grzybica u psa - rozpoznanie

Grzybica u psa – rozpoznanie i leczenie

Grzybica u psa – rozpoznanie i leczenie

Grzybica u psa jest bardzo łatwa jeśli chodzi o rozpoznanie. Pierwszym symptomem, który świadczy o grzybicy jest tracenie włosów przez psa. Następuje po prostu przerzedzenie sierści. Gdy zauważymy, że nasze zwierzę na skórze ma obszary bezwłosowe, to powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza. Im się szybciej zdecydujemy na wizytę, tym jest większe prawdopodobieństwo, że leczenie się oprze na stosowaniu przeciwgrzybiczych środków miejscowych.

Grzybica u psa

Powierzchniową grzybicę skóry wywołują wszelkie dermatofitozy. Atakują one nieowłosioną część skóry czy też włos.

Grzybica u psa – przyczyny

Do samego zakażenia może dojść na skutek pośredniego jak i także bezpośredniego kontaktu z grzybek. Czynniki, które sprzyjają rozwojowi infekcji to:

  • nagromadzenie duże liczby różnych zwierząt na małym terenie
  • niesprzyjające sanitarne warunki i wilgoć
  • niewłaściwa dieta
  • uszkodzenia ciała u psa

By zmniejszyć ryzyko zachorowań należy psu podawać specjalne witaminowe preparaty. Powinny one mieć w swoim składzie kwasy tłuszczowe nienasycone, białko, żelazo, miedź, witaminę A, siarkę czy też witaminy z grupy B. Szczególnie psy starsze są narażane na zakażenia. Mają osłabioną immunologiczną barierę. Podobnie mają młode zwierzęta oraz suki, które są w ciąży.

Grzybicy sprzyja także otyłość oraz cukrzyca. Również swój udział mają zewnętrzne pasożyty. Mogą one być źródłem tak zwanych mikrouszkodzeń skóry. Do pielęgnacji naszego psa powinniśmy używać specjalnych odżywek oraz szamponów.

grzybica skóry u psa

Grzybica u psa – rozpoznianie

U psa grzybica daje objawy podobne, co wiele innych skórnych chorób. Niezbędne jest przeprowadzenie badania diagnostycznego. Wykorzystuje się w tym celu ultrafioletowe lampy. Grzyby świecą na żółto-zielono.

Grzybica u psa leczenie

By wybrać odpowiednie leczenie należy ocenić stan skóry psa. Robi to oczywiście lekarz. Najczęściej przeprowadzana jest miejscowa kuracja. Może to być maść, krem czy też szampon przeciwgrzybiczy. Miejsca terapia może trwać kilka tygodni.

Grzybica u psów – leczenie ogólne

Nie wszystkie przypadki da się jednak wyleczyć leczeniem miejscowym. Faza ostra grzybicy wymaga tak zwanego leczenia ogólnego. Wówczas psu należy podawać doustne preparaty. Weterynarze bardzo często je łączą z leczeniem miejscowym. Jednak leki doustne niosą za sobą niebezpieczeństwo. Spowalniają pracę nerek jak i także trzustki.

Kolejna metoda, to aplikowanie psu szczepionek. Nie ma wątpliwości, że szczepionki są najskuteczniejsze. Jednak musimy za nie dużo zapłacić. W zdrowie pupila warto inwestować. Działanie szczepionek nie ogranicza się tylko do usunięcia grzyba. Dzięki szczepionkom nasz pies nabiera odporności. Można wyróżnić szczepionkę Biocan M. Jest ona stosowana powyżej dwunastego tygodnia życia naszego pieska. Zaś szczepionka Insol Dermatophyton zwalcza już konkretne grzyby. Szczepionka ta jest podawana szczeniaczkom od szóstego tygodnia życia. Najważniejsza jest diagnoza, a później odpowiednio dobrana metoda leczenia.