problem z nieświeżym oddechem u psa

Dlaczego pies ma nieświeży oddech?

Dlaczego pies ma nieświeży oddech?

Nieświeży oddech u psa to nieprzyjemna przypadłość, niestety, właściciele często bagatelizują ten objaw. Warto jednak zastanowić się, co może być przyczyną takiego stanu, a więc czy będą to czynniki zewnętrzne lub też choroba, która przyczynia się do cierpienia zwierzęcia. Jasne jest, że pies w pełni zdrowia, nie powinien mieć przykrego oddechu, ponieważ kamień nazębny u psa ścierany jest na przykład podczas gryzienia kości.

Zwykle przyczyną halitosis  bywa paradontoza, powstająca w wyniku osadzania się bakterii na zębach. Bakterie osiadają na zębach po kilku godzinach od czyszczenia, następnie dochodzi do ich mineralizacji. Skutkiem paradontozy jest redukcja tkanki kostnej, natomiast przyczyną nieświeżego oddechu jest wytworzenie się siarkowodoru w wyniku bakterii.
Innymi przyczynami mogą być: śmierdząca żywność, choroby typu cukrzyca i mocznica, choroby układu oddechowego lub pokarmowego, a także problemy dermatologiczne (jak ropień), choroby jamy ustnej, uraz wewnętrzny czy ciało obce.

Najpopularniejsze Preparaty Na Nieświeży Oddech U Psa

preparat na nieświeży oddech u psa - zdjęcie 1preparat na nieświeży oddech u psa - zdjęcie 2preparat na nieświeży oddech u psa - zdjęcie 3
Preparaty na nieświeży oddech u psa - sprawdź cenę

W jakim momencie należy przyjść do weterynarza?

Właściciel musi zgłosić się ze swoim psem do weterynarza niezwłocznie, kiedy poczuje nieprzyjemny zapach z pyska zwierzęcia. Przy dłużej utrzymującej się dolegliwości, uznać można ją za alarm, przez co nie można sprawy bagatelizować. Słodki czy też owocowy zapach z kolei może świadczyć o cukrzycy, zwłaszcza gdy zwierzę spożywało ostatnio dużo płynów, przy jednocześnie zmniejszonej częstotliwości oddawania moczu.  Z kolei oddech o zapachu moczu może być spowodowany problemami z układem wydalniczym.

nieświeży oddech u psa

Nieświeży oddech u psa

Gdy psu nieprzyjemnie pachnie z pyska, a przy tym pojawiają się wymioty, żółty odcień rogówki czy brak apetytu, wówczas może być to sygnał z zaburzeniami w obrębie wątroby. Inne problemy zdrowotne, które się wiążą z nieprzyjemnym zapachem to: dysfagia (problem z połykaniem pokarmów), bolesność okolic ust,  problemy w czasie jedzenia (gryzienia), krew na dziąsłach  czy nadmierne ślinienie.

Profilaktyka

Właściciel musi podejmować pewne czynności w celu zachowania odpowiedniej higieny w jamie ustnej psa. Przede wszystkim, potrzebne są regularne wizyty u weterynarza, który profilaktycznie zbada psa, w tym także stan jego zębów oraz oddechu. Ponadto zwierzę należy karmić pokarmem, które będzie wysokiej jakości, nie wolno podawać żywności mocno przetworzonej, która ma dużo chemii w składzie.
Właściciele nie pamiętają również  o regularnym szczotkowaniu zębów swojego psa. Najlepszym rozwiązaniem jest  oczywiście codzienne szczotkowanie zębów, w tym celu trzeba używać odpowiedniej pasty, którą zakupić można w sklepach zoologicznych.  Na pewno nie nadają się do tego pasty przeznaczone dla ludzi. W przypadku braku czasu czy chęci do codziennego szczotkowania, warto jest chociaż sprezentować zwierzęciu specjalne kości, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniej higieny, ścierając przy tym płytkę kamienia nazębnego. Istnieją również zabawki, które również służą higienie, pies gryząc je, po prostu czyści sobie zęby podczas zabawy.