odrobaczanie psa

Odrobaczanie psa – jak często, jakie preparaty?

Odrobaczanie psa – jak często, jakie preparaty?

W przypadku psów odrobaczanie jest podstawowym zabiegiem, o którym zawsze powinniśmy pamiętać.

Odrobaczanie psa

Odrobaczanie psa wraz ze szczepieniami powinno znaleźć stałe miejsce w naszym kalendarzu. Pasożyty wewnętrzne nie tylko szkodzą naszemu pupilowi, ale mogą również stanowić zagrożenie dla innych zwierząt pod naszym dachem. Istnieją też takie pasożyty, które mogą szkodzić ludziom, dlatego w sytuacji, gdy coś niedobrego będzie się działo z naszym psem, powinniśmy od razu zgłosić się do weterynarza.

Jakie pasożyty mogą zaatakować psa?

Istnieją trzy rodzaje pasożytów, które u czworonogów występują najczęściej. Pierwsze z nich to nicienie, czyli glisty, włosogłówki oraz tęgoryjce. Te pierwsze możemy bez problemu zauważyć, gdyż wyglądają jak makaron w kolorze białym lub bladoróżowym. Niestety nie mamy szans wypatrzenia tęgoryjców, a fakt, iż żywią się one krwią psa, wpływa na ich osłabienie oraz wystąpienie anemii.

Kolejna grupa pasożytów to tasiemce, które występują często i wpływają na znaczny spadek wagi zwierzaka. Łatwo je zauważymy w kale, w okolicach odbytu psa, lub w miejscach gdzie przebywa. Tasiemce wyglądają jak ruszające się ziarenka ryżu. Ich jaja przenoszone są przez pchły, które nasz pupil może połknąć.

Trzecia grupa pasożytów to wiciowce, wśród których należy zwrócić szczególną uwagę na lamblię. Żyje on w jelitach psa i może spowodować giardiozę, która objawia się biegunką, zazwyczaj z krwią oraz śluzem. Poradzenie sobie z tym pasożytem nie jest jednak trudne.

objawy robaków u psa

Zarażenie pasożytem u psa – objawy

Objawy, które mogą świadczyć o zarażeniu pasożytami u psa to między innymi:

– pasożyty widoczne w kale oraz okolicach odbytu

– biegunka

– wymioty

– brak apetytu

– spadek wagi ciała

– anemia

– gorsza kondycja sierści i jej wypadanie

– senność

– apatyczność

Odrobaczanie psa – jak często?

Dlaczego pasożyty szkodzą psu?

Pasożyty wyjadają z układu pokarmowego zwierzaka cenne składniki odżywcze, dlatego spada jego waga i odporność oraz jest narażony na anemię. Toksyny wydzielane przez pasożyty zatruwają organizm psa, a fakt, iż szybko się mnożą sprawia też, iż mogą one blokować układ pokarmowy. Co więcej, wędrujące po całym organizmie jaja oraz larwy mogą zatrzymać się w bardzo niefortunnym miejscu i tym samym blokować albo uciskać jakiś organ. Dlatego warto pamiętać o systematycznym odrobaczaniu naszego pupila co 3-6 miesięcy.

Odrobaczanie psa – preparaty

Podanie psu preparatu na odrobaczanie zawsze należy konsultować z weterynarzem, który dobierze go do rodzaju pasożyta oraz poda stosowną dawkę, tak by nie zaszkodzić zwierzakowi. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów tego rodzaju. Te doustne mogą mieć postać zawiesiny, tabletek albo pasty, ale możemy także zastosować preparat typu spot-on, który aplikowany jest na skórę psa. Są one szczególnie polecane dla zwierząt, które mają wrażliwy układ pokarmowy oraz tych które bardzo niechętnie połykają cokolwiek dobrowolnie. Musimy jedynie pamiętać, aby po ich podaniu nie kąpać psa przez dwa dni, natomiast w przypadku środków doustnych należy powtórzyć dawkę leku po około dwóch tygodniach.