jak nauczyć psa czystości w domu, mieszkaniu

Jak nauczyć psa czystości mieszkając w domu lub w bloku?

Jak nauczyć psa czystości mieszkając w domu lub w bloku?

Nauka czystości w domu

Właściciele szczeniaków wcześniej czy później zauważają, że piesek nie nauczy się wszystkiego jednocześnie. Trzeba najpierw ustalić kolejność nauki i zacząć od najważniejszych kwestii. Najbardziej uciążliwe dla opiekunów jest nauczenie czystości zwierzęcia. To od tego powinna zacząć się nauka zwierzęcia.

Jak nauczyć psa czystości w domu?

Myślę, że każdy z Was chciałby mieć idealnego zwierzaka – posłusznego, chętnego do pieszczot, który będzie cicho się zachowywał i rzadko szczekał. Wiele razy słyszałem deklaracje typu ” mój pies jak dorośnie, będzie zawsze posłuszny, siadał, spał i załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne na komendę…” Jednak rzeczywistość jest inna. I nie są temu winni Wasi podopieczni, które są żywymi istotami, a nie robotami. Z reguły to właściciele zwierząt mają za mało cierpliwości, skupiają się tylko na jednym problemie, a nie na kilku.

Najpopularniejsze Przysmaki I Nagrody Do Tresury Psa

specjalne szelki dla psaprzysmak do tresury psasuchy przysmak do tresury psa
przysmaki do tresury psa - sprawdź cenę

Najważniejsze jest zachowanie czystości i od tego zaczynam, ale to nie znaczy przede wszystkim meble i dywany są najważniejsze, bo w trakcie nauki zdarzają się wpadki, które są rzeczą naturalną. Szczeniakom szybko rosną zęby i są ciekawe otaczającego je świata i nie można się skupić tylko na nauce toalety. Żeby wszystko ogarnąć trzeba mieć opracowaną strategię działania. Nauka szczeniaka jest długa i wymaga wielu poświęceń, więc jeśli ktoś nie ma wystarczająco dużo czasu dla swojego pupila, nie powinien podejmować się opieki nad kilkutygodniowym szczenięciem.

Czystość w domu z psem - jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości w bloku?

Przepis na naukę czystości jest bardzo prosty:

1. Nie musisz mieć ogródka, do którego nie mają wstępu inne zwierzęta np. koty czy psy. Wyznacz w mieszkaniu miejsce, w którym szczenię będzie mogło się załatwiać w okresie nauki toalety.

2. Zainwestuj w środki czystości, które niwelują zapach moczu i kału. Nie może także zabraknąć mopa z wiaderkiem lub ściereczki.

3. Podawaj pokarm w wyznaczonych, stałych godzinach.

4. Po każdej drzemce zaprowadź pupila w przygotowane miejsce. Po śnie na pewne będzie chciał siusiu – Po udanej akcji pochwal go i daj mu jakiś psi smakołyk.

5. Również po każdym posiłku pieska trzeba zaprowadzić do toalety – potrzeby fizjologiczne może załatwić nawet 15 minut po jedzeniu. Pamiętaj o pochwale i nagrodzie.

6. Szczenię zawsze w tym samym odstępie czasu po jedzeniu robi kupę. Najpierw obserwują, jak długo trwa trawienie, następnie prowadź go w wyznaczone miejsce przed spodziewanym wypróżnieniem. Nagroda zmotywuje szczeniaczka do załatwiania się tam, gdzie trzeba.

7. Maluchy podczas intensywnych zabaw i ekscytacji np. czyimiś odwiedzinami, może chcieć siusiu. Obserwuj jego zachowanie i jeśli zauważysz, że przygotowuje się do siusiania, zaprowadź go w wyznaczone miejsce. Pochwal go, podaruj pyszną przekąskę.

8. Do 4-5 miesiąca życia, szczenięta załatwiają się w nocy. Spróbuj ocenić, w jakich godzinach piesek się budzi i nastaw sobie budzik 5 minut wcześniej, aby go zaprowadzać do wyznaczonego miejsca. Nagródź i pochwal pieska.

9. NIE KARĆ ZWIERZĘCIA, GDY SIĘ ZAŁATWI, nie tam gdzie trzeba. Posprzątaj i nie zwracaj uwagi na szczeniaka.

10. Po okresie kwarantanny wychodź z pieskiem tak często na dwór, jak załatwiał się w mieszkaniu. Przestrzegaj wyżej wymienionych zasad. Nagradzaj i chwal swojego pupila za każde siusiu i kupkę.

11. Po wyjściu na dwór stosuj zasadę: najpierw potrzeby fizjologiczne, później spacer. Zabawy i ćwiczenia posłuszeństwa następują po kupce czy siusiu.

12. Czas nauki jest sprawą indywidualną. Jednak z reguły szczenięta ras dużych potrzebują więcej czasu na naukę. Ponadto samiec częściej siusia niż suczka i jest go trudniej upilnować.