jak rozpoznać i wyleczyć tasiemca

Jak rozpoznać i wyleczyć tasiemca u naszego psiaka?

Jak rozpoznać i wyleczyć tasiemca u naszego psiaka?

Jeśli zauważymy, że nasz pupil jest apatyczny lub też nie ma apetytu, może być to znak, iż ma on problem z tasiemcem. Leczenie w tym przypadku opiera się na podaniu zwierzakowi stosownych leków.

Tasiemiec u psa

A w jaki sposób tasiemiec dostaje się do organizmu psa? Jest on głównie przenoszony przez pchły oraz wszoły, które często żyją w psiej sierści. To właśnie larwy tych pasożytów stają się żywicielami pośrednimi dla tasiemców. Natomiast jeśli chodzi o żywicieli ostatecznych, są nimi ssaki mięsożerne, zarówno z gatunków psowatych, jak i kotowatych.

Tasiemiec u psa – objawy

Swoim wyglądem oraz kształtem, człony tasiemca psiego mogą być podobne do ziaren ryżu, czy też pestek jakie znajdujemy w ogórkach. Są one w stanie się ruszać, dlatego można je zauważyć, gdy pojawiają się w wydalanym przez psa kale. Co więcej, mogą one również wypełzać z jego odbytu, a następnie osadzać się na sierści wokół niego. Jaja tasiemca, czy jego człony, możemy znaleźć zatem nie tylko w kuwecie, ale też w tych miejscach, gdzie przebywał nasz pies. Często, właściciele czworonogów mylą je z owsikami, jednak należy pamiętać, że nie występują one u zwierząt.

Każdy przypadek zarażenia tasiemcem jest inny, dlatego też jego objawy mogą się od siebie zdecydowanie różnić. Czasem nie występują one praktycznie w ogóle, a w innych przypadkach są od razu dostrzegalne.

Do bardzo częstych objawów należy swędzenie odbytu i problemy z układem pokarmowym, takie jak biegunka, wymioty czy mdłości i brak chęci do jedzenia. W niektórych przypadkach pies również chudnie, nie rośnie, albo ma wzdęty brzuch.

Objawy tasiemca u psa

Warto wiedzieć także, że tasiemce wydzielają neurotoksyny, które mogą uszkodzić psi układ nerwowy. To właśnie z tego powodu, występują zaburzenia emocjonalne, drgawki, apatia czy problemy z widzeniem. Objawem może być też matowość i nastroszenie psiej sierści.

Tasiemiec u psa – leczenie

Do zarażenia tasiemcem, zwykle dochodzi w wyniku zjedzenia przez zwierzę zarażonego już pasożyta, czyli pchły lub wszoła. Tak naprawdę, po około dwóch lub trzech tygodniach od momentu zarażenia, można już zauważyć człony tasiemca w wydalanym przez psa kale. Leczenie w tym przypadku polega na zastosowania jednorazowej dawki odpowiedniego leku, którym może być prazykwantel lub niklozamid.

W celu uniknięcia ponownych problemów z tasiemcami, musimy zatroszczyć się o to by nasz pupil nie miał styczności z pasożytami, takimi jak pchły albo wszoły, gdyż to one są przede wszystkim odpowiedzialne za roznoszenie tasiemca psiego. Trzeba również wyrzucić posłanie, na którym wypoczywał nasz zarażony pies.

Kiedy pies jest już zdrowy, należy co jakiś czas go odrobaczać oraz stosować środki przeciwpchelne, takie jak obroże czy szampony. Starajmy się również nie dopuszczać do tego, aby nasz pupil wchodził w kontakt ze zwierzętami, które mogą być zarażone tasiemcem. Jeśli zaniepokoją nas jakieś objawy, takie jak drapanie albo gryzienie sierści, saneczkowanie, albo innego rodzaju dziwne zachowanie naszego psa, powinniśmy natychmiast reagować. Najważniejsze w profilaktyce tasiemca psiego, jest dbanie o zachowanie właściwej higieny zwierzaka.