najpopularniejsze rasy psów 2018

Najpopularniejsze rasy psów – ranking roku 2018

Najpopularniejsze rasy psów – ranking roku 2018

Obecnie naukowcy są w stanie wyróżnić ponad 300 ras psów występujących na Ziemi. Jest to jednak zbyt duża liczba, aby nawet hobbyści i profesjonalni hodowcy byli w stanie je wszystkie poznać. Nie warto więc nawet wspominać o zwykłych ludiach, którzy zazwyczaj kojarzą zaledwie kilka z nich. Są to głównie te, które są najpopularniejsze i najbardziej modne w ostatnich latach.

Ranking pokazuje te najbardziej znane i przedstawia ich krótką charakterystykę.

Najpopularniejsze rasy psów

1. Yorkshire Teriery to jedne z najchętniej kupowanych małych psów. Ich zalet jest wiele, ale jako jedną z największych można uznać to, że przywiązują się do właściciela i są mu bardzo oddane. Podobnie wygląda sprawa innych osób, które mają okazję widywać na co dzień. Co więcej są one zazwyczaj przyjaźnie nastawione do otoczenia i nie zachowują się agresywnie. Wyjątkiem może być próba zajęcia ich terytorium, czego nie akceptują. Są bardzo waleczne i wytrwałe.

2. Cavalier King Charles Spaniel to jedne z najbardziej czułych i towarzyskich psów. Ich przywiązanie do właściciela sprawia, że są one bardzo przyjaźnie traktowane przez wszystkich członków rodziny. Zachowują dobre kontakty z dziećmi, ale nie są jednak polecane do domów, w których mieszkają niemowlaki. Zachowują się nad wyraz przyjaźnie w stosunku do innych czworonogów, a więc nie ma przeciwwskazań do hodowania ich z innymi psami.

3. Bichon Frise idealnie nadają się dla osób starszych i prowadzących mało aktywny tryb życia. Nie wymagają dużej ilości ruchu, a ich przywiązanie do domowników sprawia, że powinny być członkami rodzin, które nie będą oddawały ich pod opiekę innych ludzi. Lubią spędzać czas z człowiekiem do którego są przyzwyczajone, a co więcej są mu całkowicie oddane i wykazują dużo zaufania.

4. Labradory Retrievery to jedne z najbardziej przyjaznych i pozytywnie nastawionych do świata zwierząt. Świetnie dogadują się z innymi czworonogami i nie wykazują żadnej agresji. Przywiązanie do właścicieli i radość na każdy ich widok jest jedną z ich wielkich zalet. Wykazują się niespotykaną opiekuńczością względem małych dzieci, dlatego też stanowią idealne rozwiązanie dla rodzin z niemowlakami.

5. Bereński pies pasterski należy do jednych z najbardziej aktywnych czworonogów. Wykazuje się ogromną energią, co sprawia, że potrzebuje dużej ilości ruchu i zabawy. Ograniczenie długości spacerów może prowadzić do nadmiernego szczekania, a nawet gryzienia różnych przedmiotów. W stosunku do innych zwierząt starają się trzymać dystans, ale nie reagują agresywnie. Tolerują obecność nieznajomych i nie sprawiają im większych kłopotów.

Pies australijski - zooranking

6. Australian Silky Terrier to pies, który nadaje się głównie dla osób, chcących, aby czworonóg stał się członkiem jego rodziny. Jest nad wyraz aktywny i energiczny. Śledzi każdy ruch swojego właściciela, ale nie lubi być zbyt często przytulany. Sprawia wrażenie takiego, który sam wie najlepiej co mu w danej chwili jest potrzebne. Zaniedbywanie jego potrzeby spacerów i brak zainteresowania może się jednak skończyć rozkopanym ogródkiem. Niekiedy potrafi być złośliwy.

7. Sznaucery miniaturowe są bardzo inteligentne i przyjazne. Łatwo się je wychowuje i nie sprawiają problemów. Idealnie nadają się do pełnienia roli stróża domu, a ich niewielki rozmiar wcale nie jest tutaj przeszkodą. Zazwyczaj gryzienie intruzów zastępują głośnym szczekaniem. Ich odbiór nowych ludzi i zwierząt uzależniony jest od reakcji właściciela. Potrafią dostosować się do emocji hodowcy i ciepło przyjąć gości.

8. Shih Tzu to psy o niecodziennej urodzie i wdzięku osobistym. Potrafią oczarować każdego człowieka dzięki swojemu puszystemu ułożeniu sierści. Jak każda miniaturka, są bardzo aktywne i potrafią szczekać godzinami. Pomimo to nie da się ich nie polubić. Wymagają jednak dobrej tresury.

9. West Highland White Terrier bardzo łatwo uczy się nowych komend. Jest przyjaźnie nastawiony do właścicieli, ale może być konfliktowy w stosunku do innych zwierząt. Nie należy więc spuszczać go ze smyczy. Jest to pies bardzo aktywny i energiczny, co sprawia, że idealnie nadaje się dla osób chcących się bawić ze swoim pupilem.

10. Husky syberyjski to pies, u którego dobre szkolenie jest podstawą przyjaznego nastawienia do świata. Po odbyciu tresury staje się ogromnie miłym zwierzęciem, którego nie da się nie kochać. Nie jest jednak polecany dla osób, które nie mają doświadczenia w zakresie tresury.

Podsumowanie

Przed wybranie odpowiedniej dla siebie rasy powinno się spędzić kilka chwil na zdobyciu wiedzy z zakresu wymagań i pielęgnacji poszczególnych z nich. Warto też dowiedzieć się jaki charakter mają psy, które nam się podobają. Niektóre bowiem mogą być wrażliwe na wszelkie zmiany, a inne z kolei nie lubią przebywać cały czas w tym samym otoczeniu. Dobry wybór czworonoga sprawi, że obie strony będą w pełni zadowolone.