Powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka z pewnością zna każdy. Jednak psy, podobnie jak ludzie, mają różne charaktery – wszystko uzależnione jest od rasy. Przed wyborem psa trzeba się zapoznać z jego cechami charakterystycznymi, ponieważ niektóre psy wykazują czasem dość agresywne zachowanie i mogą nie być właściwe np. dla małżeństwa z dziećmi. Bardzo popularną rasą są owczarki belgijskie – są nie tylko oddane i ułożone, ale także piękne. Czytając nasz serwis na belgi.com.pl dowiesz się co, gdzie i jak.

Groenendael – prawdziwy stróż i tropiciel

5Owczarek belgijski Groenendael uważany jest za psa bardzo arystokratycznego, który posiada harmonijną budowę ciała. Można rozpoznać go po wydłużonej głowie o charakterystycznym kształcie, którą dumnie trzyma w górze. Jego nazwa nawiązuje do pochodzenia – zamku Groenendael, który znajduje się nieopodal Brukseli. Ten owczarek ma jednobarwną, czarną i długą sierść, przeciętnie waży około 30 kg i żyje do 12 lat.
Jeżeli chodzi o charakter Groenendaela, to śmiało można stwierdzić, że drzemie w nim potencjał – zarówno ten dotyczący sfery psychicznej, jak również fizycznej. Potrafi być naprawdę wiernym i dobrym przyjacielem, potrzebuje jednak przewodnika, który będzie jego autorytetem. Ten owczarek jest niezwykle posłuszny, mądry i śmiały, ale z ludźmi trzeba go poznawać już od szczenięctwa. Doskonale sprawdza się w roli stróża domu, potrafi wytropić zagrożenie – nie bez powodu powierzano mu ochronę bydła. Jego atutem jest również fakt, że bardzo szybko się go szkoli i łatwo wykonuje różnego rodzaju polecenia.
Co najważniejsze – Groenendael kocha dzieci i nie wyrządzi im krzywdy. Potrafi pilnować malucha jak matka i nie opuszcza go na krok. Jeżeli pies został właściwie wychowany, z pewnością nie będzie żadnym zagrożeniem dla dziecka.

Psy, a w szczególności owczarki belgijskie, to bardzo piękne i wdzięczne zwierzęta. Z tego powodu często możemy je napotkać w różnego rodzaju bajkach dla dzieci, a nawet kreskówkach dla nastolatków czy osób dorosłych. Coraz większą popularność zyskują manga i anime, czyli kreskówki japońskie – ich wielbiciele potwierdzają, że zwierzęta, a zwłaszcza psy odgrywają tu znaczącą rolę. Jeśli nie wiesz, czym jest manga i anime koniecznie zajrzyj na stronę kokoi.pl – znajdziesz tam wszystkie podstawowe informacje na ten temat. W jednym z odcinków popularnej serii anime można było zobaczyć Malinoisa w akcji – twórcy kreskówki wiernie odwzorowali jego wygląd i charakter. To potwierdza, że owczarki belgijskie kochane są na całym świecie, małe znaczenie ma kraj czy panująca w nim kultura – pies mimo wszystko jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Tervueren – energiczny i inteligentny51

Kolejnym owczarkiem belgijskim jest Tervueren. To średniej wielkości pies pasterski, którego można rozpoznać po długiej sierści oraz proporcjonalnej budowie ciała. Krótka sierść występuje jedynie na zewnętrznej stronie uszu, głowie i dolnej części kończyn. Każdy owczarek Tervueren ma maskę i jest ona dość wyraźna – obejmuje powieki oraz dolne i górne wargi. Średnia wysokość psa w kłębie wynosi ok. 60-64 cm, nie powinien ważyć więcej niż 30 kg, zazwyczaj żyje 12-14 lat.
Tervueren to pies niezwykle inteligentny i energiczny, bardzo szybko uczy się nowych rzeczy. Ta rasa wymaga szkolenia już od szczenięctwa i nie jest polecana osobom, które nie mają doświadczenia w wychowywaniu psów, ponieważ ten owczarek ma mocne tendencje dominacyjne. Szybko przywiązuje się do rodziny, w której się znalazł i jest bardzo oddany człowiekowi. Nie lubi jednak zmian ani kontaktu z nieznanymi ludźmi. Jeżeli pies pochodzi z niesprawdzonej hodowli, może sprawiać problemy wychowawcze, takie jak unikanie kontaktów z ludźmi, jednak Tervueren pochodzący z dobrej hodowli i dobrze wychowany z pewnością nie będzie przejawiał tego typu zachowań. Jeżeli nie będzie od szczenięctwa przyzwyczajany do kontaktu z ludźmi, w późniejszym okresie może być nieufny i bardzo lękliwy.

Malinois – pies dla aktywnych ludzi

Malinois to owczarek belgijski, który jest idealny dla osób nie lubiących siedzieć w miejscu. Jest niezwykle energiczny i musi mieć zapewniony ruch na świeżym powietrzu. Jest średniej wielkości psem o silnym umięśnieniu i kwadratowej sylwetce, jego sierść jest krótka – najkrótsza znajduje się na głowie, na pozostałych częściach ciała jest nieco dłuższa. Swoją budową przypomina owczarka niemieckiego, jednak nie jest w Polsce tak popularny. Jego wysokość w kłębie wynosi ok. 58-62 cm, a przeciętna waga wynosi do 34 kg.
Malinois, ze względu na swój charakter i temperament, często wykorzystywany jest w policji czy wojsku, czasem nawet w antyterrorystycznych oddziałach. Wymaga nie tylko dużej dawki ruchu, ale także stanowczego opiekuna – zdecydowanie nie jest to pies dla osób bez doświadczenia, niepewnych i lękliwych. Malinois ma terytorialny instynkt, z powodzeniem obroni swój dom i członków rodziny. Jednak decydując się na tego owczarka belgijskiego, trzeba zapewnić mu nie tylko odpowiednią dawkę ruchu i opiekę połączoną z treningiem. Ten pies potrzebuje także aktywnego kontaktu z człowiekiem, dlatego trzeba go oswajać już od szczenięctwa, szczególnie z dziećmi.

Owczarki belgijskie to psy wyjątkowe, a w zależności od rasy, są odpowiednie dla różnego typu człowieka. Niemniej, są to bardzo wierne i lojalne zwierzęta, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też sprawią wiele radości.