Obecnie wskazać można wiele ras psów. Każda z nich wyróżnia się określonymi cechami, które pozwalają odróżnić jedną rasę od drugiej. Wśród dużej grupy spokrewnionych ze sobą ras wyróżnia się owczarki belgijskie. To piękne psy, które podbiły serca wielu osób. Czym charakteryzują się owczarki belgijskie? Na czym polega ich hodowla? O czym nie można zapomnieć, decydując się na hodowlę owczarków belgijskich?
Owczarki belgijskie to duża grupa obejmująca wiele ras, które są ze sobą spokrewnione. Jak sama nazwa wskazuje, rasy te zostały uzyskane w Belgii. W XIX wieku psy te wykorzystywane były do pilnowania stad zwierzyny. Charakteryzują się one ogromną wydajnością w zaganianiu. Są także bardzo posłuszne.

Jak powstał owczarek belgijski?

Historia rasy rozpoczęła się w roku 1891. To wówczas Adolf Reul z Belgijskiej Szkoły Nauk Weterynaryjnych rozpoczął prace nad wyselekcjonowaniem nowej rasy psa. Wyselekcjonował cztery główne linie hodowlane, bazując na ośmiu uznanych w tamtym okresie standardach. Uzyskał w efekcie jeden podstawowy typ, w którym wyróżniono cztery maści oraz rozmaite szaty. Obecnie uznaje się je za odrębne odmiany owczarka belgijskiego. Zalicza się do nich:
-groenendael;
-tervueren;
-laekenois;
-malinois.
Pierwszą odmianę określa się także mianem owczarka belgijskiego. Bardzo często używa się również nazwy belgijski pies pasterski. Ta odmiana charakteryzuje się długim włosem w czarnym kolorze. Tervueren to pies mający również długą sierść. Charakterystyczny jest jednak w tym przypadku kolor szary oraz płowy. Laekenois to już pies szorstkowłosy. W przypadku malinoisa mamy do czynienia z krótką sierścią w płowym kolorze.

O czym pamiętać, decydując się na hodowlę owczarków belgijskich?

Każdy, kto rozważa zakup owczarka belgijskiego powinien pamiętać, że są to psy bardzo lubiące ruch. Z całą pewnością nie jest to więc rasa dla osób preferujących raczej statyczny tryb życia. Sprawdzą się natomiast bardzo dobrze w przypadku tych, którzy cenią sobie ruch. Owczarki belgijskie to psy niezwykle inteligentne i bardzo czuje. Chętnie współpracują z opiekunem, ale jednocześnie mają własne zdanie. Tak zwana twarda tresura w przypadku popularnych belgów zupełnie się nie sprawdza. W momencie, kiedy opiekun zaczyna powtarzać komendę i egzekwuje jej wykonanie pies może reagować agresją. Typowa jest także apatia. Trzeba pamiętać, że owczarki belgijskie bardzo szybko się uczą. Z jednej strony jest to zaleta. Łatwo bowiem psa wychować. Z drugiej owczarek belgijski przyswaja sobie również zachowania niepożądane, których właściciele raczej nie życzą sobie u swoich psów. Tresura owczarka belgijskiego powinna opierać się na zabawie, która musi być dla psa atrakcyjna. Psy te bardzo szybko się bowiem nudzą. Przystępując do tresury, trzeba również uzbroić się w solidną dawkę cierpliwości.

Jakie jest zastosowanie owczarków belgijskich?

31
belgi.com.pl wytłumaczą dlaczego Owczarki belgijskie to psy niezwykle chętnie wykorzystywane przez Policję, wojsko oraz oddziały terrorystyczne. Jest to wynik niezwykłej inteligencji psów zaliczanych do tej rasy.

Jedna z bardziej znanych hodowli

3
Na terenie naszego kraju prowadzonych jest kilka hodowli owczarków belgijskich. Cieszą się one ogromną popularnością, a każdy miot jest wręcz rozchwytywany przez osoby chcące mieć w swoim domu wyjątkowego psa. Jedną z bardziej znanych hodowli jest hodowla Maligold. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że szczeniaki nie są w niej produkowane masowo. Właściciele hodowli stawiają nacisk na zapewnienie swoim psom jak najlepszych warunków do rozwoju. Szczeniaki poddawane są również procesowi socjalizacji, co sprawia, że do nowych właścicieli trafiają już psy częściowo wychowane.