Zapalenie uszu u psa - jak je rozpoznać i wyleczyć?

Dlaczego psy chorują na zapalenie uszu?

Kanał słuchowy u psa różni się od tego jaki znajduje się w uchu człowieka. U ludzi jest prosty poziomy przewód, a u psów biegnie on pionowo w dół, a potem skręca pod ostrym kątem. Poza tym w przypadku psów często jest wisząca luźno małżowina, która przysłania wejście do kanału słuchowego. Dlatego w uchu psa jest środowisko ciepłe i wilgotne, które sprzyja gromadzeniu  się i rozmnażaniu mikroorganizmów.

Najpopularniejsze preparaty do czyszczenia uszu u psa

 

Specyficzna budowa ucha oraz skłonność psów do myszkowania sprawiają, że do ucha często przedostają się ciała obce np. kłosy traw. To sprzyja oczywiście zakażeniom pasożytniczym np. świerzbowcowi usznemu. Z kolei kąpiele w stawach czy rzekach bywają przyczyną zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Poza tym niekiedy przyczyną zapalenia uszu u psa jest alergia. Pies drapie się, drażniąc czy kalecząc swoją skórę. Tam namnażają się bakterie i grzyby.

Kontrola uszu u psaZapalenie uszu u psa

Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na występowanie chorób uszu. Są to m.in. pudle, bernardyny, cocker spaniele, bobtaile, nowofundlandy. Dość często chorują również dobermany, sznaucery czy owczarki niemieckie.

Zapalenie uszu u psa - objawy

Zdecydowanie najpowszechniejszym objawem jest w tym przypadku świąd uszu - pies drapie się i trzęsie głową. Czasami uderza małżowinami o otaczające go przedmioty, powodując powstawanie bolesnych krwiaków. Czasami pojawia się też bolesność podczas próby dotknięcia okolicy uszu. Zwykle w kanałach słuchowych stwierdzana jest spora ilość wydzieliny. Może to być maź o ciemnobrązowym kolorze i nieprzyjemnych zapachu bądź ropa w kolorze żółtym i zielonym. Czasami świąd pozostaje jednak jednym objawem. Pojawić się może też zaczerwienienie kanału słuchowego.

Zapalenie uszu u psa - leczenie

W tym przypadku wiele zależy od przyczyny zapalenia. Jeśli w kanale słuchowym znalazło się ciało obce, to należy je oczywiście usunąć. Kiedy zaatakował świerzbowiec uszny, trzeba zastosować leki przeciw pasożytom. W przypadku zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego stosowane są jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe preparaty działające miejscowo. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Preparaty stosowane miejscowo mają na ogół postać kropli bądź zawiesiny. Zwykle stosuje się je od 2 do 4 razy na dzień przez okres co najmniej tygodnia. Tutaj decydujące zdanie należy oczywiście do lekarza weterynarii. Niekiedy leczenie miejscowe to za mało i psu konieczne trzeba podać antybiotyki czy leki przeciw zapalne w tabletkach bądź zastrzykach.

W przypadku zapalenia uszu u psa konieczne jest utrzymanie odpowiedniej higieny ucha. Najskuteczniejszy jest przy tym flushing, a więc przepłukiwanie kanału słuchowego letnią wodą z dodatkiem środka antyseptycznego. W warunkach domowych wystarczy regularnie czyścić uszy, aby usunąć z nich zalegającą wydzielinę

Kiedy przyczyną zapalenia jest alergia, to warto zastosować dietę hipoalergiczną oraz leki odczulające - sterydowe lub przeciwhistaminowe.

Jak zapobiegać zapaleniom uszu i jak je pielęgnować?

Podstawa to regularna kontrola uszu. Podczas zabawy z psem warto od czasu do czasu zajrzeć do jego uszu, aby wcześnie wykryć ewentualną chorobę. Im szybciej zostanie ona odkryta, tym lepiej. Wiąże się to oczywiście z odpowiednio krótszym czasem leczenia zapalenia.

Podróżujesz? Leki oraz preparaty na zapalenie uszu u psa kupisz w wielu krajach europejskich: 

BIOWET Oticlar - Ohrenpflege für Hunde und KatzenBIOWET Oticlar - preparato per la cura delle orecchie del caneBIOWET Oticlar - prípravok pre starostlivosť o uši psov a mačiekBIOWET Oticlar - fülcseppBIOWET Oticlar - preparat pentru îngrijirea urechilor câinilor și pisicilorBIOWET Oticlar - Complément nutritif: le soin des oreilles pour chiens et chatsBIOWET Oticlar - preparación para cuidar oido de perros y gatosBIOWET Oticlar - přípravek pro ušní péči psů a kočekBiowet Oticlar - forberedelse til pleje af ører af Doge og CatteBIOWET Oticlar - препарат за грижа на ушите на кучета и коткиBiowet Oticlar - la préparation pour le soin des oreilles des chiens et des chats

Autor

Redakcja

belgi.com.pl