dysplazja stawów biodrowych u psa

Jak objawia się oraz jak leczyć dysplazję stawów biodrowych u psa?

Jak objawia się oraz jak leczyć dysplazję stawów biodrowych u psa?

Czym jest dysplazja stawów biodrowych u psa i co ją powoduje? Jak można leczyć psy w tym przypadku? Jak radzić sobie z tą chorobą zwyrodnieniową i jak chronić przed nią psa? Czy suplementy diety pomagają? Kiedy konieczna jest operacja?

Dysplazja stawu biodrowego u psa

Czym jest dysplazja stawów biodrowych? Dysplazja stawów biodrowych to schorzenie o dość złożonej etiologii, które polega na nieprawidłowej budowie anatomicznej elementów składających się na staw biodrowy – panewka miednicy, głowa oraz szyjka kości udowej. Zaburzenia te skutkują nieprawidłowym funkcjonowaniem stawu, co prowadzi do rozwinięcia się w jego obrębie choroby zwyrodnieniowej.

W rzeczywistości dokładny mechanizm powstawania choroby nie jest znany, ale przyjmuje się, że w 70% przypadków kluczowe znaczenie mają geny, a w 30% środowisko. Dziedziczne uwarunkowania to przede wszystkim  rozluźnienie tkanki łącznej oraz mięśniowej okolicy stawów biodrowych. Dodatkowo czynniki zewnętrzne (środowiskowe) potęgują predyspozycje natury genetycznej.

Do czynników zewnętrznych zalicza się:

  • nieprawidłowe żywienie psa i jego zbyt szybki wzrost – powodem jest często zbyt bogata w energię karma, która zawiera dużo wapnia, prowadząc do opóźnienia rozwoju więzadeł czy torebek stawowych w porównaniu do szkieletu; w przypadku młodych psów więzadła i torebki są podatne na rozciąganie,
  • brak odpowiedniego wsparcia ze strony mięśni pogłębia rozluźnienie stawu – psy muskularne są mniej podatne na dysplazję; psy u których tkanka tłuszczowa zajmuje od 5 do 10% masy ciała chorują z kolei częściej niż psy, gdzie ilość tkanki tłuszczowej jest mniejsza,
  • przetrenowanie psa – zbyt szybkie biegi i skoki, a  także gwałtowne ruchy podczas aportowania prowadzą do przeciążeń w okolicach stawów,
  • urazy biodra.

Dysplazja stawów biodrowych u psa

Dysplazja ma więc generalnie podłoże genetyczne, ale wpływają na nią także czynniki żywieniowe, zbyt duży wysiłek fizyczny, a także urazy biodra i szybki wzrost. Na chorobę tę częściej zapadają rasy duże i olbrzymie np. owczarki niemiecki, golden retrievery, owczarki środkowoazjatyckie, owczarki kaukaskie, rottweilery, nowofundlandy czy berneńskie psy pasterskie.

Dysplazja stawu biodrowego u psa – objawy

Zwykle pierwsze, niepokojące objawy pojawiają się już między 3 i 12 miesiącem życia. Są to bolesność, problemy podczas wstawania, siadania, kładzenia się, kulawizna, która nasila się po odpoczynki i wysiłku, sztywność podczas chodzenia, niechęć do aktywności fizycznej itd. Kiedy u psa widać takie oznaki należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. Specjalista stawia diagnozę na podstawie badania klinicznego oraz zdjęcia RTG. W przypadku ras pasów predysponowanych genetycznie czy których rodzice cierpieli na dysplazję można pokusić się o badania profilaktyczne.

Dysplazja stawu biodrowego u psa – leczenie

Dysplazję leczy się w różny sposób w zależności od stopnia jej zaawansowania. W przypadku psów, u których pierwsze objawy jeszcze nie występują lub są słabo nasilone, a zdjęcie RTG nie wykazuje jeszcze zbyt mocnych zmian w obrębie stawów, stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na utrzymaniu odpowiedniej wagi psa, stosowaniu specjalnej diety, wzmacnianiu jego muskulatury oraz zwiększeniu zakresu ruchomości poprzez ćwiczenia. Psu podaje się także odpowiednie środki farmakologiczne – przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz stosuje fizjoterapię. Zwierzakom podaje się też chondroprotetyki, które są odpowiedzialne za regenerację chrząstki stawowej oraz chronią przed dalszymi uszkodzeniami.

Suplementy warto podawać psu razem z przeciwzapalnymi lekami przeciwbólowymi przepisanymi przez weterynarza. Takie połączenie daje bardzo dobre wyniki w czasie terapii choroby zwyrodnieniowej stawów. W niektórych przypadkach można nawet z czasem zmniejszyć dawkę leków przeciwzapalnych. Warto wiedzieć, że NLPZ działają przede wszystkim objawowo oraz ograniczają ostry stan zapalny. Z kolei chondroprotetyki polepszają ruchomość stawów i to one działają na chorobę ograniczając jej postęp.