Owczarek belgijski - geneza

Owczarek belgijski – geneza i cechy charakterystyczne rasy

Owczarek belgijski – geneza i cechy charakterystyczne rasy

Belgijski owczarek poza wrodzoną zdolnością do pilnowania swojego stada, jest także wyjątkowym stróżem naszego domu.

Owczarek belgijski krótkowłosy

Jeśli zachodzi potrzeba, to bez wahania oraz z olbrzymią determinacją potrafi obronić swojego pana. Jest baczny oraz czujny. Jednak nie jest psem dla każdego z nas. Jest bardzo aktywny oraz naładowany energią. Co za tym idzie wymaga konkretnego zajęcia. Najlepiej oczywiście z wybraną przez siebie ukochaną osobą. Psy tej rasy są wręcz zachwycone, jeśli razem z właścicielami mogą ciężko pracować. Bez znaczenia jest to czy będą to sporty psie czy też towarzyszenie swojemu panu podczas wycieczek rowerowych, biegów czy też spaceru. Absolutnie każda forma aktywności jest dla belga spełnieniem jego najskrytszych marzeń. Belgijski owczarek nie nadaje się jednak dla osób, które za swoje główne zainteresowanie uważają czytanie książek czy też oglądanie telewizji. Należy zauważyć, że nie jest także psem odpowiednim dla osób, które z psem zamierzają dużo trenować.

Przeciętny belgijski owczarek jest w stanie tak naprawdę nauczyć się absolutnie wszystkich komend posłuszeństw i to na trzech zajęciach. Intensywny oraz zbyt twardy trening prowadzi bardzo często do tego, że pies markuje tępy i bezmyślny stosunek do wszelkich rygorów mu narzucanych. Po co? Chociażby, aby zniechęcić nas do dalszej części obrażania jego umysłowych zdolności. Gdy pomimo wszystko w dalszym ciągu będziemy próbować przetrenowywać swojego pieska, to ten zacznie kombinować, aby zabawę w posłuszeństwo zamienić w coś bardziej interesującego. Koniec końców zacznie wykonywać polecenia po swojemu. Owczarki belgijskie, które są znudzone samodzielnie organizują sobie pewnego rodzaju rozrywkę. Pogoń za kotem czy też zaganianie dzieci jest świetnym sposobem na zabawę.

Ulubionym zabijaczem czasu dla psów jest przemeblowanie mieszkania. Mam tutaj na myśli ściąganie z kanapy poduszek, noszenie butów i innych rzeczy z pokoju do pokoju czy też przesuwanie chodników. Dla psów tej właśnie rasy otworzenie frontowych drzwi także nie jest jakimś większym problemem. Robią to gdy chcą wyjść na spacer. Belgi są przedsiębiorcze, inteligentne oraz ostrożne. Właściciel idealny powinien być w zasadzie taki sam. Powinien być skory do działania, inteligentny, aktywny, bystry jak i także powinien mieć ogromne poczucie humoru. Belgijskie owczarki w sposób intensywny linieją. Nie nadają się za tym dla osób, którym przeszkadza kłębiąca się na naszej podłodze sierść. Miłośnicy dywanów powinni być gotów na rozstanie się z nimi.

Pies w mieszkaniu

W ostateczności można co miesiąc czyścić dywany oraz używać w stosunku do nich preparatów przeciwpchelnych. Należy także regularnie dezynfekować teren czy też ogródek gdzie nasz pies przebywa. W ogrodzie można zapomnieć o rabatkach z jarzynami czy też z kwiatkami. Belgijskie owczarki są bardzo towarzyskie. Pies pozostawiony w kojcu na pewno nie będzie się dobrze rozwijał. Może tego nie wytrzymać i oszaleje bądź też staje się niebezpieczny. Psy te muszą być blisko swojego pasa. Miejscem tym jest ich dom. Odmiany długowłosy muszą być regularnie szczotkowane. Przycinane powinny być pazury, a uszy powinny być czyszczone z pyłu oraz kurzu raz na tydzień. Wyróżnia się przynajmniej kilka odmian belgijskich owczarków. Groenendael jest odmianą długowłosą. Maść jest wyłącznie czarna. Dopuszczalne są jedynie białe znaczenia na pazurach i na piersiach.

Owczarek belgijski krótkowłosy – czarny

Tervueren jest odmianą długowłosą. Wyróżnia się czarną maską i czarnym nalotem. Białe znaczenia są dopuszczalne na pazurach oraz na piersiach. Laekenois jest odmianą szorstkowłosą z czarną maską oraz z czarnym nalotem. Białe znaczenia są dopuszczalne na pazurach oraz na piersiach.

Owczarek belgijski krótkowłosy – Malinois

Malinois jest odmianą krótkowłosą. Maść z czarną maską i czarnym nalotem, ale śladowym. Białe znaczenia są na pazurach oraz na piersi.