owczarek belgijski długowłosy - charakterystyka

Owczarek belgijski długowłosy – kompendium wiedzy

Owczarek belgijski długowłosy – kompendium wiedzy

Owczarek belgijski długowłosy, a krótkowłosy

Kiedy spojrzymy na owczarka belgijskiego długowłosego oraz krótkowłosego, może nam się wydawać, że ten pierwszy jest znacznie większy. Okazuje się jednak, że pod względem anatomicznym te dwie odmiany nie różnią się między sobą niemalże niczym. Odmiana długowłosa jedynie wydaje się większa, z powodu włosa okrywowego, który w porównaniu z odmianą krótkowłosą, jest dłuższy i bardziej puszysty.

Owczarek belgijski długowłosy – 3 miesięczny

Jeżeli chcemy nawiązać z czworonogiem silną więź, powinniśmy się postarać, aby znalazł się on w naszym domu, gdy będzie miał około 8 tygodni. To właśnie w tym okresie bowiem, psy zaczynają się socjalizować i przywiązywać do opiekuna i swojego najbliższego otoczenia.

Jeśli pies ma już ponad 3 miesiące, jego socjalizacja może przebiegać już nieco trudniej, ale wciąż możemy nawiązać z nim trwałą relację. W związku z tym jednak, że jego światopogląd będzie już nieco głębiej zakorzeniony, sam trening może potrwać nieco dłużej.

Nie powinniśmy natomiast zabierać do domu szczeniaków, które mają mniej niż 7-8 tygodni, gdyż do tego czasu potrzebują one kontaktu zarówno z matką, jak i rodzeństwem, aby prawidłowo się rozwijać. Wówczas bowiem u psa rozwijają się wszystkie zmysły, ale także dowiaduje się on jak orientować się w otaczającym go świecie.

Czy jest jednak sposób na to by stwierdzić z całą pewnością czy pies ma faktycznie 2 miesiące?

Kupując psa u dobrego hodowcy, który ma rasowe szczeniaki, nie będziemy mieli żadnych problemów w tym wypadku. Każdy zwierzak musi bowiem posiadać metrykę urodzenia, dzięki której dowiemy się kiedy dokładnie przyszedł na świat.

Jeśli natomiast psa kupujemy od kogoś kto nie posiada profesjonalnej hodowli, możemy mieć wątpliwości co do prawdomówności takiej osoby. 8 tygodniowy szczeniak ma jednak stosunkowo charakterystyczne cechy, dzięki którym możemy stwierdzić jego wiek.

owczarek belgijski długowłosy - informacje

Owczarek belgijski długowłosy – długość życia

Różne źródła rozmijają się nieco w tym, jak długo może żyć owczarek belgijski długowłosy. Zwykle długość życia jest szacowana na 10 do 13 lat, jednak niektórzy fachowcy podają również, że przedstawiciele tej rasy żyją od 8 do 10 lat.

Długość życia owczarków belgijskich, zarówno krótkowłosych jak i długowłosych, jest mniej więcej taka sama. Mutacja, która spowodowała pojawienie się długiego włosa, nie ma zatem wpływu na kondycję czy śmiertelność tych psów.

Owczarek belgijski długowłosy – żywienie

Owczarki belgijskie długowłose są zwierzętami mięsożernymi, dlatego bez względu na to jaki mamy do tego stosunek, musimy podawać im takiego typu pokarmy. Rzecz jasna, mięso nie jest jedynym składnikiem pokarmowym, który znajduje się w karmie przeznaczonej dla tych psów. Jest ona dość zróżnicowania, co pomaga zachować psa w dobrym zdrowiu i kondycji. Jeśli natomiast chodzi o ilość podawanego psu pokarmu, musi ona odpowiadać indywidualnemu zapotrzebowaniu każdego czworonoga.

Dorosłe owczarki belgijskie nie powinny być jednak karmione częściej aniżeli dwa razy w ciągu dnia.

Pokarm podawany tym czworonogom powinien być dzielony na stosunkowo małe i tym samym dobrze przyswajalne porcje.

Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, owczarki belgijskie nie powinny zażywać zbyt intensywnego ruchu, po tym jak zjedzą posiłek.

Jeśli chodzi o sam pokarm to może on mieć różną postać. Jest to zatem karma sucha, ale także mokra. Wielu właścicieli decyduje się również na samodzielne przygotowanie takiego posiłku. Należy przy tym jedynie pamiętać, aby znajdowały się w nim wszystkie te składniki, które zapewniają psu dobre zdrowie oraz kondycję.