jak wytresować owczarka belgijskiego

Jak wytresować owczarka belgijskiego?

Jak wytresować owczarka belgijskiego?

Każdy pies powinien być odpowiednio wcześnie tresowany. Ten niełatwy proces najlepiej zacząć w drugim miesiącu życia owczarka, czy przedstawiciela jakiejkolwiek innej rasy. Niestety wiele osób, kupując jakiegoś psa, wciąż nie zastanawia się nad tym, czy jego przeszkolenie będzie łatwe czy trudne.

Z tego powodu, w późniejszym czasie decydują się oni na zatrudnienie tresera, ale niestety często szczeniak zamiast słuchać właściciela, jest posłuszny osobie go szkolącej. Są osoby, które używają smakołyków, inne wybierają twardą tresurę, ale są niestety też tacy, dla których jedynym wyjściem wydaje się być kolczatka.

Owczarek belgijski – tresura

Pamiętajmy, że nasz pies musi być właściwie zmotywowany do nauki, dlatego trening powinien być dla niego formą zabawy. Dodatkowo, należy go nagradzać i chwalić, gdy zachowa się odpowiednio. Wszystkie polecenia powinny być wydawane w przyjaznym tonie, choć pamiętajmy, że gdy jest to konieczne, musimy być też stanowczy. Jakiekolwiek kary za złe zachowanie, zwłaszcza bicie zwierzaka lub krzyczenie, są absolutnie zabronione. Nie przyniosą one jakiegokolwiek skutku, a do tego pies przestanie nam ufać i będzie odczuwał strach.

W czasie treningu musimy wykazać się cierpliwości i być w dobrym nastroju. Pies wyczuwa, gdy jesteśmy zdenerwowani, dlatego nauka w takim przypadku jest bezsensowna. Psa powinniśmy też trenować w cichym i spokojnym miejscu, tak by się nie rozpraszał.

Szkolenie psa nie powinno trwać zbyt długo, gdyż zwierzak może się znudzić i zniechęcić. Zwykle wystarczy 15 minut, aby nauczyć psa podstawowej komendy. Po kilkukrotnym wykonaniu zadania, chwalimy oraz nagradzamy czworonoga, a następnie robimy sobie przerwę na zabawę.

posłuszny pies - owczarek belgijski

Nauka siadania

Stojąc na wprost psa, należy wydać głośno komendę „siad”. W tym samym czasie przesuwamy również dłoń ze smakołykiem tuż za głowę naszego pupila. W ten sposób odruchowo przyjmie on postawę siedzącą. Po prawidłowym wykonaniu komendy, pies powinien dostać od nas smakołyk i pochwałę.

Owczarek belgijski Malinois – tresura

Malinois zdecydowanie nie jest psem, dla początkującego hodowcy, gdyż ma niezwykle silny oraz zdecydowanym temperament. Choć jest to rasa bardzo zdolna i inteligenta, to jednocześnie bywa nieposłuszna, dlatego konieczne jest konsekwentne prowadzenie takiego psa. Oprócz tego, rasa ta cechuje się czujnością i opanowaniem, dlatego jej przedstawiciele szkolone są często na psy policyjne, czy pomocników antyterrorystów i służb ratowniczych.

Owczarek belgijski Groenendales – tresura

Podczas okresu dojrzewania, owczarki belgijskie są nieufne w odniesieniu do nowych zjawisk, jednak mają także nieodpartą chęć ich zbadania. Przedstawiciel tej rasy, w młodym wieku może nagle odbiec od swojego przewodnika, w celu obszczekania obiektu, który nagle pojawił się 200 metrów dalej. Dopiero, gdy psy te kończą 3-4 lata, stają się bardziej przewidywalne i stabilne.

W związku z tym, że owczarki bardzo szybko reagują na bodźce, mogą uzależnić się od niewłaściwych sygnałów. Niestety ich niechęć do zmian sprawia, że w konsekwencji ich szkolenie jest wyjątkowo trudne i wymaga bardzo dużo pracy, zarówno ze strony przewodnika, jak i samego czworonoga.