kopografia u psa

Kopografia – Dlaczego psy jedzą odchody?

Kopografia – Dlaczego psy jedzą odchody?

Kopografia u psa jest problemem polegającym na zjadaniu odchodów. Jakie są przyczyny kopografii u psów? Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiegać?

Dla ludzi takie zachowanie psów jest obrzydliwe i wywołuje różne reakcje. Spotkać się można z osobami, którzy po zauważeniu problemu próbują coś z tym robić, ale są też tacy, którzy wolą to pominąć przez wzgląd na wstyd z tym związany. Ze względu na to, kopografia u psa jest tematem rzadko spotykanym w czasopismach i audycjach związanych z czworonożnymi przyjaciółmi człowieka.

Czy normalnym zachowaniem jest jedzenie odchodów przez psa? Być może to naturalna kolej rzeczy? Efektem czego jest kopografia u psa? Proceder ten spotykany jest u suk karmiących, dzięki czemu utrzymują czystość w legowisku. Pobudzają także młode do wypróżniania oraz usuwają zapach niekorzystnie wpływający na miot.

Zachowanie takie jest też naturalne w przypadku szczeniąt do 6. miesiąca życia. Jest to przede wszystkim efektem ciekawości szczeniąt oraz próbą naśladowania poczynań matki, ale większość psów rozstaje się z tym zachowaniem wraz z biegiem czasu.

Kopografia u psa

Jedzenie odchodów przez psa może być przyczyną zaburzeń somatycznych lub behawioralnych. Dlatego istotna jest porada u lekarza weterynarii, który potwierdzi lub zaprzeczy te przyczyny. Jeżeli pies zaczyna zjadać odchody, pierwszym krokiem jest ustalenie ich pochodzenia. Może być kilka możliwości:

 • odchody własne,
 • odchody od innych zwierząt,
 • odchody ludzkie,
 • odchody zwierząt roślinożernych.

Analiza tego jest istotna, ponieważ najpoważniejszym problemem jest zjadanie własnych odchodów, nieważne czy jest to związane z którymikolwiek zaburzeniem. Jeżeli problem dotyczy innych rodzajów odchodów, można powiedzieć, że jest to typowe zachowanie dla psów, ale to także zobowiązuje do ustalenia powodu i usunięcia go.

pies jedzący odchody - dlaczego

Dlaczego psy jedzą odchody?

Istnieje pewna teoria mówiąca, że psy to udomowione wilki, które zaczęły przybliżać się do terenów zamieszkałych przez ludzi. Wynikało to z dwóch powodów: bezpieczeństwa, szczególnie dla szczeniąt oraz łatwej zdobyczy, wśród których znajdowały się właśnie odchody, zawierające niestrawione składniki pokarmowe w postaci tłuszczy, białka czy skrobi. W tym przypadku najbardziej istotne jest białko, które jest powodem zjadania odchodów ludzkich oraz pochodzących od kotów (kocia dieta składa się z dużych ilości mięsa). Jedzenie odchodów przez psy to typowe zachowanie z przeszłości, które przetrwało aż po dzień dzisiejszy.

Przyczyny koprofagii u psa

Istnieją inne przypadki, które uznają kopografię jako zaburzenie zachowania, ale ciężko jednoznacznie stwierdzić co za to odpowiada. Podstawowe przyczyny somatyczne kopografii to głównie:

 • pasożyty wewnętrzne, powodujące zaburzenie trawienia,
 • chroniczny nieżyt żołądka,
 • niedobór enzymów trzustkowych, wątrobowych lub jelitowych,
 • braki w witaminach,
 • niestrawność,
 • nieprawidłowa karma (uboga w białko),
 • problemy z trawieniem i wchłanianiem.

Przypadki te wymagają konsultacji z lekarzem w celu podjęcia odpowiednich rozwiązań.