jak często należy kąpać psa

Jak często należy kąpać psa?

Jak często należy kąpać psa?

Pies dość często wymaga kąpieli, choć nie jest to zwykle dla niego najprzyjemniejsza czynność. Właściciel powinien zadbać o to, by ten zabieg był jak najmniej uciążliwy dla pupila, a ponadto zapewniał odpowiedni efekt. Dlatego też, zwłaszcza przed pierwszą kąpielą, należy wybrać odpowiedni preparat myjący oraz pamiętać o czasie, jaki można przeznaczyć na tego typu pielęgnację.

Jakie są ogólne zasady kąpieli psa i co zrobić, gdy pupil za każdym razem sprawia problemy podczas tej czynności?

Jak często kąpać psa?

Psa kąpie się w zależności od potrzeby. W przypadku niektórych ras tego typu czynność należy wykonywać częściej. Dzieje się tak w przypadku psów o dłuższej sierści, która częściej zahacza o podłoże, wskutek czego częściej jest brudna. Również te czworonogi, które namiętnie tarzają się podczas spaceru będą wymagały częstszej pielęgnacji. W innych przypadkach zwykle zaleca się, by nie przekraczać czterech kąpieli w roku. Rzadsze kąpiele mogą być wskazane w przypadku niektórych chorób skóry. W takich sytuacjach najlepiej jest zwrócić się do weterynarza, który nie tylko wprowadzi odpowiednie leczenie, ale także wskaże odpowiednie preparaty, które złagodzą objawy tego typu schorzeń.

Najpopularniejsze Preparaty Do Pielęgnacji Sierści I Skóry Psa

Preparaty Do Pielęgnacji Sierści I Skóry Psa - zdjęcie 1Preparaty Do Pielęgnacji Sierści I Skóry Psa - zdjęcie 2Preparaty Do Pielęgnacji Sierści I Skóry Psa - zdjęcie 3
preparaty do pielęgnacji sierści i skóry psa

Jak często można kąpać psa?

Jeśli nie występuje żaden z powyższych przypadków, psa zazwyczaj kąpie się dwa razy do roku. Najczęściej jest to konieczne w sezonie letnim, kiedy do sierści przykleja się błoto. Warto pamiętać, że brak kąpieli to nie tylko nieestetyczny wygląd i zapach psa, ale również zagrożenie dla jego zdrowia. W sierści mogą znajdować się między innymi pasożyty. Dlatego też tak istotne jest, by codziennie czesać pupila, zwłaszcza po powrocie ze spaceru. Kąpiel w odpowiednim preparacie dodatkowo pomoże uchronić zwierzę przed takimi pasożytami jak pchły. Istotne jest więc, by pies w jak największym stopniu polubił tego typu czynności pielęgnacyjne. W jaki sposób go tego nauczyć?

Dbanie o higienę psa

Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

Jeśli pies nie był wcześniej przyzwyczajany do takich zabiegów, może zachowywać się w wannie podobnie jak kot. Wtedy każda kąpiel stanie się prawdziwą walką, ponieważ zwierzę chce za wszelką cenę wyskoczyć z wody. Dlatego jeśli ma się na wychowaniu szczeniaka, warto już wtedy odpowiednio go przyzwyczaić. Pierwsza kąpiel powinna być poprzedzona kilkudniowym sprawdzaniem pomieszczenia i wanny. Zwierzę będzie czuło się bezpieczniej na już poznanym terenie. Po takich przygotowaniach można dodatkowo nagrodzić psa smakołykiem, co pomoże w zapamiętaniu łazienki jako bezpiecznego miejsca. Zaleca się, by przed włożeniem psa, wannę wyłożyć matą antypoślizgową, co da pupilowi dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Początkowo nie nalewa się wody do wanny – próby powinny być przeprowadzane “na sucho”. Dopiero po przyzwyczajeniu zwierzęcia, co może trwać nawet dwa tygodnie, można przystąpić do prawdziwej kąpieli.

Jak często kąpać psa domowego?

Jeszcze przed nalaniem wody warto sprawdzić, czy pies dobrze reaguje na czynności, które wykonuje się w trakcie kąpieli. Doradza się również, by sprawdzić, czy zwierzę reaguje na wcześniej już wyuczone komendy, co może usprawnić zabiegi pielęgnacyjne. Dopiero potem można przyzwyczaić psa do wody lejącej się z kranu. Jeśli reaguje spokojnie, można przystąpić do kąpieli. Temperatura wody nie powinna przekraczać trzydziestu dziewięciu stopni Celsjusza, by zwierzę nie uległo poparzeniom. Oprócz odpowiedniego szamponu warto przygotować przed kąpielą także dodatkowe akcesoria, jak na przykład ręcznik, w który można wytrzeć psa po całym procesie.