tresura, wychowanie owczarka belgijskiego

Jak wychować owczarka belgijskiego?

Jak wychować owczarka belgijskiego?

Odpowiednie wychowanie owczarka belgijskiego długowłosego sprawi, że pies ten stanie się prawdziwą dumą swojego pana.

Owczarek belgijski wychowanie

Rasowy pies powinien nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim dobrze i właściwie się zachowywać. Psy to zwierzęta posiadającej duży iloraz inteligencji, jednak aby zwierzę było dobrze wychowane, należy włożyć nieco wysiłku w pokazaniu mu prawidłowych wzorców zachowań. Jak to uczynić w prawidłowy sposób?

Wychowanie psa nie wiąże się wcale z jego tresurą. Jest to bowiem długotrwały i odpowiedzialny proces, którego zadaniem jest nauczenia zwierzęcia prawidłowych wzorców zachowania oraz wyeliminowanie tych niewłaściwych z punktu widzenia człowieka.

Owczarek belgijski – jak go wychować?

Pies powinien dobrze znać zasady panujące w domu, w którym mieszka. Oprócz tego, powinien on także przestrzegać reguł na zewnątrz i podczas spacerów. Dotyczy to przede wszystkim odpowiedniego zachowania się czworonoga względem członków rodziny, obcych osób, a także wobec innych psów. Wychowanie psa ma także na celu nauczenie go posłuszeństwa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie psy, bez wyjątku, mogą nauczyć się prawidłowo zachowywać. Rezygnacja lub odkładanie na później tej nauki może jednak spowodować, że w zachowaniu naszego pupila pojawią się pewne niepożądane cechy, które trudno będzie później wyeliminować. Mogą być to m. in. ucieczki w trakcie spacerów, niszczenie przedmiotów w domu, niesłuchanie poleceń opiekunów itp.

Dlatego też tak ważne jest, aby od samego początku obecności psa w naszym domu starać się wpoić zwierzęciu pewne stałe reguły. Należy do nich przede wszystkim sposób i miejsce, w którym pies załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Wokół tego zagadnienia narosło wiele różnych mitów. Niektórzy właściciele owczarka belgijskiego twierdzą, że szczeniak powinien na początku załatwiać się w domu na gazecie, inni nie godzą się z tym, gdyż pies może przyzwyczaić się do załatwianiu swoich potrzeb w domu, a nie tak jak powinien, na zewnątrz. Jeszcze inni z kolei proponują by karać psa poprzez zbliżenie jego pyszczka do kupy, by w ten sposób nie powtarzał on swoich błędów.

Zasady wychowania psa - owczarek belgijski

Wychowanie owczarka belgijskiego

Owczarek belgijski to rasa, która posiada dwie istotne cechy, których świadomość powinien mieć każdy właściciel, który pragnie nauczyć swojego psa prawidłowego załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Po pierwsze, psy tej rasy nigdy nie załatwiają się w miejscu, w którym śpią. Po drugie, jeśli pies wyczuje zapach moczu, instynktownie załatwi się właśnie w tym miejscu. Jak wykorzystać te fakty do nauczenia czystości naszego pupila?

Na noc warto jest umieścić psa w zamkniętym transporterze, dzięki temu pies śpiąc z tym miejscu powstrzyma się przed oddaniem moczu i stolca. Nauczy go to także kontrolowania swoich odruchów fizjologicznych. Szczenię owczarka belgijskiego zabrudzi miejsce swojego snu jedynie w wypadku, kiedy nie będzie mogło już dłużej wytrzymać.

Aby oduczyć psa załatwiania się w miejscach, w których zwęszy zapach moczu, należy usuwać wszelkie zabrudzenia pozostawione przez psa w domu. W tym celu należy użyć środków chemicznych, które skutecznie usuną niepożądany zapach i pozbawią psa instynktownej chęci załatwienia się w danym miejscu.

Szmatkę, którą użyliśmy do wytarcia psiego moczu, możemy dodatkowo wykorzystać jako sygnał dla naszego czworonoga, który „poinformuje” go o właściwym miejscu załatwiania swoich potrzeb. Taką szmatkę należy zamknąć w szczelnym opakowaniu i przy najbliższej okazji za jej pomocą wskazać zwierzęciu właściwe miejsce do wypróżnienia się. Dzięki temu sprytnemu zabiegowi, szczenię będzie chętnie załatwiało się we wskazanym przez nas miejscu.