz owczarki belgijskie Malinois, które tutaj opisujemy.

Owczarek Belgijski Malinois – charakter

Owczarki belgijskie Malinois to psy niebywale żywiołowe, pełne energii. Uwielbiają ruch oraz zabawę na świeżym powietrzu. Najlepiej czują się, aktywnie spędzając czas przy boku opiekuna. Warto pamiętać również o tym, że o ile owczarki Malinois są delikatne w stosunku do opiekunów, o tyle bywają agresywne i nieufne, jeśli chodzi o osoby obce. Częste problemy z zachowaniem i złym nastrojem psa spowodowane są zbyt małą ilością ruchu. Z pewnością nie są to psy dla wszystkich. Z uwagi na potrzebę przestrzeni, nie jest to odmiana, która będzie idealnie czuła się w warunkach miejskich.

Ruchliwy pies - zabawy z psem

Owczarek belgijski Malinois — jak szkolić?

Nie ulega wątpliwości, że nie jest to rasa nadająca się dla niedoświadczonego hodowcy. Z uwagi na porywczy temperament oraz silny charakter Malinoisy wymagają konsekwencji i silnej ręki ze strony tresera. Pomimo tendencji do braku posłuszeństwa, są to psy niezmiernie błyskotliwe i pojętne. Skuteczne szkolenie wymaga jednak cierpliwości oraz doświadczenia, lecz przynosi doskonałe efekty. Dzięki wzmożonej czujności i inteligencji, Malinoisy chętnie stosowane są jako psy policyjne, ratownicze oraz obronne.

Owczarek Belgijski Malinois — waga

Owczarki Malinois charakteryzują się średnią wielkością i ciężarem ciała. Dorosłe osobniki osiągają wagę w granicach 25 – 40 kg. Cechuje je zwarta, kwadratowa, silnie umięśniona sylwetka. Ze względu na podobną budowę ciała, Malinoisy czasami myli się z owczarkami niemieckimi.

Podsumowując: jeśli chętnie spędzasz aktywnie czas i poszukujesz żywiołowego psa średniej wielkości, który będzie ci wszędzie towarzyszył, a dodatkowo obroni ciebie oraz twoją rodzinę – Malinois okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.