jakie zwierzątko dla dziecka - pies

Jakie zwierzątko dla naszego dziecka?

Jakie zwierzątko dla naszego dziecka?

Zakup lub adopcja zwierzęcia jest czymś bardzo odpowiedzialnym. Od momentu przygarnięcia zwierzaka pod nasz dach, to od nas będzie zależał jego los. Dlatego też, przed zakupem czy adopcją powinniśmy mieć na uwadze takie aspekty jak: warunki lokalowe, wiek naszego dziecka, potrzeby zwierzęcia i podział obowiązków. Nie chcemy przecież, by po jakimś czasie opieka nad pupilem stała się obowiązkiem nas samych, czyli rodziców.

Jakie zwierzątko powinniśmy wybrać?

Zakup/adopcja pierwszego zwierzaka to wielkie wydarzenie w życiu dziecka. Warto byśmy to wykorzystali i pamiętali, że opieka nad zwierzątkiem może rozwijać naszego malucha – uczyć odpowiedzialności, obowiązkowości czy wrażliwości. Wybierając pupila dla naszego dziecka powinniśmy pamiętać o tym, że każdy gatunek i rodzaj zwierzątka ma inne wymagania, również dotyczące ilości czasu, który powinno się poświęcać zwierzęciu.

Koty i psy – najwięcej problemów

Koty i psy są najbardziej popularnymi pupilami. Pamiętajmy jednak, że pies lubi przestrzeń, dlatego małe mieszkanie w bloku może być przeszkodą dla takiego zakupu. Druga kwestia to konieczność wyprowadzania psa na spacery – minimum 3 razy dziennie. Sprzątanie sierści, odchodów, nauka czworonoga podstawowych zasad – to wszystko należy uwzględnić przed podjęciem decyzji o przygarnięciu psa.

Jeśli chodzi o koty, pamiętajmy, że ich sierść jest często źródłem alergii. Co więcej, koty uwielbiają ostrzyć pazury, dlatego zarówno meble wypoczynkowe jak i drewniane mogą być narażone na niemałe zniszczenia. Koty mają swój charakter, nie przepadają za zbyt nachalnymi pieszczotami, ciągnięciem za ogon czy uszy.

Jeśli jednak uważamy, że nasze dziecko jest na tyle dojrzałe, by poradzić sobie z opieką nad kotem lub psem, nie wahajmy się nad zakupem czy adopcją tych czworonogów. To może być początek wspaniałej przyjaźni.

Rybki – dla alergików

Rybki bardzo często nudzą się dzieciom, gdyż rybek nie da się po prostu dotknąć, przytulić itd. Dbanie o akwarium nie należy też do najprostszych czynności. Należy mieć sporą wiedzę oraz odpowiednie urządzenia, które pomogą w utrzymaniu temperatury i czystości wody. Rybka to idealne zwierzątko dla alergika.

Świnka morska – popularna

Świnka morska jest częstym wyborem wśród dzieci i rodziców, gdyż jest to spokojne, niezbyt wymagające zwierzątko, które łatwo się adaptuje do danego środowiska. Świnki morskie są dosyć czystymi pupilami, raczej nie uczulają. Należy mieć jednak na uwadze, że samce świnek wydzielają specyficzny zapach, który może przeszkadzać zarówno dziecku jak i rodzicom.

Królik – ale tylko w klatce

Króliki są bardzo milutkimi zwierzątkami, jednak ich wadą jest częste wypróżnianie. Króliki uwielbiają też gryźć kable, dlatego nie można zostawiać królików bez opieki, poza klatką.

Szczury, myszy – co lepsze?

Gryzonie, takie jak szczury i myszy, są tanie i żyją od 3 lat (myszy) do 8 (szczury). Opieka nad tymi zwierzakami nie jest wymagająca, jednak należy pamiętać, że gryzonie potrafią boleśnie gryźć.

Chomik dla dzieci

Żyją od 2 do 7 lat, są tanie w utrzymaniu. Już sześcioletnie dziecko będzie potrafiło zająć się chomikiem. Należy jednak pamiętać, że chomiki prowadzą nocny tryb życia i potrafią boleśnie gryźć. Są wymagające pod względem sprzątania klatki.